Incepator.ro
  Active TopicsActive Topics  Display List of Forum MembersMemberlist  CalendarCalendar  Search The ForumSearch  HelpHelp
  RegisterRegister  LoginLogin
Intreaba 'incepatorii'
 Incepator - Forum : General : Intreaba 'incepatorii'
Message Icon Topic: Exarsare - drum privat ! Post Reply Post New Topic
Page  of 2 Next >>
Author Message
AndreiDinIasi
Newbie
Newbie

Online Status: Offline
Quote AndreiDinIasi Replybullet Topic: Exarsare - drum privat !
    Posted: 03/Decembrie/2009 at 16:23
Salutare ,

Dupa cum am scris si in prezentare,tocmai am inceput scoala de soferi si azi am facut prima sedinta cu instructorul. Totul merge bine, desi mi se pare putin cam greu acum la inceput, dar odata cu trecerea timpului ma voi acomoda :)
Si acum vine si intrebarea mea : as dori sa mai exersez si in particular daca se poate zice asa , pe un drum particular, cum ar fi un poligon auto. Stiu ca aici permite legea, intr-un spatiu privat sa exersez, chiar daca nu sunt in masina "SCOALA" si nu este instructorul langa mine. Mentionez ca doresc sa exersez cu o masina privata, si doresc sa o fac legal.

Problema este ca eu sunt din IASI, si din cate am inteles aici nu mai avem poligon. Este cineva din IASI aici pe forum care s-a confruntrat cu acesta problema? Am auzit ca parcarea de la CARREFOUR ERA (cea din pacurari) ar fi considerata ca fiind DRUM PRIVAT . Se poate exersa acolo?

Va multumesc mult de tot !
IP IP Logged
Ameriknu
Senior Member
Senior Member

Quote Ameriknu Replybullet Posted: 03/Decembrie/2009 at 17:02
Am citit si eu ca poti exersa si pe drumuri private atata timp cat ai ca pasager in masina o persoana care poseda permis... nu mai stiu daca pasagerul trebuie sa fie si experimentat sau nu.
Drum privat este un drum care nu este accesibil publicului.
Eu ma gandesc ca drum privat ar fi ceva ce este in curtea ta, un santier, etc.
IP IP Logged
aburilus
Senior Member
Senior Member

Quote aburilus Replybullet Posted: 03/Decembrie/2009 at 17:26
Nu iti recomand acest lucru (din mai multe puncte de vedere)
Cel putin pana mai spre sfarsitul scolii nu e bine sa faci asta. Dar chiar si atunci, din diverse motive, nu e bine.
Deci, stai linistit, atat cat faci e de ajuns sa iei permisul.
6 octombrie 2010 - o zi magica
21 iulie 2009 - one big f*u*c*k*i*n*g day :)
IP IP Logged
Gabi17
Groupie
Groupie

Quote Gabi17 Replybullet Posted: 03/Decembrie/2009 at 18:47
Poligon la Iasi nu avem.Este o scoala care are un poligon al ei (improvizat)dar nu stiu cum arata si daca te poti lipi. Multe din cunostintele mele au exersat la ERA dar numai dupa ce au luat carnetul, pentru a se obisnui cu masina personala.
,,Dintre toate zilele, pierduta e aceea in care nu ai ras."
IP IP Logged
AndreiDinIasi
Newbie
Newbie

Quote AndreiDinIasi Replybullet Posted: 03/Decembrie/2009 at 21:15
Multumesc mult de tot pestru sfaturi. Gabi17, si eu tot de ERA am auzit. Nu voiam sa fac cine stie ce, ci doar sa exersez mai mult parcarile.
Problema este ca eu nu am condus niciodata, si nu stiu daca cele 30 de ore (15 sedinte defapt) pe care le voi face la scoala de soferi imi vor fi de ajuns pentru a imi insusi toate deprinderile pentru a lua carnetul. Precizez ca nu doresc nici pe departe ca dupa cele 30 de ore de condus care sunt incluse la scoala de soferi sa fiu un mic pilot de curse. Nici pe de parte. Doresc doar sa iau carnetul, si apoi ma voi acomoda cand imi voi lua masina, sau voi mai face atunci niste ore suplimentare.
Voi ce parere aveti, cei care aveti deja carnet :) cele 30 de ore pe care la faci in scoala de soferi sunt de ajuns? Acum stiu ca depinde de la fiecare om, de felul cum prinde, etc ...... dar ma rog ....dat fiind faptul ca eu nu am condus niciodata .... nu stiu ce sa zic. Astazi a fost prima sedinta la strada si nu am facut mare lucru .... "prezentarea automobilului" sau ceva de genul asta. Si o plecare de la loc si 5 metri de mers cu spatele si atat. Maine la ora 9 cea dea doua sedinta. Si inca o chestie .... imi recomandati sa fac 12-13 sedinte, si apoi sa dau sala si sa mai las inca 2-3 poate chiar 4 sedinte inainte de a da examenul de strada? Poate cele intrebate de mine mai sus sunt stupide ....numai ca nu prea stiu cum sa actionez si niste sfaturi de la persoane care deja au trecut prin aceste lucruri imi vor prinde bine.

Gabi17 ... tu la ce scoala de soferi ai facut in Iasi? Daca nu imi poti spune aici, ca sa nu fie considerata reclama, spune-mi pe privat te rog mult. Multumesc

Va multumesc mult de tot anticipat !
IP IP Logged
exercitii
Instructor
Instructor

Quote exercitii Replybullet Posted: 04/Decembrie/2009 at 00:57
Școlarizarea nu se poate face decât pe o mașină cu însemnul „școală”, dotată cu comandă dublă, verificată de un organ specializat în acest sens și numai în cadrul orelor de program, cu instructorul autorizat pe locul din dreapta. Orele de școlarizare sunt supuse impozitării. Instructorul este primul care are răspunderea pentru orice incident. Urmările unui eventual accident pot fi oricât de grave și pot fi supuse legii penale.
Dacă nu reușiți la examen, prima dată și nici a doua oară, vă veți lua ore suplimentare la școală. S-ar putea spune că, în aceste cazuri, elevii stăpânesc bine mașina dar au anumite stângăcii care nu permit examinatorilor să-i admită. Pentru că în incinta orașelor nu găsim drumuri private care să nu fie publice, se poate încerca altceva, adică o variantă asemănătoare cu cea pe care o doriți, potrivit celor ce scriați mai sus. Pe vreme bună sunt practicabile drumurile agricole de pe câmp unde puteți merge cu un prieten care are permis. Acolo puteți merge în viteză sau încet, după cum este terenul. Desigur că rămâne să vă asumați unele riscuri.
Ing. Ilie Ciolac
exercitii.ciolac.com: Informatii despre cărțile "Exercițiile conducerii autoturismului" și "Ex. conducerii și mecanica autoturismului "
IP IP Logged
Mikydon
Newbie
Newbie

Quote Mikydon Replybullet Posted: 04/Decembrie/2009 at 18:18
AndreiDinIasi, eu mi-am luat carnetul la sfarsitul lui septembrie. L-am luat din prima. Inainte sa ma apuc de scoala, nu am pus mana pe volan deloc deloc... habar nu aveam ce face ambreiajul.
Cam de prin sedinta 10 am inceput sa ma descurc cat de cat (cat de cat nu inseamna BINE!!). Ajunsesem cu instructorul la concluzia sunt o fire mai linistita si prin experienta voi ajunge sa ma descurc mai bine. Mai ales aici, in Bucuresti, trebuie sa gandesti f repede, sa te decizi repede ce vrei sa faci, sa ai tupeu si nu sa stai o gramada sa te tot gandesti ce sa faci (cum eram eu).
Prin urmare, mie nu mi-au ajuns cele 30 de ore. Pe langa cele 15 sedinte am mai facut 3 sedinte suplimentare, din care una a fost inainte de examen cu o zi.
Consider ca nu ar fi chiar atat de bine sa exersezi pe alta masina decat cea cu care faci scoala deoarece, chiar daca se zice ca daca stii sa conduci o masina, te descurci pe toate, pentru un incepator e destul de dificil. Dupa ce am facut scoala pe un Logan diesel, am condus un matiz si mi s-au parut f diferite (e adevarat, loganul avea mai multe dotari si era mai usor de condus).
Acum circul prin Bucuresti cu matiz-ul aproape in fiecare zi.
Sper sa te ajute ceea ce ti-am relatat! Mie mi-ar fi fost utila o asemenea explicatie.
Nu stiu pe ce fel de masina faci tu scoala (benzina sau diesel), dar daca m-ar intreba cineva, i-as recomanda sa faca pe benzina. Pe diesel e mai usor, dar pe urma daca treci pe benzina e mai dificil. Noroc ca prima data, am condus o benzinara in Brasov unde era mai liber si nu am blocat intersesctiile in care mi-a murit motorul (adica cam la fiecare intersectie :D )

Edited by Mikydon - 04/Decembrie/2009 at 18:19
IP IP Logged
aburilus
Senior Member
Senior Member

Quote aburilus Replybullet Posted: 04/Decembrie/2009 at 19:06
Foarte multi nu au mai condus niciodata inainte (eu de ex nici nu cred ca am schimbat vreodata vitezele pe loc d-apai sa mai si conduc) dar sunt de ajuns cele 15 sedinte pt a lua permisul dar asta nu inseamna ca si inveti sa conduci. Intotdeauna inveti sa conduci dupa aceea.
6 octombrie 2010 - o zi magica
21 iulie 2009 - one big f*u*c*k*i*n*g day :)
IP IP Logged
AndreiDinIasi
Newbie
Newbie

Quote AndreiDinIasi Replybullet Posted: 05/Decembrie/2009 at 21:43
Va mulrumesc mult de tot tuturor de sfaturi si mai ales de incurajari :)

Pana acum am 2 sedinte la activ. Dintre care prima de prezentare a masinii, si o sedinta de condus in afara orasului, ca sa vada instructorul daca pot tine directia sau cam asa ceva. Luni .... iar la strada :) Cred ca voi incepe prin oras de acum, ceea ce ma cam sperie putin dar fiind faptul ca iasul este un oras destul de mare, dar, cu toata puterea inainte si cu ajutorul celui de Sus voi pune si eu mana pe permis :)

Inca odata mii de multumiri tuturor !
IP IP Logged
mariacosac
Newbie
Newbie

Quote mariacosac Replybullet Posted: 13/Aprilie/2010 at 18:40
15 sedinte sunt suficiente ca sa stapanesti cat de cat masina, dar acum depinde de fiecare cat de dotat este sa faca fata unui examen. eu mi am mai luat vreo 3 sedinte si totusi am picat si din vina mea dar si din aroganta examinatorului
in seria mea nu au trecut decat o singura persoana care era deja la a 4 a reexaminare deci peste 15 sedinte la activ
majoriatea cursantilor nu iau permisul din prima decat daca sunt prea siguri pe ei sau daca aplica sistemul PCR care din pacate inca e la putere.
asa ca pt majoritatea incepatorilor cele 15 sedinte de scoala nu sunt suficiente pt a intra in posesia unui permis de conducere auto....parerea mea

ma refeream la manevre care trebuie sa la executi la examen la perfectie: eu am fost depunctata ca nu am luat viraju-curba in cerc perfect ca la carte, cat despre parcari le am invatat in ultimele 2 sedinte de scoala, dar si acuma ma ia un val de caldura daca ar trebui sa le execut...asa ca experienta nu o capeti in timpul scolii ci ea creste odata cu nr de ore petrecute la volan

Edited by mariacosac - 14/Aprilie/2010 at 23:13
IP IP Logged
Page  of 2 Next >>
Post Reply Post New Topic
Printable version Printable version

Forum Jump
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot create polls in this forum
You cannot vote in polls in this forum