Incepator.ro
  Active TopicsActive Topics  Display List of Forum MembersMemberlist  CalendarCalendar  Search The ForumSearch  HelpHelp
  RegisterRegister  LoginLogin
... dar am nevoie de ajutor!
 Incepator - Forum : Am carnet... : ... dar am nevoie de ajutor!
Message Icon Topic: schimbarea vitezelor Post Reply Post New Topic
<< Prev Page  of 3
Author Message
nicolex
Newbie
Newbie

Online Status: Offline
Quote nicolex Replybullet Posted: 30/Aprilie/2009 at 12:26
buna!am permis de 6 luni, dar abia acum am inceput efectiv sa conduc. sunt in afara tarii si am un fiat punto 1.1., 55 CP.As avea nevoie de cateva sfaturi legat de schimbarea corecta a vitezelor.In curand voi fi nevoita sa parcurg cam 60 de km pana la serviciu si recunosc ca am ceva emotii pt ca o sa merg pe drumuri europene, eventual autostrada.Pana acum ma descurc bine dar am mers pe distante relativ scurte si am atins doar 80 de km/h, nu am folosit treapta a 5-a. Va rog cateva afaturi!ms:)
IP IP Logged
aburilus
Senior Member
Senior Member

Quote aburilus Replybullet Posted: 30/Aprilie/2009 at 18:17
Spune-ne mai exact la ce te referi, ce vrei sa stii. La fel cum ai procedat pana la treapta a 4-a asa faci si cu a 5-a, nu e diferenta. Spune-ne concret care e nedumerirea
IP IP Logged
victor2007
Instructor
Instructor

Quote victor2007 Replybullet Posted: 30/Aprilie/2009 at 19:58
Esti incepatoare si iti recomand sa nu mergi mai repede de 80-90 km/h, mergi constant in treapta 4sau 5 cu turatia motorului sa nu fie mai mare de 3000 ture in regim constant de viteza. Nu te concentra prea mult pe schimbarea vitezelor ai altele mai importante
"Zambeste, maine va fi mai rau!" http://www.instructorautobrasov.blogspot.com
IP IP Logged
nicolex
Newbie
Newbie

Quote nicolex Replybullet Posted: 01/Mai/2009 at 12:14
Cum masina nu are turometru schimb treptele dupa ureche ca sa zic asa si voiam sa ma asigur ca procedez corect. Schimbarea treptelor se face numai dupa RPM sau se tine cont si de puterea motorului?Pana acum asa am schimbat: la 30km/h - tr. a 3-a, la 55-60km/h - tr. a 4-a si dupa 80 ar urma sa dau 5.e bine cum fac?
Evit sa merg cu o viteza mai mare, in tr a 5-a, pt ca mi se pare un pic mai greu sa retrogradez dc sunt de exemplu pe un drum necunoscut si urmeaza sa fac un viraj mai strans.
IP IP Logged
Ameriknu
Senior Member
Senior Member

Quote Ameriknu Replybullet Posted: 01/Mai/2009 at 12:24
Originally posted by nicolex

Cum masina nu are turometru schimb treptele dupa ureche ca sa zic asa si voiam sa ma asigur ca procedez corect. Schimbarea treptelor se face numai dupa RPM sau se tine cont si de puterea motorului?Pana acum asa am schimbat: la 30km/h - tr. a 3-a, la 55-60km/h - tr. a 4-a si dupa 80 ar urma sa dau 5.e bine cum fac?
Evit sa merg cu o viteza mai mare, in tr a 5-a, pt ca mi se pare un pic mai greu sa retrogradez dc sunt de exemplu pe un drum necunoscut si urmeaza sa fac un viraj mai strans.

Eu am fost invatat sa schimb cam asa:
1) Treapta 1 doar la plecarea de pe loc.
2) Treapta 2 de la terminarea plecarii de pe loc pana la 40 km/h.
3) Treapta 3 de la 40 km/h pana la 60 km/h.
4) Treapta 4 de la 60 km/h pana la 90 km/h.
5) Treapta 5 de la 90 km/h pana la 110 km/h.
IP IP Logged
Marius
Admin Group
Admin Group

Quote Marius Replybullet Posted: 01/Mai/2009 at 19:50
Mai apar tot felul de variabile: traficul, drumul (panta sau rampa)... In final tot motorul iti va dicta cand sa schimbi... Asta dupa un timp de acomodare...
IP IP Logged
victor2007
Instructor
Instructor

Quote victor2007 Replybullet Posted: 02/Mai/2009 at 09:34
nicolex, e foarte bine asa. Daca urmeaza o curba redu din timp viteza luind piciorul de pe acceleratie, apoi schimbi in treapta inferioara inainte de a intra in viraj.
"Zambeste, maine va fi mai rau!" http://www.instructorautobrasov.blogspot.com
IP IP Logged
Kristion
Newbie
Newbie

Quote Kristion Replybullet Posted: 04/Mai/2009 at 00:10
oameni si oameni cu diferite conceptii. Unii vor sa mai scoata 1L de benzina si isi bat joc de masina mergand subturat, iar altii merg sportiv si nu au nicio treaba. Mie nu-mi place senzatia atunci cand motorul merge subturat. Daca schimbi sus, acul de la turometru o sa cada aproape tot timpul la turatia unde are cuplu maxim.
IP IP Logged
bbchip44
Newbie
Newbie

Quote bbchip44 Replybullet Posted: 18/Mai/2009 at 02:39
Corect. Si eu mergeam subturat pana am descoperit ca matizul si mai toate masinile cu 3 c trebuie turate. In afara de faptul ca e mai distractiv, in cazul meu e si mai economic. Am facut 500km cu 27l de benzina, deci 5,4% consum mediu. Deja m-am obisnuit sa schimb in felul urmator: a doua la 25km/h, a treia la 45-50 (in depasiri o duc si la 100), a patra la 80 si a cincea de la suta in sus. Motorul deja se aude mai bine, masina merge mai rotund iar depasirile sunt floare la ureche.

Edited by bbchip44 - 18/Mai/2009 at 02:41
IP IP Logged
Filip2
Newbie
Newbie

Quote Filip2 Replybullet Posted: 11/Iunie/2009 at 19:01
Eu schimb de obicei pe la ~2500 RPM - motor 1397cmc de dacie 1310 si cutie cu 5 trepte. Ideea e ca atunci cand schimb, turatia in treapta de viteza urmatoare sa nu scada sub 1900rpm, ca atunci e un pic subturat. Cand am de urcat la deal sau un pod, se poate ajunge sa schimb treapta si cand ajung la 3000 rpm, ca sa nu ajunga motorul subturat in treapta urmatoare. Schimb in trapta 5 de viteza cand ajung la 80.
IP IP Logged
<< Prev Page  of 3
Post Reply Post New Topic
Printable version Printable version

Forum Jump
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot create polls in this forum
You cannot vote in polls in this forum

Incepator.ro