Incepator.ro
  Active TopicsActive Topics  Display List of Forum MembersMemberlist  CalendarCalendar  Search The ForumSearch  HelpHelp
  RegisterRegister  LoginLogin
Intreaba instructorul
 Incepator - Forum : General : Intreaba instructorul
Message Icon Topic: help!!!(Topic Closed Topic Closed) Post Reply Post New Topic
<< Prev Page  of 3 Next >>
Author Message
razvy15
Newbie
Newbie

Online Status: Offline
bullet Posted: 30/Octombrie/2007 at 01:46
In primul rand va multumesc pt raspunsul la intrebare.Eu m-am contrazis cu un prieten pe tema asta si deaia am apelat la voi.Masina vreau sa o aduc din Italia.Dar oricum merci mult pt sfatul dat. :)
IP IP Logged
INSTR.BUCURESTI
Instructor
Instructor

bullet Posted: 30/Octombrie/2007 at 23:09
Originally posted by razvy15

sal. Am si eu o intrebare si dak se poate sa-mi raspunda cineva.:((

Am permisul de 6 luni si as vrea sa-mi aduc o masina din alta tara.Pot sa conduc sau trebuie sa am un an de cand am permisu???

Nu ai dreptul de a conduce in alta tara timp de 1 an de zile. Asta din pct de vedere legal...dar mai sunt si incepatori care conduc mai bine ca cei ce nu sunt incepatori.
IP IP Logged
INSTR.BUCURESTI
Instructor
Instructor

bullet Posted: 30/Octombrie/2007 at 23:15
Originally posted by Iulia28

am mers si singura si nu am avut mari emotii pana cand am lovit masina, bineinteles; eu vreau un instructor care sa imi explice unde gresesc, pentru ca nu am avut asa ceva in scoala.

Iulia ...emotiile nu fac obiectul instructorului...sunt doar stari personale afective prin care noi toti trecem.
Banuiesc ca esti din Bucuresti, si iti dau un sfat ...daca ai permis de conducere ai dreptul sa conduci pe drumurile publie...incearca sa eviti aglomeratia din capitala si sa incerci sa te imprietenesti cu masina...
Cum faci sa te imprietenesti cu masina...???...simplu iti aduci aminte de primele ore de conducere...plecarea de pe loc...oprirea ...etc
La inceputul scolii ...nu aveai reflexe aproape deloc...asa poate sa fie si acum...e ceva nou pt tine, iar un mic accident ...nu trebuie sa te demoralizeze...Tot singura te vei obisnui si incearca sa nu mai ai teama...e si normal sa ai teama la traficul din capitala care este o jungla !!!

Edited by INSTR.BUCURESTI - 30/Octombrie/2007 at 23:21
IP IP Logged
aburilus
Senior Member
Senior Member

bullet Posted: 30/Octombrie/2007 at 23:32
Originally posted by INSTR.BUCURESTI

Nu ai dreptul de a conduce in alta tara timp de 1 an de zile.

Unde prin legislatie ne uitam sa citim asta?
IP IP Logged
INSTR.BUCURESTI
Instructor
Instructor

bullet Posted: 13/Noiembrie/2007 at 21:48
Originally posted by aburilus

Originally posted by INSTR.BUCURESTI

Nu ai dreptul de a conduce in alta tara timp de 1 an de zile.

Unde prin legislatie ne uitam sa citim asta?

Wink apai ai vazut ceva fain in legislatie...totul e facut pe intelesul juristilor...sa-l vad io pe ala cu 4 clase primare ce intelege el...din legislatie...Clap
Tare as fi curios cat o face un incepator cu 5 zile de permis pana in germania...mai ales pe autoband... LOL.. cu conditia sa nu greseasca drumul pana la iesirea din tara si sa iasa la Chisinau LOL

IP IP Logged
victor2007
Instructor
Instructor

bullet Posted: 14/Noiembrie/2007 at 18:02
Legea nu interzice incepatorilor sa circule in strainatate, ca nu e recomadat sa faci drumuri asa lungi este altceva
IP IP Logged
INSTR.BUCURESTI
Instructor
Instructor

bullet Posted: 15/Noiembrie/2007 at 23:40

In viata exista, se pare, mai multe tipuri de legi (valabile si in circulatia rutiera) si anume:

Legea scrisa ... in birouri si publicata in monitorul oficial
Legea nescrisa ...urmare fireasca a experientei practice si de viata
Legea junglei ... practicata de multi care vor sa ajunga primii in fata

Legea scrisa prevede ca soferul incepator trebuie sa circule pe drumurile publice pe banda 1 cu o viteza mai mica cu 10 km/ora sub limita maxima admisa (de ce oare). In acelasi timp permite unui incepator sa conduca in afara granitelor tarii, pe drumuri care nu ii sunt cunoscute sau mai mult de cat atat au limita minima de viteza. Un conducator auto in primul an de conducere trebuie sa se familiarizeze cu masina, cu drumurile, cu situatiile impuse de trafic. De ce soferul incepator trebuie sa poarte semne distinctive in trafic ... ???
Sa presupunem ca un sofer incepator ar trebui sa plece cu masina pana la Paris. Din Ungaria el trebuie sa circule pe autostrada cu o viteza de peste 100 km la ora. Oare cunostintele, priceperile si deprinderile lui sunt deja formate dupa ce are la activ 30...50...100...200 de ore de conducere ???
Spre exemplu in SUA soferul incepator are voie sa circule cu masina numai insotit de un adult ce are drept deplin pentru conducere. (sa fie aia mai prosti decat ai nostri)
Fiecare dintre noi a trait entuziasmul si emotiile soferului incepator, iar daca acestea sunt cumulate cu entuziasmul varstei si incurajat de libertatea pe care ti-o ofera legea, ajutat de o masina cu motor puternic, riscul poate fi iminent. (mai apare o cruciulita si o lumanare pe marginea drumului)
Mare pacat ca legea ce iti ofera dreptul la libera circulatie peste granita cu autoturismul atata timp cat esti incepator nu prezinta si riscurile calatoriei.

O greseala o sovaire si ramai o amintire... Exclamation !!!

Edited by INSTR.BUCURESTI - 15/Noiembrie/2007 at 23:44
IP IP Logged
aburilus
Senior Member
Senior Member

bullet Posted: 15/Noiembrie/2007 at 23:51
Incerci s-o scalzi dupa ce ai zis ca, citez: "Nu ai dreptul de a conduce in alta tara timp de 1 an de zile."

Bineinteles ca, moral, nu e prea bine sa iesi din tara in primul an. Noi aici vb legal, ce scrie la lege.

Dar cred totusi ca ai dat exemple mai putin elocvente pt ca:
- ok, nu iesi afara sa mergi in Ungaria pe autostrada cu peste 100km/h dar....ce te faci daca te duci la mare? Aia nu e autostrada? Nu se merge si p-acolo cu peste 100km/h? Deci moral nu mai merem nici la mare?
- asta cu 1 an iar e relativ; ce ne facem daca intr-un an omu nu e pregatit sa iasa afara? Deci in primul an nu e indicat, moral, sa iesi afara; iesi peste 1 an si 2 luni dar ce te faci daca omu nu e in stare

Rezumand: LEGAL, nu e nici o restrictie; moral iesi afara sau te duci pe autostrada in Romania cand te simti in stare.
IP IP Logged
INSTR.BUCURESTI
Instructor
Instructor

bullet Posted: 16/Noiembrie/2007 at 00:52
Smile
Nu o scald deloc...chiar o sapunesc bine de tot ... Thumbs%20Up (situatia)

Tu chiar respectii tot ceea ce scrie la lege...cu strictete...???Wink
Nu ai aplicat legea morala in trafic niciodata ...???Wink
Cum ai fost la primele iesiri in trafic singur in jungla din Bucuresti ...???Wink

La mare se poate ajunge si cu trenul nu e obligatoriu cu masina ... Wink

Tu consideri acea bucata de asfalt cu doua benzi ce leaga Bucurestiul de ...litoral ...autostrada ... ???...asa o scrie la lege ca e autostrada ... asa arata indicaorul dar... posibil sa fie singura autostrada pe care ai vazut-o tu ... Exclamation
Bucuresti Pitesti ce este din pct. de vedere legal ... ??? poate mai scrie cineva pe aici cum ar trebui sa arate o autostrada ... comparativ cu adevaratele norme pentru autostrazi... Question
Ce ne facem daca omul la o anumita varsta, nu e pregatit sa se casatoreasca sau sa aibe o relatie ... chiar daca are varsta adecvata ... ce te faci daca omul nu e in stare ... ??? Question

Ce ne facem cu aceia ce se cred pregatiti ca sa goneasca pe autostrada soarelui (a cerului) si la cat de bine se simt ei pregatiti mai trimit si pe altii in rai ... ??? Question
Consideri ca ...a te simti in stare ... trebuie sa deduci singur sau cu prietenii ... Question
Ce ne facem cu cei ce comfunda strada cu autostrada ... ??? Question

Rezumand: LEGAL, nu e nici o restrictie ca sa te arunci de pe bloc; moral iesi afara, sau te arunci de pe bloc in Romania, numai cand te simti in stare. Exclamation

PS. Cate ore de conducere la scoala de soferi ai facut tu pe autostrada ... ??? ...dar ceilalti ...ce au permis de conducere...???
De ce in anumite state din UE se fac cursuri speciale pentru a conduce pe autostrazi si nu ai dreptul sa conduci pe acolo daca nu ai absolvit acele cursuri ... ??? (vezi Germania)
Si sa nu uitam...inainte de a parasi granita trebuie sa ne informam temeinic daca legile statului respectiv nu au restrictii pentru soferii incepatori (eventual care sunt acelea)

Wink sa nu te simti ofensat la ceea ce ti-am scris...e doar o discutie...Wink

IP IP Logged
aburilus
Senior Member
Senior Member

bullet Posted: 16/Noiembrie/2007 at 11:36
Pai nu ma simt ofensat....n-am de ce
Incercam sa-ti spun ca omul a intrebat daca LEGAL are voie; daca are voie legal.....mai departe e treaba lui daca se simte in stare sau nu sa iasa afara cu masina.
Iti explicam ca moral nu e indicat sa iesi afara ca ajungi pe autostrazi unde nu esti pregatit sa mergi......dar pe autastrazile noastre esti pregatit? Deci timp de un an, moral, nu e recomandat sa iesi pe autostrazile nostre?

Inca o data: ce voriam eu sa zic este ca omul a intrebat daca se poate LEGAL sa iasa cu masina afara. Si tu ai zis ca legal nu poate apoi ai inceput s-o scalzi intrand pe latura morala.
Legal ai voie multe chestii dar moralitatea te face sa te mai gandesti.
De ex, dupa ce ai luat examenul, cartonul roz din buzunar iti da dreptul LEGAL sa poti sa conduci o masina. Moral, daca nu te simti in stare, mai ie niste ore, te mai duci in poligon cu cineva nu iesi din prima cu masina.

Ma rog, cred ca nu are rost discutia pe tema asta.......sper totusi ca ai inteles ce vroiam sa zic.
IP IP Logged
<< Prev Page  of 3 Next >>
Post Reply Post New Topic
Printable version Printable version

Forum Jump
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot create polls in this forum
You cannot vote in polls in this forum

Incepator.ro