Incepator.ro
  Active TopicsActive Topics  Display List of Forum MembersMemberlist  CalendarCalendar  Search The ForumSearch  HelpHelp
  RegisterRegister  LoginLogin
Intreaba instructorul
 Incepator - Forum : General : Intreaba instructorul
Message Icon Topic: Parcarea cu spatele Post Reply Post New Topic
Author Message
bb_girl
Newbie
Newbie

Online Status: Offline
Quote bb_girl Replybullet Topic: Parcarea cu spatele
    Posted: 16/Februarie/2011 at 18:34

Vin si eu cu o intrebare poate prosteasca, dar in fine. Daca vreau sa intru cu spatele intr-o parcare, intre 2 masini (vezi poza de mai jos), eu merg paralel cu masinile parcate si ma opresc cand spatele masinii mele depaseste coltul din stanga al masinii langa care parchez. Cand anume incep sa virez maxim la dreapta? Cand vad prin geamul din spate dreapta de la masina mea coltul masinii langa care vreau sa parchez? Sau cand??

PS: Am impresia ca daca virez asa cum am zis eu (cand vad coltul masinii), nu ajung cu masina mea chiar langa a lui, ci mult mai departe... Atunci incep sa virez cand spatele masinii mele ajunge cam pe la jumatatea capotei celeilalte masini? Sau cand?

Si daca vreau sa fac aceeasi parcare cu fata, cand incep sa virez? 

Edited by bb_girl - 16/Februarie/2011 at 18:35
IP IP Logged
aburilus
Senior Member
Senior Member

Quote aburilus Replybullet Posted: 16/Februarie/2011 at 19:40
Pai nu te-a invatat reperele?
Din cate stiu eu, opream cand vedeam farul masinii 4 (cel dinspre masina 3) in coltul geamului dreapta spate al meu. De acolo bracam rotile maxim stanga si intram la fix. In momentul in care ajungeam perpendicular pe bordura indreptam rotile. Faceam cu un Logan.

S-ar putea sa fie gresit ceea ce am spus pt ca acum nu mai folosesc repere.
Cu fata cred ca mi-e si mai greu sa-ti explic (asa ca las pe altii sau poti sa cauti ca s-a mai explicat de mai multe ori pe forum) dar, oricum, distanta dintre tine si masinile parcate trebuie sa fie mai mare (daca esti foarte aproape si masinile M4 si M1 sunt mai apropiate, n-o sa intrii in vecii vecilor.

Edited by aburilus - 16/Februarie/2011 at 23:33
6 octombrie 2010 - o zi magica
21 iulie 2009 - one big f*u*c*k*i*n*g day :)
IP IP Logged
exercitii
Instructor
Instructor

Quote exercitii Replybullet Posted: 16/Februarie/2011 at 23:07
Întrebarea este bună; nu este prostească. Imaginea arată situația dar trebuie să adăugăm că între mașina „Eu” și celelalte trebuie să fie distanța obligatorie, minimum 1,2 m. Altceva, virajul la dreapta să fie la maximum.

Edited by exercitii - 16/Februarie/2011 at 23:31
Ing. Ilie Ciolac
exercitii.ciolac.com: Informatii despre cărțile "Exercițiile conducerii autoturismului" și "Ex. conducerii și mecanica autoturismului "
IP IP Logged
lacra2110
Profesor de legislatie rutiera

Quote lacra2110 Replybullet Posted: 16/Februarie/2011 at 23:13
Eu am la scoala logan si Matiz. Reperele sunt diferite deoarece Matizul "se termina brusc"
La Logan cursantu cauta sa vada un singur far de la masina langa care parcheaza, dar la Matiz nu am portbagaj in spate asa ca.....vad ambele faruri.

Eu nu sunt adeptul dependentei de repere. Sunt bune la inceput, dar pe parcurs ar trebui sa misti masina incet si sa faci parcarea "din bucati".
E doar o parere personala.
IP IP Logged
aburilus
Senior Member
Senior Member

Quote aburilus Replybullet Posted: 16/Februarie/2011 at 23:36
Bineinteles, altfel ce vei face cand vei fi pus in situatia de a gara cu spatele printr-o poarta, intr-o curte. Cauti farul masinii in geamul dreapta spate?
6 octombrie 2010 - o zi magica
21 iulie 2009 - one big f*u*c*k*i*n*g day :)
IP IP Logged
lacra2110

Quote lacra2110 Replybullet Posted: 17/Februarie/2011 at 16:05
Sau iti iei masina cu televizor in bord care piuie....... :)
IP IP Logged
tomi_ms
Moderator Group
Moderator Group

Quote tomi_ms Replybullet Posted: 20/Februarie/2011 at 12:57
Originally posted by bb_girl

Iar' ma bag pe unde n-am ce cauta LOL

(Vai, am o alergie la repere memorate si la invartitul volanului pe loc... Dead Dar asta-i alta poveste)

Ai oprit prea aproape de M3 si M4, asa vei intra ori in coltul lui M4 ori in portiera/aripa lui M1 Tongue
Personal sunt adeptul variantei ca te ajuta enorm de mult daca stii cum se comporta masina, vazuta din exterior: de exemplu ca dupa ce roata dreapta spate a trecut de coltul lui M4, oricat de tare ai vira la dreapta (vorbim de garare cu spatele) nu mai poti intra in M4 (decat dupa ce ai ajuns paralel cu ea, daca uiti sa indrepti rotile).
Pentru a intelege mai usor asta, recomand fie o masinuta de jucarie cu roti care vireaza realist, si niste cutii de chibrit intre care sa faci parcari in timpul liber, fie joculetul asta online simplu si tare simpatic:
http://www.freewebarcade.com/game/parkit/
care imita destul de realist comportamentul masinii (se da click pe play, in partea de jos a patratului in care ruleaza jocul, si se manevreaza cu cele patru sageti de pe tastatura. Atentie la "acceleratie" ca e foarte sensibila si sare una-doua pe celelalte doua masini).

Gararea cu fata, intre doua masini, este destul de dificila pentru un incepator, trebuie sa stii exact unde se termina masina si trebuie sa stii sa avansezi foarte fin, incet. Sa luam ca exemplu o astfel de manevra facuta spre stanga (de exemplu in parcarea unui supermarket) pentru ca mi se pare putin mai usor decat spre dreapta.
1. In masura in care spatiul o permite, lasi loc de inca o masina fata de masinile intre care vrei sa intri (ca si cum ai lasa loc sa treaca o masina care vine din sens opus).
Nu luam in calcul varianta mai usoara cand ai foarte mult loc, si poti efectua tot virajul inainte de a intra intre cele doua masini, si dupa aceea intri drept inainte, ci sa zicem ca locul este mai limitat.
2. Avansand incet, virezi astfel incat sa ocolesti cat mai larg masina din stanga si sa treci aproape de coltul masinii din dreapta.
Ai reusit? Greul a trecut, dar daca (virgula Wink ) continui asa, vei ajunge mult mai aproape de masina din stanga, si departe de cea din dreapta, asa ca:
3. Inainte de a ajunge paralel cu cele doua masini, indrepti partial rotile (iei un pic de volan spre dreapta, dar nu indrepti de tot, vei continua sa virezi usor spre stanga, doar ca nu la maxim) si avansezi foarte atent si incet, apropiindu-te de masina din dreapta. Dar daca o lasi asa, vei fi parcat stramb, asa ca:
4. Inainte de a ajunge in capatul locului de parcare, virezi iarasi maxim stanga pentru a aduce masina in pozitie paralela cu celelalte doua.
5. Pentru a evita un accident la plecare, dar si ca rotile si mecanismul de directie sa stea mai "relaxate" daca stationezi mai mult timp, e bine sa faci o mica manevra inapoi-inainte si sa indrepti rotile, daca nu ai apucat sa faci si asta din prima.
Sper ca nu am explicat exagerat de complicat Big%20smile
IP IP Logged
bb_girl
Newbie
Newbie

Quote bb_girl Replybullet Posted: 20/Februarie/2011 at 14:31
Originally posted by tomi_ms

Iar' ma bag pe unde n-am ce cauta LOL

(Vai, am o alergie la repere memorate si ...
Nici mie nu-mi plac, dar eu ca incepator cu 16 ore de condus la activ nu am atata control asupra masinii cat ai tu probabil. De-asta am nevoie de niste repere de care sa ma leg pana invat sa parchez o masina. Star
IP IP Logged
tomi_ms
Moderator Group
Moderator Group

Quote tomi_ms Replybullet Posted: 20/Februarie/2011 at 22:14
Stai linistita, e normal sa ai nevoie de repere, scoala nu e suficient de lunga ca sa inveti sa te orientezi si sa misti masina exact cum vrei, acolo inveti ce trebuie sa faci ca sa iei examenul Big%20smile
La scoala parcam prost, cred ca daca examinatorul m-ar fi pus sa fac o parcare mai dificila, nu as fi luat din prima, si nici acum nu pot garanta ca daca ma pui sa garez o masina necunoscuta atunci reusesc din prima. Tongue
IP IP Logged
Post Reply Post New Topic
Printable version Printable version

Forum Jump
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot create polls in this forum
You cannot vote in polls in this forum

Incepator.ro