Incepator.ro
  Active TopicsActive Topics  Display List of Forum MembersMemberlist  CalendarCalendar  Search The ForumSearch  HelpHelp
  RegisterRegister  LoginLogin
Examenul
 Incepator - Forum : General : Examenul
Message Icon Topic: Examenul meu Post Reply Post New Topic
Author Message
mihaiteoro
Newbie
Newbie

Online Status: Offline
Quote mihaiteoro Replybullet Topic: Examenul meu
    Posted: 03/Februarie/2015 at 20:23
Am carnetul de vreo 3 ani si tot zic sa imi fac timp sa intru aici si sa spun anumite trucuri despre cum am luat eu carnetul, poate foloseste cuiva.

La teorie mi s-a parut simplu, am tocit pana am invatat codul pe de rost. Partea interesanta este ca atunci cand il citesti prima data mare lucru nu iti ramane in cap dar pe masura ce recitesti, pe la a 3-a oara mintea incepe sa asocieze/catalogheze informatiile astfel incat in cele din urma cand te vei gandi la prioritate (de ex), pe langa ca vei sti tipurile de prioritate vei sti si ce sanctiuni ai pentru neacordare si ca si pici examenul daca nu o acorzi cand trebuie, SAMD...

La oras cred ca este important si cine este instructorul, si masina dar cred ca 70% din examen este politistul. Daca vrea sa te pice, te pica; daca pici cu un militian, te pica. Eu am avut neplacerea il cunosc prima data pe Avram (Iasi) si sincer - imi pare rau ca mama lui nu a avortat la timp (incerc sa fiu pe cat de dimplomat posibil). Nu mi-am imaginat ca politistul la examen o sa rada de tine in masina cu martorul din spate (martor picat la randul lui si de care radea cu mine cand eram eu in spate), si multe altele, nah, mai condu daca mai poti.

A doua oara cand am luat carnetul am dat cu un politist corect (Minea, cred), nu m-a intimidat, nu m-am intimidat, am condus cat am stiut de bine si ... am luat. Datorita acestui politist nu pot spune ca toti politistii sunt prosti, il urasc pentru asta.

Recomand ca si optiune, daca este sa picati la un ciumeg de militian sa va luati dosarul si cu mai mult noroc data viitoare.

Ca sa nu fiu emotionat de imprejurari am luat stress control, recomand sa faceti cateva teste inainte, sa nu luati prima data la examen. M-a calmat exact cat sa am mintea limpede si sa ma pot concentra la a conduce.

Incurcam stanga cu dreapta, foarte mult, un truc este sa folosesti mana nedominanta (pentru stangaci dreapta si pentru dreptaci stanga) o perioada si astfel se mai amelioreaza problema. O alta smecherie este ca in ziua examenului sa iti marchezi stanga cu bratari, inele, ceas, cat mai multe ... astfel incat sa stii clar si bine care este stanga.

Sa nu uitati ca perceptia in dreapta este cu totul alta decat cea din stanga. Daca te apropii de masinile din dreapta politistul vede ca te-ai apropiat prea tare, daca nu franezi din timp la o trecere are senzatia ca vei da peste pietoni. Si curbele luate mai in viteza altfel le percepi ca sofer si cu totul altfel ca pasager in dreapta (soferul se distreaza si pasagerul se tine si cu dintii de centura).

Trebuie sa incercati sa vedeti si sa prevedeti tot in fata, orice pieton, orice caine, orice semn - ce inseamna si ce se poate intampla in consecinta. Recomand sa cititi Arta de a conduce - te invata sa gandesti ca un sofer si politistul o sa vada asta (daca nu il cheama Avram).

Nu stiu daca google maps are road view pe unde este traseul de examen - nu imi mai amintesc pe ce site, insa este traseul de examen si astfel poti parcurge locatia, vedea semnele de circulatie in diferitele intersectii ...

Psihic in fata politistului, cred ca este important sa te prezinti sigur pe tine dar sa nu uiti ca esti incepator. Pe mine in timpul examenului ma depaseau ceilalti soferi pe strada, politistul imi spune ca ne intrec toti la care i-am spus: -Fiecare conduce dupa capacitatea pe care o are! ... Si m-a trecut examenul :)), oricum nu cred sa fi condus prea incet.

Tot psihic vorbind, cred ca este mai important sa mergi si sa conduci cat poti de bine decat sa iei examenul, iar daca nu l-ai luat, mai bine, mai rau este sa iei carnetul si sa te infingi intr-un stalp, moartea este simpla, mai rau este sa ramai invalid, tu si alti cativa; in 3 ani am vazut, din pacate, si cat de usor este sa faci un accident si si cati soferi au luat carnetul pe nemeritate.

Ok, sper sa fiu de ajutor cuiva cu ceea ce am scris mai sus! Mult succes!
IP IP Logged
Post Reply Post New Topic
Printable version Printable version

Forum Jump
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot create polls in this forum
You cannot vote in polls in this forum

Incepator.ro