Incepator.ro
  Active TopicsActive Topics  Display List of Forum MembersMemberlist  CalendarCalendar  Search The ForumSearch  HelpHelp
  RegisterRegister  LoginLogin
Teoria
 Incepator - Forum : General : Teoria
Message Icon Topic: Intrebari de pe drpciv.ro Post Reply Post New Topic
<< Prev Page  of 22 Next >>
Author Message
Alex92
Newbie
Newbie

Online Status: Offline
Quote Alex92 Replybullet Posted: 25/Mai/2010 at 13:58
Aceste intrebari nu le stiu Raspunsul si mai am 2 sap pana la examen :(( :

1).Se interzice circulația pe drumurile publice a autovehiculului dacă:   
Variante de răspuns
a. mecanismul de direcție prezintă uzuri peste limitele admise;
b. autovehiculul are aplicate inscripții, desene, semne distinctive sau reclame de natură să împiedice ori să diminueze eficacitatea dispozitivelor de iluminare și de semnalizare luminoasă sau citirea numărului de înmatriculare;
c. autovehiculul are montate accesorii pe parbrize ori pe geamurile laterale, care restrâng sau estompează vizibilitatea conducătorului în timpul mersului.
2).Este permisă pătrunderea pe racordurile dintre cele două părți carosabile ale unei autostrăzi?   
Variante de răspuns
a. nu;
b. da, pentru oprire în caz de urgență;
c. da, pentru întoarcere, în zona intersecțiilor.
3).Cum se sancționează depășirea pe partea dreaptă a sensului de mers, fără semnalizare și încadrare corespunzătoare direcției de deplasare?   
Variante de răspuns
a. cu amendă contravențională și puncte de penalizare;
b. cu amendă contravențională;
c. cu amendă contravențională și suspendarea exercitării dreptului de a conduce autovehiculul.
4).Care dintre faptele de mai jos constituie infracțiune și se pedepsește ca atare?   
Variante de răspuns
a. conducerea pe drumul public a unui autovehicul neînmatriculat;
b. conducerea pe drumul public a unui autovehicul fără certificat de înmatriculare;
c. conducerea pe drumul public a unui autovehicul cu număr de înmatriculare fals.
5).Într-o intersecție unde circulația se desfășoară în sens giratoriu, conducătorilor auto le este interzis:   
Variante de răspuns
a. să reducă viteza, întrucât se creează pericolul de blocare;
b. să oprească autovehiculele, în afara situațiilor impuse de trafic;
c. să întoarcț, prin ocolirea sensului giratoriu.
6).Permisul de conducere se restituie, după expirarea perioadei de suspendare și promovarea testului de cunoaștere a regulilor de circulație, dacă a fost reținut pentru:   
Variante de răspuns
a. neacordarea priorității de trecere vehiculelor care au acest drept, dacă prin aceasta s-a produs un accident de circulație soldat cu pagube materiale;
b. nefolosirea în timpul mersului a centurii de siguranță;
c. utilizarea excesivă a ștergătoarelor de parbriz.

-----------------------------------------------------
Mentionez ca mai am intrebari si mai postez daca se poate sa ma ajutati

Edited by Alex92 - 25/Mai/2010 at 14:11
IP IP Logged
blive
Newbie
Newbie

Quote blive Replybullet Posted: 27/Mai/2010 at 10:21
Originally posted by Alex92

Aceste intrebari nu le stiu Raspunsul si mai am 2 sap pana la examen :(( :

1).Se interzice circulația pe drumurile publice a autovehiculului dacă:   
Variante de răspuns
a. mecanismul de direcție prezintă uzuri peste limitele admise;
b. autovehiculul are aplicate inscripții, desene, semne distinctive sau reclame de natură să împiedice ori să diminueze eficacitatea dispozitivelor de iluminare și de semnalizare luminoasă sau citirea numărului de înmatriculare;
c. autovehiculul are montate accesorii pe parbrize ori pe geamurile laterale, care restrâng sau estompează vizibilitatea conducătorului în timpul mersului.
2).Este permisă pătrunderea pe racordurile dintre cele două părți carosabile ale unei autostrăzi?   
Variante de răspuns
a. nu;
b. da, pentru oprire în caz de urgență;
c. da, pentru întoarcere, în zona intersecțiilor.
3).Cum se sancționează depășirea pe partea dreaptă a sensului de mers, fără semnalizare și încadrare corespunzătoare direcției de deplasare?   
Variante de răspuns
a. cu amendă contravențională și puncte de penalizare;
b. cu amendă contravențională;
c. cu amendă contravențională și suspendarea exercitării dreptului de a conduce autovehiculul.
4).Care dintre faptele de mai jos constituie infracțiune și se pedepsește ca atare?   
Variante de răspuns
a. conducerea pe drumul public a unui autovehicul neînmatriculat;
b. conducerea pe drumul public a unui autovehicul fără certificat de înmatriculare;
c. conducerea pe drumul public a unui autovehicul cu număr de înmatriculare fals.
5).Într-o intersecție unde circulația se desfășoară în sens giratoriu, conducătorilor auto le este interzis:   
Variante de răspuns
a. să reducă viteza, întrucât se creează pericolul de blocare;
b. să oprească autovehiculele, în afara situațiilor impuse de trafic;
c. să întoarcț, prin ocolirea sensului giratoriu.
6).Permisul de conducere se restituie, după expirarea perioadei de suspendare și promovarea testului de cunoaștere a regulilor de circulație, dacă a fost reținut pentru:   
Variante de răspuns
a. neacordarea priorității de trecere vehiculelor care au acest drept, dacă prin aceasta s-a produs un accident de circulație soldat cu pagube materiale;
b. nefolosirea în timpul mersului a centurii de siguranță;
c. utilizarea excesivă a ștergătoarelor de parbriz.

-----------------------------------------------------
Mentionez ca mai am intrebari si mai postez daca se poate sa ma ajutati

1- a,b,c

2- a

3- cred ca c

4- a,c

5- b

6- a
IP IP Logged
Linky
Newbie
Newbie

Quote Linky Replybullet Posted: 15/Iunie/2010 at 11:03
Salutare. Sunt foarte nou pe aici, insa citesc forumul de cand m-am apucat de scoala de soferi si m-am hotarat sa ma inscriu sa pun si eu niste intrebari legate de chestionarele de pe acest site si te pe drpciv.ro
Cam cat de corecte sunt intrebarile de pe aceste site-uri si daca eu in general fac peste 22 de puncte la chestionare in mai putin de 10 minute (pe ambele siteuri) cam ce sanse as avea sa iau sala. Precizez ca nu mi-am cumparat cartea, si majoritatea lucrurilor pe care le stiu, le-am invatat de la orele de curs, mersul cu masina foarte mult (pe scaunul din dreapa :D) si de la prieteni/cunostinte.

Si inca o chestie, eu joi dau sala si as vrea sa stiu...daca sa zicem ca pic, a doua oara cand dau trebuie sa platesc vre-o suma ceva?

Edited by Linky - 15/Iunie/2010 at 11:09
IP IP Logged
lacra2110
Profesor de legislatie rutiera
Profesor de legislatie rutiera

Quote lacra2110 Replybullet Posted: 15/Iunie/2010 at 20:45
Originally posted by Linky

Cam cat de corecte sunt intrebarile de pe aceste site-uri si daca eu in general fac peste 22 de puncte la chestionare

Intrebarile de aici sunt corecte.
Intrebarile de pe drpciv.ro sunt cele de la sala.
Despre alte site-uri nu stim sa spunem.

in mai putin de 10 minute (pe ambele siteuri) cam ce sanse as avea sa iau sala.

In 10 min. faci 22 pct.? Nu prea e bine.....
Din experienta iti spun ca iti trebuie cam 24-25 acasa pentru ca la sala sa iasa 22. Nu uita ca ai la dispozitie 30 min. Foloseste butonul "Raspund mai tarziu" ...si spune-mi cum merge.
[QUOTE}Precizez ca nu mi-am cumparat cartea, si majoritatea lucrurilor pe care le stiu, le-am invatat de la orele de curs, mersul cu masina foarte mult (pe scaunul din dreapa :D) si de la prieteni/cunostinte.[/QUOTE]
Ai incercat sa inveti din lege sau din cursul prof-ului de legislatie? S-ar putea ca atunci sa iasa chiar 26. Nu te supara pe mine, dar nu prea e suficienta experienta din trafic pentru a lua sala. Suntem intr-o tara in care teoria nu prea are legatura cu practica.
daca sa zicem ca pic, a doua oara cand dau trebuie sa platesc vre-o suma ceva?

Trebuie sa platesti o noua taxa de examinare de 5 lei si sa astepti 15 zile.

Bafta! Asteptam vesti si intrebari.

Edited by lacra2110 - 15/Iunie/2010 at 20:46
IP IP Logged
Linky
Newbie
Newbie

Quote Linky Replybullet Posted: 16/Iunie/2010 at 09:06
Am citit ce mi-a predat profesorul la cursuri, dar am fost si atent la ce a spus el, din lege am citit doar partea cu infractiunile pentru ca era o lacuna destul de mare. Am incercat cum ai spus tu cu "Raspund mai tarziu" si fac in momentul de fata peste 24 de puncte (nu stiu daca am facut 26 pentru ca dupa cum stiti la ultima intrebare nu poti vedea daca ai raspuns corect sau nu) dar tot in mai putin de 10 minute.
Am sa mai fac azi teste si am sa mai iau o data cursul la citit si sper ca maine sa iau sala.
Multumesc mult pentru sfaturi. Doamne ajuta ca maine sa revin cu vesti bune.
IP IP Logged
intr.
Newbie
Newbie

Quote intr. Replybullet Posted: 17/Iunie/2010 at 10:52
Originally posted by Linky

Cam cat de corecte sunt intrebarile de pe aceste site-uri si daca eu in general fac peste 22 de puncte la chestionare in mai putin de 10 minute (pe ambele siteuri) cam ce sanse as avea sa iau sala. Precizez ca nu mi-am cumparat cartea, si majoritatea lucrurilor pe care le stiu, le-am invatat de la orele de curs

Exista intrebari gresite in testele de pe DRPCIV si in examen si in chestionarele tiparite. Eu prind una, doua intrebari gresite destul de des, se intampla insa sa nu imi vina greseli un test sau doua consecutiv.

Eu ti-as recomanda sa cumperi/imprumuti cartea fiindca se pare ca cei care au scris-o au facut si intrebarile oficiale si chestionarele tiparite de la aceeasi editura. Acolo sunt multe formulari si idei care se regasesc in intrebarile oficiale de la examen.
IP IP Logged
Linky
Newbie
Newbie

Quote Linky Replybullet Posted: 17/Iunie/2010 at 13:07
Am revenit de la examen, si am constat cu stupoare ca prostia la noi in tara depaseste ori ce limite. Am fost frumos sa depun dosarul sa imi dea fisa de inscriere la examen. Toate bune si frumoase pana observa doamna de la ghiseu ca poza de pe buletin nu prea aduce cu felul in care arat eu acum (eu am buletin valabil 10 ani, care anul acesta in luna a 9-a expira) si mi-a spus ca nu pot sa intru in sala de examinare. Am mai discutat cat am mai discutat cu doamna si a ramas ca pana la urma sa pot intra la examen, dar traseul sa il dau abia cand imi fac buletin nou. Ajung si in momentul in care intru in sala de examen, eih...acolo a inceput alt circ. Domnul care supraveghea examinatii a observat la randul lui ca cel din poza de pe buletin nu seamana cu mine (a dracu chestie....tare greu e de conceput ca intr-un fel arati la 14 ani si in alt fel la 24) si mi-a spus cu un sictir si intr-un stil zeflemist ca nu pot sa dau examenul si sa ma intorc dupa ce imi fac alt buletin. Si uitati asa mai pierde omul o saptamana sau doua degeaba. Asa ca un sfat pentru toti cei care vor sa dea examen....verificati daca semnati cu poza de pe buletin sa nu cumva sa aveti aceleasi surprize.
IP IP Logged
Linky
Newbie
Newbie

Quote Linky Replybullet Posted: 18/Iunie/2010 at 14:44
Am reusit sa imi fac buletinu tot ieri, si azi am reusit sa dau si sala pe care am luat-o cu 22 de puncte. Astept acum sa dau si traseul si sa imi iau de o grija :D
IP IP Logged
dan1972
Senior Member
Senior Member

Quote dan1972 Replybullet Posted: 18/Iunie/2010 at 15:21
As zice: acum sa iei traseul si apoi sa inveti sa conduci, nu sa-ti iei de grija.
Ca dupa aia nu mai e instructorul langa tine sa salveze orice.
IP IP Logged
Linky
Newbie
Newbie

Quote Linky Replybullet Posted: 18/Iunie/2010 at 15:27
Asta e si ideea, ca sa nu mai am batai de cap dupa asta, ca trebuie sa repet iar pentru sala sau pentru traseu (adica alti bani in plus, timp pierdut). Oricum daca am sa iau permisul, nu voi conduce sigur, cel putin la inceput.
IP IP Logged
<< Prev Page  of 22 Next >>
Post Reply Post New Topic
Printable version Printable version

Forum Jump
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot create polls in this forum
You cannot vote in polls in this forum

Incepator.ro