Incepator.ro
  Active TopicsActive Topics  Display List of Forum MembersMemberlist  CalendarCalendar  Search The ForumSearch  HelpHelp
  RegisterRegister  LoginLogin
Examenul
 Incepator - Forum : General : Examenul
Message Icon Topic: Ochelarii in timpul examenului de oras Post Reply Post New Topic
Author Message
fadfad
Newbie
Newbie

Online Status: Offline
Quote fadfad Replybullet Topic: Ochelarii in timpul examenului de oras
    Posted: 29/Iulie/2014 at 11:27
Salutare tuturor membrilor acestui forum... am si eu o intrebare care ma cam framanta de cateva zile

Mi-am luat examenul de sala cu 24 de puncte si am fost programat pe data de 15 septembrie la examenul de oras, in cluj napoca... problema este ca eu am si o miopie (de -0.5 la ambii ochi ) si desi ma descurc fara ochelari, am zis ca nu risc si ca imi fac ochelari inainte de a incepe scoala... si cu acesti ochelari m-am prezentat si la examenul medical... dar in fisa de la examenul medical, nu a fost trecut ca port ochelari - am observat acest lucru din pacate destul de tarziu... asadar nici poza pentru permis nu mi-am facut-o cu ochelari... 

Acuma intrebarea mea ar fi urmatoarea... risc sa cad examenul de oras daca ma voi prezenta in fata examinatorului cu ochelarii pe ochi, in conditiile in care  nu e nimic semnalat in observatiile medicale si nu apar ochelarii nici in poza oficiala pentru permis. Pentru siguranta mea, eu as prefera sa ii port, dar nu vreau nici sa risc sa nu iau orasul pentru asta, ba poate sa trebuiasca si sa refac analizele...etc

Orice fel de sfat/parere este binevenita si va multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri. Numai bine 
IP IP Logged
exercitii
Instructor
Instructor

Quote exercitii Replybullet Posted: 30/Iulie/2014 at 21:02
La problema dv se poate răspunde cu o părere. Nu am pregătire privind datele medicale, dar cred că pentru a conduce nu este nevoie de o acuitate desăvârșită a vederii. Practic trebuie să poți stabili cu siguranță dacă vine sau nu vine, dacă este sau nu este ceva pe drum de care trebuie să ții seama. Este adevărat că noaptea, ploaia, înghețul, oboseala, aglomerația pot impune diverse alte alternative. Oricine ai fi, însă, trebuie să circuli cu atenția veșnic trează și asta te obligă la a alege o valoare a vitezei mereu alta, potrivită todeauna segmentului de drum și capacității personale de analiză. Trebuie să îți creezi condiții de analiză a spațiului pe unde circuli, chiar dacă ai vederea perfectă.
Urmează să vă informați complet și să decideți.
Ing. Ilie Ciolac
exercitii.ciolac.com: Informatii despre cărțile "Exercițiile conducerii autoturismului" și "Ex. conducerii și mecanica autoturismului "
IP IP Logged
fadfad
Newbie
Newbie

Quote fadfad Replybullet Posted: 31/Iulie/2014 at 08:58
va multumesc pentru raspuns domnule instructor, numai ca din pacate nu tare ma ajuta foarte mult...

Eu intentionez sa port ochelarii la condus, odata ce voi avea permisul.... dar eu intrebam daca purtatul lor in timpul examenului de oras credeti ca imi poate provoca picarea automata la acel examen deoarece nu s-a mentionat nimica de ei in fisa medicala si nici in poza oficiala care va aparea pe permis, nu apar
IP IP Logged
exercitii
Instructor
Instructor

Quote exercitii Replybullet Posted: 31/Iulie/2014 at 14:29
La examen vă veți prezenta cu actele întocmite. Acestea precizează c㠄nu aveți nevoie” de ochelari. De ce credeți că vă trebuie încurcături cu ochelarii tocmai la examen, mai ales c㠄nu aveți nevoie”?
Ing. Ilie Ciolac
exercitii.ciolac.com: Informatii despre cărțile "Exercițiile conducerii autoturismului" și "Ex. conducerii și mecanica autoturismului "
IP IP Logged
Post Reply Post New Topic
Printable version Printable version

Forum Jump
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot create polls in this forum
You cannot vote in polls in this forum

Incepator.ro