Incepator.ro
  Active TopicsActive Topics  Display List of Forum MembersMemberlist  CalendarCalendar  Search The ForumSearch  HelpHelp
  RegisterRegister  LoginLogin
Intreaba instructorul
 Incepator - Forum : General : Intreaba instructorul
Message Icon Topic: Trecerea la nivel cu cale ferata simpla(Topic Closed Topic Closed) Post Reply Post New Topic
Page  of 2 Next >>
Author Message
catalinlin
Newbie
Newbie

Online Status: Offline
bullet Topic: Trecerea la nivel cu cale ferata simpla
    Posted: 18/Aprilie/2007 at 23:05
Am si eu o intrebare: daca am in fata semnul " trecere la nivel cu cale ferata simpla, fara bariere" si sub el semnul " stop", unde trebuie sa opresc, nu cumva acolo unde vizibilitatea este cea mai mare?La raspunsuri scrie ca trebuie sa opresc inaintea semnului, dar atunci de ce mai este pus semnul "stop"?
IP IP Logged
faithless
Senior Member
Senior Member

bullet Posted: 18/Aprilie/2007 at 23:16
din cate stiu, fara a depasii indicatorul
daca ai si indicator si marcaj,atunci opresti la marcaj
examen 30 aprillie 2007 - luat
IP IP Logged
aburilus
Senior Member
Senior Member

bullet Posted: 18/Aprilie/2007 at 23:47
Semnul stop e pus sub indicatorul de "trecere la nivel cu calea ferata simpla fara bariere" si este pus chiar inaintea caii ferate. Cam acolo ai si vizibilitate pt ca daca mai inaintezi un pic intrii pe calea ferata si acolo nu mai esti in siguranta. Scuze de raspunsul asta (daca nu e tocmai la ce te astepti) dar de ceva timp am inceput sa gandesc si sa vad lucrurile din practica si am inceput sa nu mai stiu legislatia "la cuvant".
Ce ti-am zis mai sus e din practica; indicatoarele alea sunt puse unul deasupra celuilalt si sunt puse exact inaintea caii ferate, daca le-ai depasit aproape ca ai intrat pe calea ferata.

Later edit: am uitat sa raspund si la ultima parte. Semnul stop e pus pt unii boi care uita ca la semnul in cruce trebuie SA OPREASCA si sa se asigure si pun si semnul stop ca sa-ti sara in ochi si sa-ti aduca aminte ca trebe sa faci

faithless, n-am prea vazut marcaj de oprire inainte de o trecere la nivel cu calea simpla/dubla fara bariere dar asta nu inseamna ca n-or fi (dar in general nu e..........si am trecut peste destule

Edited by aburilus - 18/Aprilie/2007 at 23:52
IP IP Logged
faithless
Senior Member
Senior Member

bullet Posted: 18/Aprilie/2007 at 23:55
nici eu nu am vazut dar am invatat la legislatie ca daca e, respecti marcajul nu indicatorul
examen 30 aprillie 2007 - luat
IP IP Logged
aburilus
Senior Member
Senior Member

bullet Posted: 19/Aprilie/2007 at 00:09
Bineinteles dar aici nu e cazul
IP IP Logged
ZerO_CooL
Groupie
Groupie

bullet Posted: 19/Aprilie/2007 at 14:08
Trebuie sa opresti acolo unde ai cea mai mare vizibilitate, fara a depasi indicatorul.
IP IP Logged
elianb
Newbie
Newbie

bullet Posted: 02/Septembrie/2007 at 21:55
Originally posted by catalinlin

Am si eu o intrebare: daca am in fata semnul " trecere la nivel cu cale ferata simpla, fara bariere" si sub el semnul " stop", unde trebuie sa opresc, nu cumva acolo unde vizibilitatea este cea mai mare?La raspunsuri scrie ca trebuie sa opresc inaintea semnului, dar atunci de ce mai este pus semnul "stop"?

Pentru ca trebuie sa opresti de doua ori: o data la la intalnirea indicatorului "Trecere la nivel cu calea ferata simpla, fara bariere" (fara a depasi locul unde este instalat indicatorul) si a doua oara la intalnirea indicatorului "Oprire", cu depasirea locului unde este instalat acesta.
IP IP Logged
aburilus
Senior Member
Senior Member

bullet Posted: 02/Septembrie/2007 at 22:27
Citeste si tu un pic ce s-a scris mai sus intr-un topic inainte de a da raspuns.

Semnul oprire este pus pe acelasi "par"/"tzeava" (sau cum vrei sa-i zici)  pe care e pus si semnul "trecerea la nivel cu calea ferata simpla/dubla fara bariere".
Btw, am mai spus asta mai sus si am spus tot acolo de ce e pus pe aceeasi "tzeava"
IP IP Logged
elianb
Newbie
Newbie

bullet Posted: 02/Septembrie/2007 at 22:29
2 indicatoare = 2 obligatii, nu?
IP IP Logged
aburilus
Senior Member
Senior Member

bullet Posted: 02/Septembrie/2007 at 22:54
Nu, al doilea il intareste pe primul sau mai bine zis, iti reaminteste ce ai de facut.

Later edit: ai fi avut dreptate daca ambele erau indicatoare de obligare sau de prioritate dar unul din ele nu este

Edited by aburilus - 02/Septembrie/2007 at 22:58
IP IP Logged
Page  of 2 Next >>
Post Reply Post New Topic
Printable version Printable version

Forum Jump
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot create polls in this forum
You cannot vote in polls in this forum