Incepator.ro
  Active TopicsActive Topics  Display List of Forum MembersMemberlist  CalendarCalendar  Search The ForumSearch  HelpHelp
  RegisterRegister  LoginLogin
Practica
 Incepator - Forum : General : Practica
Message Icon Topic: Sensul giratoriu(Topic Closed Topic Closed) Post Reply Post New Topic
Page  of 6 Next >>
Author Message
regulament
Senior Member
Senior Member

Online Status: Offline
bullet Topic: Sensul giratoriu
    Posted: 25/Octombrie/2006 at 09:09
Cum se procedeaza exact la sensul giratoriu?Adica stiu f. bine ca trebuie sa dau prioritate celor aflati deja in interiorul intersectiei,dar cum fac exact pentru fiecare situatie(inainte,dreapta,stanga,etc).
M-am uitat pe site la explicatii,insa la mine in oras e intersectie cu sesn giratoru cu 3 benzi in giratie,nu 2 ca pe site.
Si am mai auzit pe aici de cineva care a picat la examen deoarece "nu s-a asigurat la iesirea din giratie".Presupun ca din moment ce circuli in giratie ai prioritate,deci la ce trebuie sa te mai asiguri cand iesi???
Si de ce in regulament nu scrie nicaieri cum se procedeaza in sensul giratoriu(in afara de prioritatea pe care o ai daca esti deja intrat)???
Repet,ma intereseaza exact ce fac intr-o giratie cu 3 benzi.
IP IP Logged
yull
Senior Member
Senior Member

bullet Posted: 25/Octombrie/2006 at 10:48

Notiunea de "circuli in giratie" este cam stranie, eu personal nu am intalnit-o pana la tine. Dar nu-i nimic, limba se imbogateste.

Cel mai bine intreaba-l pe instructor. Daca nici atunci nu esti lamurit, reluam discutia cu mai multe explicatii.

Parerea mea este ca instructorul tau ar trebui sa te duca in acel sens giratoriu cu 3 benzi (locuiesti la New York ??) si sa-ti explice "pe viu" cum se procedeaza in cele trei situatii mentionate de tine.

IP IP Logged
Marius
Admin Group
Admin Group

bullet Posted: 25/Octombrie/2006 at 17:15
Originally posted by regulament

Cum se procedeaza exact la sensul giratoriu?Adica stiu f. bine ca trebuie sa dau prioritate celor aflati deja in interiorul intersectiei,dar cum fac exact pentru fiecare situatie(inainte,dreapta,stanga,etc).
M-am uitat pe site la explicatii,insa la mine in oras e intersectie cu sesn giratoru cu 3 benzi in giratie,nu 2 ca pe site.
Si am mai auzit pe aici de cineva care a picat la examen deoarece "nu s-a asigurat la iesirea din giratie".Presupun ca din moment ce circuli in giratie ai prioritate,deci la ce trebuie sa te mai asiguri cand iesi???
Si de ce in regulament nu scrie nicaieri cum se procedeaza in sensul giratoriu(in afara de prioritatea pe care o ai daca esti deja intrat)???
Repet,ma intereseaza exact ce fac intr-o giratie cu 3 benzi.

Nu vreau sa fiu carcotas dar orice curba implica o giratie...
Poate persoana picata de care vorbesti tu era pe banda a 2-a sau a 3-a si cand i-a venit ei bine a taiat niste fetze de masini ce mergeau pe banda 1... Ca alt fel nu ma duce capul la ce trebuia sa dea proritate...
IP IP Logged
yull
Senior Member
Senior Member

bullet Posted: 25/Octombrie/2006 at 18:25

GIRÁȚIE, girații, s.f. (Tehn.) Mișcare circulară, de rotație. – Din fr. giration.
Sursa: DEX '98

asadar nu orice curba implica o giratie

IP IP Logged
Babi
Newbie
Newbie

bullet Posted: 25/Octombrie/2006 at 19:46

Am intilnit si eu aceeasi situatie in sensul giratoriu cu trei benzi din Iasi,sens care pune mari probleme unui incepator atit in incadrarea corecta cit si in iesirea catre unele directii ,situatie in care,intr-adevar,se acorda prioritate de dreapta.Si unde mai pui ca mai exista si tamvaie care circula in sens...cei care locuiesc in Iasi stiu despre ce intersectie e vorba si doar la cuvintele Podu Ros li se ridica parul pe ceafa...denumirea locului magic...si zona de examinare la ex pt permis.

Regulament,cel mai bine intelegi cind faci traseele ce includ intrarea si iesirea din sensul giratoriu impreuna cu instructorul tau.Si chestia asta sa o faci cind nu e trafic aglomerat.

Cu penele altuia te poti impodobi dar nu poti zbura.L.Blaga
IP IP Logged
eubuerger
Newbie
Newbie

bullet Posted: 14/Iulie/2007 at 12:20
 Cum se procedeaza intr-un sens giratoriu? In primul rand intrebarea nu este exacta. De fapt ar trebui sa se puna doua intrebari! Cum se procedeaza in Romania? Cum se procedeaza in Europa occidentala (exceptand Franta)? Sunt doua intrebari care trateaza aceeasi problema, dar care au doua raspunsuri total diferite.
 Raspunsul la prima intrebare este cat se poate de simplu : ca in codru!!! Nu vreau sa supar pe nimeni, dar acesta este tristul adevar. Daca ati vazut cumva pe net imagini cu intersectii din India, Afganistan, Irak,... cred ca imi dati dreptate. Singura diferenta este ca noi nu avem ricse (acele "taxiuri" pe doua roti trase cu bratele)! Ca sa nu ziceti ca aberez, urmati va rog linkul  http://www.diseara.ro/ro/fun/poza-zilei/poza-zilei-2006-02-01.html?top=1 
 La a doua intrebare se poate raspunde serios. Un sens giratoriu nu este altceva decat un drum cu prioritate care incepe in A si se termina tot in A, si in care din dreapta patrund drumuri secundare! Prioritate au cei care se afla deja in sensul giratoriu, cu alte cuvinte cei care se afla pe drumul cu prioritate! Cel care urmeaza sa patrunda intr-un sens giratoriu trebuie doar sa le acorde prioritate celor care vin din stanga lui, adica celor aflati deja in sens. NU se semnalizeaza intrarea in sensul giratoriu (la fel cum nu se semnalizeaza in curbe). S.g. este un drum cu sens unic, asadar nu se poate patrunde in el decat spre dreapta. NU se semnalizeaza stanga atata timp cat se urmeaza s.g., ci doar dreapta la iesirea din el!
 Deci, incepand din Ungaria si pana in tarile scandinave (cum am spus, cu exceptia Frantei) asa se procedeaza intr-un sens giratoriu!
 Revin la Romania. Consider ca principal vinovat legiuitorul, pentru ca nu specifica exact ce si cum trebuie facut. In tot codul rutier gasim o singura fraza despre sensul giratoriu, si anume: Capitolul V, sectiunea a 2-a, paragraful 7, art. 57, lit. (4). In rest "drum bun si nervi de otel"!
 Va multumesc pentru rabdare, sper ca nu v-am plictisit !
IP IP Logged
tomi_ms
Moderator Group
Moderator Group

bullet Posted: 14/Iulie/2007 at 14:38
Undeva scria, sau asa se invata la scoala, nu mai stiu exact, ca daca nu iesi pe prima strada la dreapta, atunci trebuie sa te apropii de centrul sensului giratoriu, urmand sa revii pe banda 1 inainte de strada ta. Cred ca problema era ce faci daca ti-e frica (,) ca nu vei putea reveni, din cauza traficului, pe banda 1. Cred ca nu e mare dezastru daca ramai pe margine (cu exceptia faptului ca daca banda 1 e libera, atunci cei care vor sa intre in intersectie trebuie sa astepte mai putin). Dar nici daca ramai "blocat" in interior nu e sfarsitul lumii, mai faci o tura si se rezolva (nimeni nu te obliga sa iesi din sensul giratoriu, daca vrei, poti sa te invarti pana ametesti.)
IP IP Logged
eubuerger
Newbie
Newbie

bullet Posted: 14/Iulie/2007 at 16:45
 Problema este tocmai cu benzile!!! In afara de Franta (nu am fost la Roma, dar am auzit ca si acolo sunt), in toata Europa sensurile giratorii au ca scop fluidizarea traficului, dar pe o singura banda. Un sens giratoriu cu mai multe benzi duce la blocaje, ceea ce se si intampla zilnic, ora de ora! Unde? Pai, in Romania si in Franta! Ca noua ne place sa-i copiem pe francezi, dar avem prostul talent si obicei sa copiem tot ce e mai rau din occident.
 Cum sa reuseasca unul cu o Dacie din 80, intr-un sens giratoriu din Bucuresti, de pe banda 3 sa treaca pe banda 1 si sa iasa din s.g., cand in jurul lui roiesc zeci de BMW-uri, Porsche-uri,..., pentru care oricum codul rutier este maculatura? Pe ala saracul, nici forta centrifuga nu-l scoate afara!!!
IP IP Logged
tomi_ms
Moderator Group
Moderator Group

bullet Posted: 15/Iulie/2007 at 10:36
Sunt sensuri giratorii si la italieni, dar nu excesiv de multe. La ei functioneaza intersectiile cu semafoare, pentru ca ei stiu sa plece de la semafor.
In Romania daca cineva e primul la semafor nu il intereseaza deloc cei din spate, nu se grabeste sa plece, stie ca el oricum trece pe verde. Apoi ca in loc de 15 masini trec 4 la un verde e treaba lor, el e primul si face ce vrea.
In Italia, indiferent ca prima masina e o Panda din anii 80 cu motor de 750cmc, sau un Alfa nou nout de 200 de cai putere, cand s-a facut verde, ala a plecat ca din pusca.
In rest cam circula la intamplare, schimba benzile fara semnalizare, si chestii de genul, dar cu toate astea nu prea fac accidente, totul are un ritm natural, si au invatat si ei sa anticipeze ce o sa faca celalalt.
Am auzit ca lejeritatea asta se dezvolta si la Bucuresti Smile. Mergea cineva cu un taxi, un **** le-a taiat calea, cat pe ce sa faca accident, dar taximetristul nu a claxonat, nu s-a enervat, ci a zis zambind: "Ia uite-l si p-asta."
(scuze pt offtopic)

Edited by tomi_ms - 15/Iulie/2007 at 10:37
IP IP Logged
Marius
Admin Group
Admin Group

bullet Posted: 15/Iulie/2007 at 13:13
Da' dar gandeste-te ca stilul asta "difuzeaza" prin tara si ramai consternat cand un bucurestean il implementaza in oras la tine...
IP IP Logged
Page  of 6 Next >>
Post Reply Post New Topic
Printable version Printable version

Forum Jump
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot create polls in this forum
You cannot vote in polls in this forum

Incepator.ro