Incepator.ro
  Active TopicsActive Topics  Display List of Forum MembersMemberlist  CalendarCalendar  Search The ForumSearch  HelpHelp
  RegisterRegister  LoginLogin
... dar am nevoie de ajutor!
 Incepator - Forum : Am carnet... : ... dar am nevoie de ajutor!
Message Icon Topic: viteza pentru noi incepatorii!!!(Topic Closed Topic Closed) Post Reply Post New Topic
Page  of 3 Next >>
Author Message
lutetio_alex
Newbie
Newbie

Online Status: Offline
bullet Topic: viteza pentru noi incepatorii!!!
    Posted: 28/Februarie/2008 at 07:33
Acest topic l-am constituit pentru a pune in discutie teribilismul unora dintre noi.Recent am vazut la tv un accident ce apartine categoriei de conducatori auto in care suntem si noi....incepatori...De cand aveti carnet cu ce viteza maxima ati mers sa spunem pe autostrada sau un alt drum national...????Oare avem noi exerienta ????oare daca avem masini tari putem rula cu viteza chiar daca nu avem experienta????Oare accidentele tin de destin???sau lipsa de experienta????VOI sunteti teribilisti???
IP IP Logged
amrm
Groupie
Groupie

bullet Posted: 28/Februarie/2008 at 10:20
in mod normal, legal , ar trebui sa circulam cu o viteza adaptata in functie de trafic, vreme, carosabil etc, astfel incat sa iti permita orice manevra. In general aici e neatentia, nu numai incepatorii au accidente. Cred ca tu vorbesti despre tanara de 19 ani care s-a angajat in depasire!?
IP IP Logged
aburilus
Senior Member
Senior Member

bullet Posted: 28/Februarie/2008 at 14:18
Sunt foarte multi factori care conteaza dar mi-am dat seama ca norocul are o fooooarte mare importanta.
IP IP Logged
lutetio_alex
Newbie
Newbie

bullet Posted: 28/Februarie/2008 at 16:53

Exact de tanara de 19 ani vb ,dar nu numai din pacate ea nu este un caz singular.Asa este nu doar incepatorii fac accidente, tocmai de asta am initiat acest topic.Dar totusi nu experienta conteaza cand vrei sa faci o manevra ce iti poate pune in pericol viata???Eu unul si cred ca nimeni dintre noi nu se bazeaza doar pe noroc,dar de ce la noi viteza face victime mai mari decat in alte tari???Care credeti ca este factorul principal???Parerea mea este ca noi nu avem drumuri pentru viteza .Voi ce spuneti?

IP IP Logged
Alinne
Groupie
Groupie

bullet Posted: 28/Februarie/2008 at 17:26
Drumurile sunt, intr-adevar, o mare problema, dar nu sunt principalul factor premergator unui accident. Sunt foarte multi soferi ( incepatori sau nu) care se bazeaza pe noroc sau pe teribilism: se angajaza in depasiri riscante pel linia continua, intorc pe linia continua desi vad masina de pe contrasens foarte aproape de ei. Un alt aspect, deloc de neglijat este si nesimtirea unor soferi: noaptea, se joaca cu farurile alternand faza lunga cu faza scurta si cand au ajuns langa tine trec pe faza lunga. Ar mai fi si alte aspecte, dar nu vreau sa polarizez discutia. Cred ca cei care sunt civilizati atunci cand sunt pietoni sunt civilizati si la volan. Poate nu ar strica amenzi mai mari pentru vitezomani si pentru cei care incalca in mod repetat regulile rutiere. Moartea nu alege intre cei bogati si cei saraci!
Viata e una singura, deci traieste-o!
IP IP Logged
lutetio_alex
Newbie
Newbie

bullet Posted: 28/Februarie/2008 at 19:14
Asa este alinne ai foarte mare dreptate eu initiatorul acestiu topic aici vroiam sa ajung...Prin a diagnostica adevarata problema sa incercam sa-i mai temperam pe adevaratii soferi care defapt sunt nesimtitii din viata de zi cu zi sau care se gandesc doar la ei cand sunt la volan....real un sofer adevarat este cel prudent, civilizat si inteligent din fire...
IP IP Logged
tudor
Senior Member
Senior Member

bullet Posted: 29/Februarie/2008 at 00:35
asta'i valabil in toate. totusi ca incepator mai intervine un aspect de care eu personal m'am lovit: curiozitatea. am vrut sa vad ce se intampla la viteze mai mari si din ce in ce mai mari. am mers in jur de 140 cred pe un drum national, nu eram pe autostrada. era liber, drept, lung si se vedeau marginile. am vrut sa vad cum e. nu stiu daca asta intra in categoria teribilismului. nu stiu exact viteza maxima pentru ca nu am stat sa ma uit la vitezometru, eram concentrat la drum, pentru ca zonele astea libere se duc destul de repede. mai conteaza si masina.. nu numai drumul. altfel m'am simtit in oras la viteza mare, dar intr'o masina buna (din ce'am vazut, acul s'a dus la 160 pe un bulevard). ca tot vorbeam de bun simt, la viteza asta nu m'am simtit in pericol si nici la celelalte, cand incep sa simt ca nu mai e de mine, scad viteza si nu ma sui in masina cu cei care vad ca nu au acest bun simt si fac lucruri aiurea, riscant, etc. astia se cam miros de la inceput pentru ca merg la fel de prost si cu viteza legala si cu viteza mare. nu am auzit cazul tinerei de care vorbiti, poate puneti si voi un link.
IP IP Logged
marlenn
Newbie
Newbie

bullet Posted: 29/Februarie/2008 at 02:03
In general prefer sa merg cu viteza legala sau cat mai aproape de viteza legala...Uneori mai si depasesc cu 10 km/h viteza legala pentru neincepatariEmbarrassed...Pe autostrada nu am depasit 130 km/h, pe drumurile nationale sau europene cand ajungeam la 110 km/h preferam sa reduc viteza pana pe la 90-100 km/h...Am circulat si cu 70 km/h pe un drum national din cauza denivelarilor si i-am lasat pe altii care aveau viteza mai mare sa ma depaseascaLOL. Cand am depasit pe drumuri europene sau nationale am ajuns si la 120 km/h, iar inainte de a ma replia musai trebuia sa vad in oglinda retrovizoare si cea laterala botu masinii depasite, numai asa eram sigura ca am trecut de masina depasita (asa ne-a invatat la scoala profesorul de legislatie rutieraThumbs%20Up).

Cand sunt depasita, mentin viteza constanta, iar cand situatia o impune, chiar franez ca sa ii dau si timp si spatiu ca sa se poata replia cel care ma depaseste. Franez cand vad ca din sens opus se apropie masini si cel care m-a depasit trebuie sa se replieze foarte repede. La fel, incetinesc cand vad ca pe sensul meu din sens contrar se apropie o masina ca sa poata reveni astfel pe sensul sau normal de mers.

Pe linie continua nu am depasit decat daca erau carute, iar in curba cu linie continua nu se pune problema de depasit...Am depasit o singura data intr-o curba cu linie discontinua si o vizibilitate foarte mare, masini pe contrasens nu veneau deloc, si mi s-a parut ca nu mai termin depasirea si de atunci prefer sa astept o portiune de drum drept ca sa incep o depasire.

In localitati, in intersectiile unde am prioritate prefer sa casc bine ochii si sa reduc viteza ca se mai gaseste cate un destept care nu mai are rabdare si forteaza intersectiaConfused.

Si in general adaptez viteza la conditiile de drum, si chiar daca masina mea poate si o viteza mai mare prefer sa nu circul cu o viteza cu mult mai mare decat cea legala. Nu-s vitezomana si nici nu imi place sa fiuLOL.

Mai fac si greseli, dar incerc sa nu le repet...
IP IP Logged
Disturbed
Newbie
Newbie

bullet Posted: 29/Februarie/2008 at 10:19
Teribilismul poate fi foatre periculos. Odata m-am angajat intro depasire a unui ciclomotor ce mergea cu 55 km/ora intr-o localitate rurala. Conditiile de trafic imi permiteau manevra si am depasit ajungand la 72km/ora. Am facut manevra pentru a prinde experienta, dar si din teribilism. Acum imi dau seama cat de grav se poate termina, desi consider ca nu am riscat nimic semnificant. Oricum ar trebuii sa fiu reticent cand vine vorba de depasiri, dar cand am ocazia nu ezit prea mult.
IP IP Logged
amrm
Groupie
Groupie

bullet Posted: 29/Februarie/2008 at 10:40
http://www.protv.ro/stiri/eveniment/prahova-o-soferita-de-numai-19-ani-a-provocat-un-accident-mortal.html
IP IP Logged
Page  of 3 Next >>
Post Reply Post New Topic
Printable version Printable version

Forum Jump
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot create polls in this forum
You cannot vote in polls in this forum

Incepator.ro