Incepator.ro
  Active TopicsActive Topics  Display List of Forum MembersMemberlist  CalendarCalendar  Search The ForumSearch  HelpHelp
  RegisterRegister  LoginLogin
Examenul
 Incepator - Forum : General : Examenul  
Message Icon Topic: Examen teoretic - Constanta Post Reply Post New Topic
Author Message
DRV21
Newbie
Newbie

Online Status: Offline
Quote DRV21 Replybullet Topic: Examen teoretic - Constanta
    Posted: 06/Februarie/2013 at 19:19
Salut/Buna. Am descoperit forumul acesta si m-am gandit sa postez si intamplarea mea,poate mai scap de emotiile care le voi avea :))
Na,ce sa zic,sunt ff emotiv si ma panichez rpd. Am fost la sala,toate bune si frumoase pana am gresit-o pe prima. Dupa ce am gresit prima intrebare,intrasem in fibrilatii,respiram de zici ca era unu cu arma la capu meu :)) ce sa mai zic de adus aminte din ce am invatat,ca uitasem tot...Ramasesem fix cum nu-mi doream : 21 cu 4,sa raman la ultima intrebare,care normal era cea mai lasata la urma...Si cat am stat la ea,3 minute si tot nu ma linistisem am gresit-o bineinteles. Pur si simplu nu-mi ai aduceam aminte absolut nimic din ce invatasem,aveam negru`n minte...Eram atat de sigur pana sa intru in sala,dar cand m-am asezat pe scaun,teroare...
Joia viitoare dau iau sala,pe 14,poate ca "experienta" trecuta ma va ajuta...sa vedem. Vi s-a intamplat vreunuia sa gresiti asa din emotii ? sa va blocati pur si simplu ? Niste sfaturi ?:*

IP IP Logged
Ameriknu
Senior Member
Senior Member

Quote Ameriknu Replybullet Posted: 07/Februarie/2013 at 07:59
Nu prea pot intelege de ce au unii niste emotii atat de mari la examene, incat sa nu mai poata gandi, sa tremure, etc. :)
Singurul sfat la care ma pot gandi este sa "uzezi" butonul cu "Raspund mai tarziu" pentru toate intrebarile la care nu stii sigur raspunsul din prima.
Apoi stai si te gandesti la restul intrebarilor pana iti vine raspunsul, nu te da nimeni afara.

Mai poti incerca sa te culci mai devreme inainte de examen. Adica sa dormi mai mult, e posibil sa te ajute destul de mult.
Categoria B din 10.06.2009
IP IP Logged
exercitii
Instructor
Instructor

Quote exercitii Replybullet Posted: 07/Februarie/2013 at 10:24
În plus cred că trebuie să învețe cu mult mai mult. Trebuie să învețe cu creionul în mână, să conspecteze totul de câteva ori. Apoi trebuie să rezolve multe chestionare și astfel să înțeleagă maniera încuietoare de formulare a întrebărilor.
Ing. Ilie Ciolac
exercitii.ciolac.com: Informatii despre cărțile "Exercițiile conducerii autoturismului" și "Ex. conducerii și mecanica autoturismului "
IP IP Logged
Cristi_kkk
Newbie
Newbie

Quote Cristi_kkk Replybullet Posted: 07/Februarie/2013 at 15:22
Te blochezi din frica de a nu o da in bara. Faza urata e ca tocmai din cauza fricii de care vorbesc ajungi sa o dai efectiv in bara.
Asta tine de pregatirea psihologica. Eu m-am dus la sala cu o nepasare de zile mari, lucru ce m-a ajutat. Trebuie sa incerci sa te detasezi oarecum, sa gandesti in ansamblu. Gandeste-te la timpul pe care o sa il pierzi iar ca sa o dai si mai ales, daca te pierzi in fata unui monitor, ce faci cand il ai pe "dracu' " langa tine (examinator) , la proba practica?

Daca tu consideri ca esti pregatit, ce mai conteaza? Eu zic ca te-ai pierdut si din cauza ca nu te considerai 100% pregatit. Trebuie sa te convingi pe tine, si apoi o sa "convingi" si calculatorul ala sa te treaca. :))

Edited by Cristi_kkk - 07/Februarie/2013 at 15:23
Am permis de la Pitesti.
IP IP Logged
DRV21
Newbie
Newbie

Quote DRV21 Replybullet Posted: 07/Februarie/2013 at 18:55
@Cristi kkk - sincer,eram ff sigur pe mine pana sa intru in sala :)) am ajuns sa fiu atat de blocat acolo incat raspundea la intrebari pe baza a ce imi aminteam,adica imi picau intrebarile care le mai facusem si stiam care anume e raspunsu : a,b,c...nu le mai gandeam..si cand am gresit una simpla,de depasire,m-a luat cu tremurici :))
Din cauza ca mi-am dorit ff mult sa il iau,si l-am luat din parti. Sa ma duc detasat sunt sigur ca nu o sa pot..dar poate reusesc sa ma mai calmez. Asta e,tot rau spre bine..vedem ce o fi,joi ma duc sa-l dau :)) nu ma duc miercuri pe 13,ma duc joi pe 14 :)) vedem,de stiut stiu toata legislatia tu-i mama ei,dar acolo parca uit tot..
IP IP Logged
DRV21
Newbie
Newbie

Quote DRV21 Replybullet Posted: 11/Februarie/2013 at 16:13
Aoleu aoleu,se apropie ziua cea mare :)) Joi pe 14 ma duc sa dau sala,numai cand ma gandesc m-apuca cu frica. Cel putin,pe drpciv fac numai 26,lafel si pe e-drpciv.
Dar tot am niste emotii si o frica,vai mama lui de permis :)) Sa fie cu noroc :d
IP IP Logged
star123
Newbie
Newbie

Quote star123 Replybullet Posted: 12/Februarie/2013 at 23:34
multa bafta
IP IP Logged
Loss
Newbie
Newbie

Quote Loss Replybullet Posted: 23/August/2014 at 14:15
Nu trebuie să vă fie frică de "sală". Frica apare atunci când nu ești pregătit suficient. Unii dintre școleri nu știu exact cum să învețe eficient, dar vă spun eu. Nu am învățat deloc din manualul de legislație rutieră! De asemenea, am evitat și chestionarele din manual. M-am pus pe treabă rezolvând chestionarele oficiale pe direcția regim permise de conducere și înmatriculare a vehiculelor (DRPCIV), iar când aveam o nelămurire, foloseam bara de căutare, ca să găsesc răspunsul corect.
Recomand totuși, înainte de a te pune la rezolvat de chestionare, să înveți necesarele indicatoare și marcaje rutiere, pentru că nu vei putea trece nici un examen, fără cunoștințe esențiale. Succes! :D

Edited by Loss - 23/August/2014 at 14:16
IP IP Logged
Post Reply Post New Topic
Printable version Printable version

Forum Jump
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot create polls in this forum
You cannot vote in polls in this forum

Incepator.ro