Incepator.ro
  Active TopicsActive Topics  Display List of Forum MembersMemberlist  CalendarCalendar  Search The ForumSearch  HelpHelp
  RegisterRegister  LoginLogin
Teoria
 Incepator - Forum : General : Teoria
Message Icon Topic: Care este rolul termostatului?(Topic Closed Topic Closed) Post Reply Post New Topic
Author Message
danielus
Newbie
Newbie

Online Status: Offline
bullet Topic: Care este rolul termostatului?
    Posted: 04/Octombrie/2008 at 21:23
Salutare! Am urmatoarea dilema: tot rezolvand chestionare, la partea de mecanica am intalnit urmatoarea intrebare (nu mai tin minte sursa):

Care este rolul termostatului ?

A: menține temperatura lichidului de răcire în limitele optime;

B: închide și deschide circuitul lichidului către instalația de climatizare, la anumite temperaturi;

C: realizează scăderea temperaturii lichidului de răcire.

Raspuns corect: A

Aici pe site am intalnit aceeasi intrebare cu un alt raspuns corect, anume:

A: Mentine temperatura lichidului de racire in limitele optime;

B: Inchide si deschide circuitul lichidului catre instalatia de racire, la anumite temperaturi;

C: Realizeaza scaderea temperaturii lichidului de racire.

Raspuns corect: B

Pana la urma care este raspunsul corect? Mie la intrebarea de pe acest site mi s-ar parea corect si A...
Multumesc!
IP IP Logged
alexbv3000
Senior Member
Senior Member

bullet Posted: 04/Octombrie/2008 at 21:26
Raspuns corect B, trust meWink
IP IP Logged
Marius
Admin Group
Admin Group

bullet Posted: 04/Octombrie/2008 at 21:54
Originally posted by danielus

Salutare! Am urmatoarea dilema: tot rezolvand chestionare, la partea de mecanica am intalnit urmatoarea intrebare (nu mai tin minte sursa):

Care este rolul termostatului ?

A: menține temperatura lichidului de răcire în limitele optime;

B: închide și deschide circuitul lichidului către instalația de climatizare, la anumite temperaturi;

C: realizează scăderea temperaturii lichidului de răcire.

Raspuns corect: A

Aici pe site am intalnit aceeasi intrebare cu un alt raspuns corect, anume:

A: Mentine temperatura lichidului de racire in limitele optime;

B: Inchide si deschide circuitul lichidului catre instalatia de racire, la anumite temperaturi;

C: Realizeaza scaderea temperaturii lichidului de racire.

Raspuns corect: B

Pana la urma care este raspunsul corect? Mie la intrebarea de pe acest site mi s-ar parea corect si A...
Multumesc!
Noi zicem ca raspunsul nostru "B" este corect deoarece asta face termostatul, deschide sau inchide circuitul lichidului catre instalatia de racire (radiator). In urma acestei deschideri, lichidul de racire trece prin radiator si se realizeaza racirea lui. Deci si raspunsul A este corect dar este o consecinta a lui B.
Vezi insa ca cele doua intrebari nu sunt similare in totalitate: La "B"-ul din carte apare "instalatia de climatizare" si la noi "de racire". "B"-ul lor este gresit deci este "A" la ei, si "B" la noi pe site, pe baza rationamentului de mai sus.
IP IP Logged
alexbv3000
Senior Member
Senior Member

bullet Posted: 04/Octombrie/2008 at 21:57
cand i-am zis ca e b, ma refeream la raspunsul de pe site
IP IP Logged
danielus
Newbie
Newbie

bullet Posted: 04/Octombrie/2008 at 23:20
Subtilitatea intrebarii cu "instalatia de climatizare" am sesizat-o si eu, doar la intrebarea de aici de pe site imi era neclar daca nu era corect si raspunsul A. Acum m-am lamurit si va multumesc pentru explicatie.
Oricum, daca imi pica mai mult de 2 intrebari de mecanica, jur ca depun contestatie (si asa ar trebui sa faca oricine in aceasta situatie). Conform declaratiilor din presa date de oficiali ai Direcției Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor, „este imposibil să se trezească în chestionar cu mai mult de două întrebări fie de mecanică, fie de prim-ajutor. Una dintre ele va avea o singură variantă de răspuns, iar cealaltă va fi cu răspuns multiplu“ (Evenimentul Zilei, 12.09.2008). Eu inteleg de aici ca ar trebui sa pice fie maxim 2 intrebari de mecanica, fie maxim 2 intrebari de prim-ajutor, fie maxim 1 intrebare de mecanica + 1 intrebare de prim ajutor. Sper sa se tina de cuvant...
Bafta tuturor!
IP IP Logged
SkylerF
Newbie
Newbie

bullet Posted: 13/Octombrie/2008 at 22:04
va raspund putin cam tarziu. numai ce am intrat pe forum. si eu sunt incepator, mai am cateva sedinte pana depun dosarul, si am mai muscat-o prin chestionare cu intrebari de genul asta. trebuie sa cititi de mai multe ori felul in care se enunta intrebarea:
Care este rolul termostatului: rolul termostatului este de a mentine temperatura constanta a lichidului de racire.
Ce face termostatul: cupleaza si decupleaza circuitele de racire la anumite temperaturi.
Deci este doar o chestie de logica. Una este rolul lui si alta este modul in care actioneaza.
Acum, speram ca cei care au realizat intrebarile sa fi gandit si ei cand le-au enuntat sau ne incurcam de tot in ele.
IP IP Logged
Marius
Admin Group
Admin Group

bullet Posted: 13/Octombrie/2008 at 22:38
Eu zic ca-i simplu:
Pasul 1. Deschide circuitul (primar) de racire;
consecinta a pasului 1 apare
Pasul 2. Lichidul se raceste la trecerea lui prin radiator.
IP IP Logged
Post Reply Post New Topic
Printable version Printable version

Forum Jump
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot create polls in this forum
You cannot vote in polls in this forum

Incepator.ro