Print Page | Close Window

Intrebari din sala de examen

Printed From: Incepator
Category: General
Forum Name: Examenul
Forum Discription: Ce si cum a fost la examen ... Experiente, 'trick'-uri d'ale examinatorilor. Poti vorbi despre succes sau esec aici.
URL: http://www.incepator.ro/forum/forum_posts.asp?TID=1720
Printed Date: 01/Octombrie/2014 at 21:14

Topic: Intrebari din sala de examen
Posted By: Stefan Craciun
Subject: Intrebari din sala de examen
Date Posted: 25/Februarie/2009 at 18:09
Daca isi aduce cineva aminte macar de o intrebare din sala de examen rog sa o scrie aici.Cat mai explicit,nu neaparat identic cu ce a fost pe ecran.Asa cred ca viitorii participanti isi vor face o idee despre complexitatea intrebarilor din sistemul politiei. Daca vrea cineva sa treaca si raspunsul sa il treaca pe cel corect nu pe cel care l-a bifat la examen.

Replies:
Date Posted: 25/Februarie/2009 at 18:12
Intrebare: Cand se acorda puncte de penalizare?
a) La traversarea caii ferate fara a respecta indicatorul "Oprire"(stop)
b)la depasirea cu 31-40km/h a vitezei legale
c)la depasirea cu 21-30km/h a vitezei legale

Posted By: BoNzO
Date Posted: 25/Februarie/2009 at 18:38

raspunsu lu stefan este (B) si (C) LOL cred...in fine mie mio picat cica cum se va scoate afara o persoana in urma unui accident ,prin impingere,prin ridicare,prin tragere LOL  cica fratemiu in 97 cand o dat el leo gresit toate din prim ajutor(Stupid Guy)

-------------
ThinkPro

Date Posted: 25/Februarie/2009 at 18:38
Poza cu un indicator rotund,fond albastru scris 30 cu alb.
Intrebare:Indicatorul din imagine reprezinta:
a)viteza recomandata
b)viteza maxima obligatorie
c)viteza minima obligatorie

Posted By: enigel
Date Posted: 26/Februarie/2009 at 14:05
Originally posted by Stefan Craciun

Poza cu un indicator rotund,fond albastru scris 30 cu alb.
Intrebare:Indicatorul din imagine reprezinta:
a)viteza recomandata
b)viteza maxima obligatorie
c)viteza minima obligatorie

Raspunsul este c) viteza minima obligatorie
http://chestionare.auto.ro/semne-de-circulatie/indicatoare-de-obligare
Este ca pe autostrada... la intrarea pe autostrada sigur il intalnesti da cu 50 :)

Date Posted: 26/Februarie/2009 at 15:35
@enigel: eu nu frustarea gasirii raspunsului corect o am ci ,daca isi aminteste cineva o intrebare din sala de examen sa o posteze aici pentru ceilalti care urmeaza sa dea.cine stie,poate peste 2-3 ani aici vor fi toate intrebarileLOL

Date Posted: 26/Februarie/2009 at 16:31
Tongue scuze...

am inteles gresit...
ma gandesc si eu la ce intrebari am avut si revin cu ele...

Date Posted: 28/Februarie/2009 at 17:34
printre intrebari am avut:

1. Vitezele maxime pt. sbcategoria de autovehicule din categ. B1 sunt:

nu mai stiu exact care erau variantele propuse.
Varianat corecta este:

90km/h pe autostrazi, 80km/h pe drumurile expres sau nat. eorpene si 70 km/hpe celelalte drumuri nationale

2. ce este ABS-ul (nu ma stiu variantele propuse).

3. Blocarea unei roti in timpulmersului poate fi determinata de:
a) ovalizarea tamburilor
b) griparea rulmentilor
c) uzura exagerata a sabotilor

altele nu mai stiu...

multa bafta

Posted By: alexbageac
Date Posted: 15/Martie/2009 at 19:36
mda.... intrebarile dar raspunsurile?de ex ce raspuns este corect la intrebarea 3 de la post-ul lui enigel...deci pe mine ma terminaq astia cu kestiile de mecanica...nici macar nu exista manual pt asa ceva care sa fie predestinat examinarii in vederea obtinerii permisului de conducere....mie instructorul mi-a spus sa invat raspunsurile la kestionare cu privire la mecanica... bullsheeeeeeeeeeeet sistemul asta.... si mai nou cica se va schimba si metoda de examinare... ne va lua o zi intreaga... cica vor fi 4 probe, teoretic, practic, poligon si nu mai stiu ce ... sper ca o sa iau sala...ca de traseu nu am nici cea mai mica teama

Posted By: laleli
Date Posted: 15/Martie/2009 at 20:42
b

Posted By: stelutaalba
Date Posted: 16/Martie/2009 at 07:30
buna, am venit si io pe aici.... eu sunt foarte frustata de ce mi s-a intamplat, am luat sala si m-au picat la taseu cu tot cu spaga. Azi am din nou sala, una din intrebarile care mia-u cazut data trecuta era cv de genul: cand un politist dispune imobilizarea autovehiculului:
- cand refuza sa se legitimeze;
- cand nu are trusa de prim ajutor;
- cand nu are triunghiuri reflectorizante.

Date Posted: 16/Martie/2009 at 08:54
Thumbs%20DownCum te-au picat cu tot cu spaga ???Inseamna ca ai comis-o rau de tot daca nu le-au trebuit nici banii !

Posted By: dan1972
Date Posted: 16/Martie/2009 at 09:40
ai dat banii la instructor si el nu i-a dat la politai.
Daca banii ajungeau la politist te punea sa mergi drept pe o banda libera 2-300 de metri si iti dadea carnetul. asta e tehnologia in general.

-------------
http://camionagiu.blogspot.com" rel="no follow - ► Blog
http://www.incepator.ro/forum/forum_posts.asp?TID=1645&PID=33672#33672" rel="no follow - ► Perfectionare

Posted By: 1ddorin
Date Posted: 21/Martie/2009 at 15:40
am dat ieri sala si am raspuns gresit la 2 intrebari

1 a fost un semn de circulatie anume "drum pentru pietoni"

variante a fost ceva de genu
a .... (nustiu ce ) zona rezidentiala
b. zona pietonala un tre sa mergi cu maxim 5 km/h
c . nu se adreseaza conducatorilor auto
io am ales C si na fost bine

2 .o intrebare legata de acvaplanare .ceva de genu ..cum reduci pericolu de acvaplanare

a .daca masina are abs
b.pneurile nus uzate iar tu mergi cu viteaza mica
c. no mai stiu dar navea nici o treaba cu intrebarea

io am ales a si b si na fost bine 

ideea ca majoriatea intrebarilor la examen nu se potrivesc cu c este net sau in carte , ma refer la variante

am avut si 2 intrebari care sunau la fel dar cu variante de raspuns putin diferite 
 ,,in ce conditii politistu dispune imobilizarea autovehicolul .. si amandoua avea acelai raspuns
"refuza sa se ligitimeze"

mai imi aduc adminte de intrebare pe care o avea un coleg de suferinta avea 17/4 o intrebare de prim ajutor

ceva de genu cum se transporta raniti care au suferit hemoragii
avea
a. cu fata in sus
b cu fata in jos
c cu picioarele mai sus decat trupul
a ales A si i sa inkis calculatoru .   

Posted By: aburilus
Date Posted: 21/Martie/2009 at 21:32
1. Cred ca ai confuzat semnele
Acolo probabil era semnul "zona pietonala" ceea ce este diferit de "pista pt pietoni" (oricum, indicatorul "drum pt pietoni" nu exista )

2. Circuland cu viteza mica - n-are nicio legatura ABSul cu acvaplanarea
Mai era mai demult o intrebare de genul "din ce cauza se produce acvaplanarea?" (nu stiu daca mai este si acum intrebarea asta prin chestionare sau la politie). Daca stii sa raspunzi la intrebarea asta, stii sa raspunzi si la intrebarea care ti-a cazut

Bineinteles ca nu se potrivesc. Ai vrea sa fie aceleasi variante si toata lumea sa le invete ca pe poezie?

De ce s-a inchis calculatorul? S-a taiat curentul?
Raspunsul era c. Stiai, nu?

Tot nu ne-ai zis....si ai luat sau nu?
Daca ai luat, considera-te norocos.
Daca nu ai luat, pune mana si invata mai mult. Adica legea aia si apoi da-i tare cu chestionarele. Sa nu stii indicatoarele (care sunt de baza) e o chestie foarte naspa + chestia aia cu acvaplanarea care nu e o chestie supercomplicata.
No offence!

Posted By: Marius
Date Posted: 21/Martie/2009 at 21:53
despre acvaplanare: http://www.incepator.ro/utile/acvaplanarea.asp" rel="no follow - http://www.incepator.ro/utile/acvaplanarea.asp

Posted By: 1ddorin
Date Posted: 22/Martie/2009 at 02:19
am programul de calculator autob+2.1 si semnul la care ma refer se numeste "drum pentru pietoni" iar ca explicatie
""se instaleaza pe sectorul de drum public special amenajat doar pentru circulatia pietonilor
acest panou se adreseaza numai pietonilor obligandui sa circule numai pe acest sector de drum public""

probabil trebuia sa aleg b si c ?????

iar intrebarea aia de acvaplanare nam intalnito pe nicaieri ,de obicei am prin teste am gasit doar aceea in care intreaba care sunt consecintele acvaplanari si din ce cauza... asta era ceva de prevenire 
probabil ttrebuia sa aleg doar B ???

24 corecte la sala si mai am traseu miercuri

Date Posted: 22/Martie/2009 at 11:05
Gasesti pe undeva pe aici semnul ala?
http://www.incepator.ro/Regulamentul_aplicare_Oug_195_2002/" rel="no follow - http://www.incepator.ro/Regulamentul_aplicare_Oug_195_2002/
Daca nu dai variantele de raspuns corecte.......e cam greu sa dam si noi raspunsul corect.
Oricum, a iese din discutie din moment ce zici ca se zicea ceva de zona rezidentiala pt ca nici semnul "pista pt pietoni" nici semnul "zona pietonala" n-au legatura cu zona rezidentiala. Daca semnul era "zona pietonala" atunci raspunsul era b. C dupa cum ai vazut n-a fost bine pt ca se adreseaza si lor, n-ai voie sa intrii in acea zona etc.

Da, la aia cu acvaplanarea era b

Posted By: Marius
Date Posted: 22/Martie/2009 at 21:23
Originally posted by 1ddorin

iar intrebarea aia de acvaplanare nam intalnito pe nicaieri ,de obicei am prin teste am gasit doar aceea in care intreaba care sunt consecintele acvaplanari si din ce cauza... asta era ceva de prevenire 
probabil ttrebuia sa aleg doar B ???

ABS-ul va face tot posibilul ca roata respectiva sa se roteasca in acelasi ritm cu celelalte dar numai daca este actionata frana... Nu va reusi deoarece intre anvelopa si drum va fi un strat de apa, care nu poate fi evacuata din cauza vitezei sporite de rulare...

Posted By: dianaferaru
Date Posted: 02/Aprilie/2009 at 15:14
am dat azi examenul si am picat... :) cu 21... f naspa... cateva intrebari de la mine... cand esti obligat sa circuli cu luminile de intalnire:
a) cand tractezi un alt autovehicul
b) pe drumurile judetene
c) cand circuli cu viteza redusa

cred ca este B.

dar e intrebarea care m-a picat. si inca una pe care mi-o amintesc: ce obligatii iti revin cand constati ca lumina farurilor nu se mai aprinde? nu-mi amintesc variantele, dar raspunsul corect era: sa asiguri cel putin functionarea farului din stanga si a luminii de pozitie din spate... in fine, azi dupa ce am vazut cat de naspa este sa pici la sala (a fost prima data cand am dat) am descoperit chestionarele de la editura national in care am gasit 18 intrbari din cele 26... eu am invatat din cartea de la editura national, cea fara teste, iar teste am facut de pe net... si de pe un cd pe care mi l-a dat cineva... my mistake. daca vreti sa treceti de sala, faceti rost de chestionarele de la edit. national si invatati-le... ma rog, asta presupunand ca ati citit de cateva ori regulamentul... acum stiu ce am de facut:) data viitoare iau sala bafta tuturor!

Posted By: victor2007
Date Posted: 02/Aprilie/2009 at 15:46
varianta este a

-------------
"Zambeste, maine va fi mai rau!" http://www.instructorautobrasov.blogspot.com" rel="no follow - http://www.instructorautobrasov.blogspot.com

Posted By: anac
Date Posted: 03/Aprilie/2009 at 11:57
Cum trebuie sa procedezi atunci cand cobori cu autoturismul o panta lunga si accentuata, avand atasata o remorca fara frana proprie?
a) reduci viteza, introduci intr-o treapta de viteza inferioara si te pregatesti pentru franare
b) opresti motorul in treapta a II-a de viteza
c) opresti de mai multe ori pana cobori panta
varianta corecta A
Patrunderea intr-o intersectie dirijata prin semafoare, daca prin aceasta se produce blocarea circulatiei in intersectie, se penalizeaza cu>
a) suspendarea exercitarii dreptului.....
b) amenda contraventionala si aplicarea punctelor de penalizare
c) amenda contraventionala
varianta corecta B
Pe timp de zi, luminile de pozitie se folosesc atunci cand autovehiculul este oprit
a) din cauza unor avarii
b) pentru urcarea sau coborarea pasagerilor
c) pentru ca vizibilitatea este redusa
varianta corecta C
Atat imi mai amintesc sigur. Mi s-au parut multe intrebari din cartea de la National sau cel putin formulate asemenator. Nu mi-a cazut nicio intrebare de mecanica sau de prim-ajutor. Pot spune ca am avut un pic de bafta.

Date Posted: 06/Aprilie/2009 at 12:51
o alta intrebare pe care mi-a spus-o un prieten care a dat sala saptamana trecuta... daca persoana din dreapta ta are o fractura la mana si nu ai atele, ce folosesti?
a. fasha elastica si vata cu rivanol
b. carton rigid din care formezi atelele
c. ii pui triunghiul reflectorizant pe mana

varianta corecta este c pt ca triunghiul reflectorizant se indoaie, este rigid si poate fi folosit pe post de atele.

Date Posted: 06/Aprilie/2009 at 13:19

Nu imi vine sa cred, nici prin gand nu mi-a trecut ca triunghiul reflectorizant se mai poate folosi si la altceva !De unde or fi scos-o ???Thumbs%20Down

Posted By: TheSithLord
Date Posted: 25/Aprilie/2009 at 16:07
de fapt intrebarea este asa

Cum se face imobilizarea unei fracturi fara atele?
a - cu esarfe si triunghiuri de panza
b - cu un carton rigid
c - cu o folie de material plastic

raspuns corect - a.Intrebarea nr 1396

Asa ca nu cautati triunghi reflectorizant sau plastic,e vorba de triunghi de panza.Ati triunghizat batiste la viatza voastra,nu?E acelasi lucru.

Date Posted: 26/Aprilie/2009 at 17:06
ClapAtunci este cu totul altceva ,treaba cu triunghiul reflectorizant mi s-a parut aiurea , nu avea logica .

Date Posted: 27/Aprilie/2009 at 10:27
tipul care a dat sala m-a asigurat ca asa suna intrebarea... cu triunghiul reflectorizant... anyway... good luck! eu dau joi.:P

Date Posted: 27/Aprilie/2009 at 10:47
Mie nu mi se pare deloc aiurea cu triunghiul reflectorizant
Treaba e ca sunt 2 intrebari diferite
Intrebarea era: cum se face imobilizarea unei fracturi fara atele
Raspunsul este: cu esarfe si triunghiuri de panza

Dar daca intrebarea este "cu atela"........raspunsul este da, poti folosi si triunghiul reflectorizant pe post de atela. De ce? Pt ca este rigid
E vb ca atunci cand n-ai nimic altceva la indemana faci atela din ce poti si cum triunghiul este rigid...il poti folosi f bine pe post de atela

Date Posted: 27/Aprilie/2009 at 12:39
Daaaaa, zici tu ca noi am fi niste mici Einsteini si ar trebui sa deducem ca la nevoie putem folosi si triunghiul reflectorizant pt imobilizarea fracturii ???Thumbs%20DownLa o fractura la picior cum se foloseste ???Wacko

Date Posted: 27/Aprilie/2009 at 20:43
Nu trebuie sa fii Einstein. Daca stii ce e o atela (si trebuie sa stii ca trebuia sa te invete la orele de orim ajutor) atunci iti dai seama ca poti folosi orice iti e la indemana rigid. Daca vrei intradevar sa dai un prim ajutor si improvizezi si triunghiul ala e bun.

Date Posted: 28/Aprilie/2009 at 08:28
Mea culpa , iti dau dreptate in ceea ce spui ,insa eu sunt ,,defecta" caci in caz de necesitate nu as fi apelat la triunghi pt imobilizarea fracturii.Sincer nici prin cap nu mi-a trecut ...Embarrassed 

Date Posted: 30/Aprilie/2009 at 09:41
Nu exista alte intrebari decat cele din cartea Codul Rutier,cea de 35 lei.Eu am luat sala de 3 ori,ma pregatesc sa dau a 4-a oara si va spun din experienta ca nu sant intrebari dinafara acestei carti.Pe bune,sunt 1400 de intrebari,din care va pica 26 din toate capitolele,depinde de ...ce ...cod de bare va da.

Date Posted: 30/Aprilie/2009 at 10:14
majoritatea intrebarilor sunt din chestionarele de la editura national... sunt 40 de chestionare... dau sala azi pt a doua oara... sper sa fie bine de data asta...

Posted By: Ameriknu
Date Posted: 30/Aprilie/2009 at 19:09
Nu mai stiu pe unde am vazut ca intrebarile sunt generate automat.
De aceea, daca invatati mecanic raspunsurile, e posibil sa gresiti la unele intrebari.

Posted By: Irmutza
Date Posted: 30/Aprilie/2009 at 23:17
Da,si eu am luat sala de 2 ori si toate intrebarile sunt din Codul Rutier, editura National.Eu am invatat legislatia si am facut doar acele 1471 de intrebari, fara nici un alt fel de chestionar de pe net.Nu le-am invatat pe dinafaraLOLLOLLOLLOL, (le-am facut cam de 3-4 ori inainte de examen).Acelea sunt intrebarile cu siguranta, raspunsurile insa la examen nu sunt in aceeasi ordine, asa ca nu le memoratiConfused.Singura problema pe care o am cu aceasta carte este faptul ca nu are nici un rand la capitolul "mecanica", am avut acest capitol din alta parte.

Date Posted: 04/Mai/2009 at 18:08
Am luat sala a 4-a oara si pot spune ca sant identice intrebarile.

Date Posted: 04/Mai/2009 at 19:27
Originally posted by TheSithLord

Am luat sala a 4-a oara si pot spune ca sant identice intrebarile.

Bravo pentru sala!
Sa revii pe aici sa te felicitam si pentru traseu.
Bafta la traseu

Posted By: annabella
Date Posted: 04/Mai/2009 at 21:34
sunt de acord cu cei care spun ca intrebarile de la examen se regasesc in proportie de 90 la suta in chestionarele de la editura National. Eu una am facut parcurs cartea o data si am rezolvat chestionarele inca o data asa am luat sala cu 26 deb pct....deci sala se poate lua relativ usor... , mai nasol cu traseul, la care stim cu totii cum e...daca nu dai spaga cel putin prima data

Date Posted: 04/Mai/2009 at 21:54
Eu am picat de doua ori la traseu si pot spune clar greselile care le-am facut. Nu a fost vorba de spaga, a fost vorba de graba.
Prima data am picat la traseu din cauza ca nu m-am asigurat la executarea unui viraj la dreapta peste sina de tramvai ->neasigurare la trecerea peste cale ferata.
A doua oara oara am picat la o intersectie in T, am oprit si am dat prioritate vehiculelor care veneau din sens opus si a venit un camion care mi-a facut semn sa trec si am trecut -> mare greseala ->neacordare de prioritate pe lista la politist.

P.S. Incep sa cred ca cei care pica la traseu se refugiaza in acest raspuns, ''nu am dat spaga''desi ei stiu sigur ce si unde au gresit.

Posted By: lacra2110
Date Posted: 04/Mai/2009 at 23:43
@amerikanu: Pot sa indraznesc sa te intreb ceva: nu cumva la examen la traseu ai condus ff bine? Adica asa...cam cum as conduce eu cand ma plimb prin oras!
Daca te-ai simtit relaxat si fara griji, cam pe acolo tb sa cauti motivul esecului.
Daca nu te-ai suparat pe mine, revin cu explicatii   

-------------
http://www.scoala-de-soferi-brasov.ro" rel="no follow - Lacramioara

Posted By: Mytzulyka
Date Posted: 05/Mai/2009 at 15:27
nush cum poate fi vb de graba in momentul cand dai cu politia, mai ales ca atunci ar trebui sa fii foarte atent la ce faci. bine ca si eu ma "grabeam" cand eram pe strada principala (ca sa-i arat ca stiu si viteza a 3-a). mai degraba motivele esecului sunt neatentia si interpretarea regulilor de circulatie.
ca fapt divers, gluma ce am auzit-o cand faceam curs de legislatie de la profa: stiti ce vorbesc vatmanii de tramvai seara dupa munca? "tu cati au botit azi?". cam asta e cu traversarea liniilor fara o asiguare temeinica.

Date Posted: 05/Mai/2009 at 17:24
Originally posted by lacra2110

@amerikanu: Pot sa indraznesc sa te intreb ceva: nu cumva la examen la traseu ai condus ff bine? Adica asa...cam cum as conduce eu cand ma plimb prin oras!
Daca te-ai simtit relaxat si fara griji, cam pe acolo tb sa cauti motivul esecului.
Daca nu te-ai suparat pe mine, revin cu explicatii   

Nu m-am suparat deloc. Ce motiv as avea ?
Cand zic ca am condus bine, ma refer ca am mers fara sa bruschez masina, mi-am tinut banda, semnalizare, etc.

Date Posted: 22/Mai/2009 at 21:25
You are correct!!!

Am luat si traseul si azi permisul.Bafta si voua!!!

Date Posted: 22/Mai/2009 at 22:14
Felicitari! Drum fara gropi si accidente.

Date Posted: 23/Mai/2009 at 08:29
nu-mi lipseste acea precognitie.de fel sunt un tip caruia-i place sa anticipeze si sa ia in calcul o sumedenie de posibilitati - deh,sunt un Sith Lord - si,in timpul orelor de condus si chiar si in timpul celor 4 examene am evitat accidente sigure.

Astept de la cati mai multi dintre voi vesti bune!!!

Posted By: cronikl
Date Posted: 05/Iunie/2009 at 19:20
1. Ce semnificatie are indicatorul >>>>> (curba ..... de periculoasa),
2. Ce se intampla daca intram intro curba cu viteza mare iar masina e dotata cu tractiune spate (ne fuge"curu"),
3. Mai erau inca vreo 2 din depasire, 2 din oprire,
4. Pentru ce se retine permisul de conducere (daca are stersaturi si adaugiri, daca este deteriorat) parca astea erau...

Print Page | Close Window