Incepator.ro
  Active TopicsActive Topics  Display List of Forum MembersMemberlist  CalendarCalendar  Search The ForumSearch  HelpHelp
  RegisterRegister  LoginLogin
Teoria
 Incepator - Forum : General : Teoria
Message Icon Topic: Intrebari de pe drpciv.ro Post Reply Post New Topic
<< Prev Page  of 22 Next >>
Author Message
aburilus
Senior Member
Senior Member

Online Status: Offline
Quote aburilus Replybullet Posted: 13/Octombrie/2009 at 05:30
La aia cu marcajul longitudinal continuu, raspunsul este b (a ce treaba are? unde ai vazut in regulament? c nu e pt ca se poate depasi ) Nu e duboiasa deloc.

La asta cu calea ferata parerea mea este...... a Smile

Edited by aburilus - 13/Octombrie/2009 at 05:31
6 octombrie 2010 - o zi magica
21 iulie 2009 - one big f*u*c*k*i*n*g day :)
IP IP Logged
xenya
Newbie
Newbie

Quote xenya Replybullet Posted: 13/Octombrie/2009 at 05:55
Cred c-ai amestecat putin intrebarile si raspunsurile puse de mine si de danny... Eu n-am raspuns A la intrebarea cu marcajul longitudinal continuu (ci danny a raspuns A la intrebarea cu poza).
Cat despre C - Art. 120 lit i) din regulament zice ca se interzice depasirea "cand pentru efectuarea manevrei se incalca marcajul continuu, simplu sau dublu...". D-asta am considerat ca si C ar fi fost corect, insa pc-ul a zis GRESIT!
Asa ca ramane varianta finala B - aici suntem de acord.

Cat despre intrebarea cu oprirea la calea ferata... ai vazut undeva in regulament? Ca eu am tot cautat si n-am gasit...
IP IP Logged
aburilus
Senior Member
Senior Member

Quote aburilus Replybullet Posted: 13/Octombrie/2009 at 06:03
Nu le-am incurcat, eu cu el vorbeam in leg cu intrebarea cu marcajul (scuze ca n-am zis)
Intrebarea este daca esti convinsa/sunteti convinsi ca raspunsul este doar b

Cu calea ferata: unde ai citit ca esti obligat sa reduci in cazul b? Sa nu zici ca ai gandit-o si tu pe principiul.....daca trebuie sa opresti raspunzi la intrebare ca trebuie sa reduci ca oprirea implica reducere

Edited by aburilus - 13/Octombrie/2009 at 06:07
IP IP Logged
danny120669
Groupie
Groupie

Quote danny120669 Replybullet Posted: 13/Octombrie/2009 at 06:29
Originally posted by xenya

Cat despre intrebarea cu oprirea la calea ferata... ai vazut undeva in regulament? Ca eu am tot cautat si n-am gasit...

xenya, uite aici:

Art. 170. - (1) Conducatorul de vehicul este obligat sa opreasca atunci cand:
    a) barierele sau semibarierele sunt coborate, in curs de coborare sau ridicare;
    b) semnalul cu lumini rosii si/sau semnalul sonor sunt in functiune;
    c) intalneste indicatorul `Trecerea la nivel cu calea ferata simpla, fara bariere`, `Trecerea la nivel cu calea ferata dubla, fara bariere` sau `Oprire`.

Aburilus, parerea mea e ca la intrebarea cu cale ferata raspunsul e A si C

Edited by danny120669 - 13/Octombrie/2009 at 06:30
IP IP Logged
aburilus
Senior Member
Senior Member

Quote aburilus Replybullet Posted: 13/Octombrie/2009 at 06:43
Posibil dar a mea e ca e doar a
IP IP Logged
danny120669
Groupie
Groupie

Quote danny120669 Replybullet Posted: 13/Octombrie/2009 at 06:55
Ai dreptate, e doar A, tocmai ce mi-a picat aceasta intrebare :(

Instructorul mi-a zis ca e mai bine sa reduc totusi viteza la calea industriala ...
IP IP Logged
xenya
Newbie
Newbie

Quote xenya Replybullet Posted: 13/Octombrie/2009 at 06:56

Intrebare 1: Ca sa nu despicam firul in 4 (ca tot se vorbea despre asta in pagina anterioara ), daca-mi va pica la examen intrebarea asta cu marcajul continuu, voi raspunde doar B.
Tu esti convins de raspunsul asta, avand in vedere si prevederile art 120 lit i), mai sus citat?

Intrebare 2: ...(aplic mai mult principiul conform caruia stationarea implica oprire... glumesc, evident )
Eu nu prea am gandit intrebarea cu calea ferata cand am ales toate variantele.... abia apoi am incercat s-o gandesc si sa caut in lege raspunsul, dar din pacate nu m-am lamurit pe deplin. Deocamdata stiu ca B nu este corect (art 138 lit c), cred ca nici A (pt ca e prea generala formularea, nu specifica daca barierele sunt sau nu lasate - daca sunt lasate e clar ca opresti, dar daca sunt ridicate ce faci? reduci? si pe principiul asta consideri ca raspunsul B ar fi corect???), iar varianta C o consider corecta, dar nu sunt sigura ca asta e raspunsul final.... Asa ca am cerut ajutor aici, si inca mai astept sa ma lamureasca cineva (cu argumente din lege, daca se poate )....

ps: zau ca mi-ar placea sa despicam firul in 4, desi legislatia rutiera nu e tema mea preferata, dar, din pacate, nu prea am timp de asta....
IP IP Logged
danny120669
Groupie
Groupie

Quote danny120669 Replybullet Posted: 13/Octombrie/2009 at 07:10
xenya, treaba sta cam asa:

Se reduce obligatoriu viteza la trecerile la nivel cu cale ferata daca sunt cu bariere sau cu semnale luminoase iar acestea permit trecerea (bariere ridicate sau lampa alba)

Se opreste obligatoriu la trecerile la nivel cu cale ferata daca sunt cu bariere sau cu semnale luminoase iar acestea NU permit trecerea (bariere coborate sau lampi rosii)

Se opreste obligatoriu la trecerile la nivel cu cale ferata nepazite de bariere sau semnale luminoase, o sa vezi ca au indicator de oprire.

La cale ferata industriala se mareste atentia si atat :)
IP IP Logged
xenya
Newbie
Newbie

Quote xenya Replybullet Posted: 13/Octombrie/2009 at 07:15
Mmmmda, e logic ... acum mi-e clar...    Thanks!
IP IP Logged
aburilus
Senior Member
Senior Member

Quote aburilus Replybullet Posted: 13/Octombrie/2009 at 07:22
Ok, hai sa incerc sa va luminez pe amandoi

dany, la intrebarea cu calea ferata, nu e c, pt ca la o cale ferata industriala, asa cum zice si in regulament, trebuie sa fie un agent de cale ferata (ca n-o fi tot timpul, e partea a doua si nu ne intereseaza la partea teoretica). Ce trebuie sa facem noi la semne agentilor de cale ferata? Sa oprim. Deci nu e c. Cam asa trebuie gandita intrebarea. Aaaaa, ca in practica oi da de vreo cale ferata industriala care nu are agent si normal ca reduci viteza, cum iti ziceam, e alta mancare de peste

xenya
Intreb 1: bineinteles ca sunt convins. Tu nu esti consvinsa pt ca nu gandesti bineintrebarea sau nu ai inteles exact ce se intreaba. Adica tu faci niste presupuneri gresite (si la asta si la intrebarea 2 dar o sa vb mai jos despre ea). Depasirea se poate face si fara incalacarea marcajului longitudinal si tot depasire se numeste. Daca de ex sunt 2 benzi pe sens, sensurile sunt despartite prin marcaj continuu. Eu sunt pe banda 1 in spatele altuia, il depasesc intrand pe banda 2 (deci nu incalac marcajul longitudinal) si reintru pe banda 1 in fata lui, terminandu-mi depasirea.
Deci cum raspund la intrebare? Marcajul ala nu interzice depasirea atata timp cant nu-l incalci si nu zice in intrebare ca il incalci sau nu. E o intrebare generala.

Intrebarea 2: exact cum ziceam mai sus, e o intrebare generala nu te incurci cu barierele lasate sau nu. E simplu: n-ai bariere, trebuie sa opresti. Ai bariere, doar reduci. Normal ca daca sunt lasate.........o sa opresti ca doar n-oi intra cu masina in ele.

IP IP Logged
<< Prev Page  of 22 Next >>
Post Reply Post New Topic
Printable version Printable version

Forum Jump
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot create polls in this forum
You cannot vote in polls in this forum

Incepator.ro