Print Page | Close Window

ce sa invat mai exact

Printed From: Incepator
Category: General
Forum Name: Teoria
Forum Discription: Mesaje despre chestionare, proba teoretica, legislatie
URL: http://www.incepator.ro/forum/forum_posts.asp?TID=1929
Printed Date: 29/Iulie/2014 at 15:42

Topic: ce sa invat mai exact
Posted By: alexxandroboss
Subject: ce sa invat mai exact
Date Posted: 04/Iulie/2009 at 20:33
m-am inscris prin februarie la scoala de soferi am terminato....
la condus sunt oks!!

problema e ca am tot facut chestionare am citit cat de cat si legislatia ....

si am picat sala de 5 ori:(

si vreau sa va cer ajutor ce sa invat mai exact pt ca am tot facut chestionarele din carte aproape ca le stiu pe de rost numai ca la sala [la pipera dau ex]
nu sunt aceeleasi intrebarii .... unele nici nu le-am vazut in carte... :|:|

vreau sa ma ajutati plsss

Replies:
Posted By: aburilus
Date Posted: 04/Iulie/2009 at 21:39
Citeste ce s-a mai tot scris pe aici, o sa-ti fie folositor si ai sa aflii lucruri noi
Ai picat sala de 5 ori pt ca ai zis ca daca faci chestionare inveti din ele, retii raspunsurile si o sa iei. Total gresit! Nu se fac chrestionare la greu si...se citeste legislatia cat de cat. Este exact invers: citesti legislatia pana o inveti (dar nu papagal) ci sa iti si ramana in cap apoi faci chestionare ca sa te verifici, sa vezi daca ti-a ramas in cap ce ai invatat.
Repet: iei legislatia si o inveti fara sa pui mana deloc pe chestionare. Cand vezi ca ai invatat-o, incepi si faci chestionare. Daca se intampla sa nu stii sau sa ai dubii asupra unor anumitor intrebari, deschizi iar cartea si recitesti si incerci sa iti ramana de data asta in cap capitolul/paragraful care se refera la intrebarile respective.
Cam asta e procedura corecta pt a putea trece de partea teoretica a examenului.

In alta ordinde de idei, e parerea ta ca la condus esti ok dar eu pun pariu ca dupa cele 5 dati de picare a teoreticului, unu la mana ca, chiar daca ai mai luat ore nu mai e ca si cum ai fi terminat acum scoala si doi la mana......sa stii sa conduci nu inseamna doar sa stii sa invarti de volan, sa schimbi vitezele si sa apesi pe alea 3 pedale, mai inseamna sa si aplici ce ai invatat teoretic si cum tu nu stai chiar asa bine la partea teoretica.....ma indoiesc ca ai lua maine examenul  practic, presupunand ca cel teoretic nu mai exista.

No offence dar cam asa stau lucrurile!
Invata cum ti-am zis si ai sa vezi ca o sa iei data viitoare

Posted By: lacra2110
Date Posted: 04/Iulie/2009 at 23:28
Subscriu celor spuse de aburilus.
daca ti-e greu cu legea...incearca macar un curs.

-------------
http://www.scoala-de-soferi-brasov.ro" rel="no follow - Lacramioara

Posted By: exercitii
Date Posted: 04/Iulie/2009 at 23:57
Originally posted by alexxandroboss

. . . problema e ca am tot facut chestionare am citit cat de cat si legislatia ....
si am picat sala de 5 ori . . . .

De-a lungul timpului am dat nenumărate examene cu chestionar. Multe, multe examene au fost cu termenul de 30 min. pentru două chestionare.
Reușita deplină, fără greșeală, se obține astfel:
1)     înveți Ordonanța și Regulamentul cu creionul în mână, făcând conspect la fiecare subiect pe o filă, de ex, Depășirea, sau, Staționarea etc;
2)     înveți pe de rost după conspecte și faci sublinieri, notări etc acolo unde observi că poți astfel să-ți ajuți memoria, fiindcă unele probleme au asemănări ori precizări deosebite și faci ușor confuzii;
3)     rezolvi chestionare foarte multe, până nu mai faci greșeli.
Dacă iei în serios învățatul (pe scaun, la o masă) până la urmă reușești, chiar dacă nu ai încredere în memoria proprie.

-------------
Ing. Ilie Ciolac
http://exercitii.ciolac.com" rel="no follow - exercitii.ciolac.com : Informatii despre cărțile "Exercițiile conducerii autoturismului" și "Ex. conducerii și mecanica autoturismului "

Date Posted: 05/Iulie/2009 at 14:13
m-am apucat sa citesc , din cartea national [aia cu cd ul :D] , exact cum mi-at zis voi....

dar mai am o nelamurire... unele intrebari de pe incepator.ro nu sunt in carte... .. si parca nu am citit ...despre ele...

oricum citesc toata aia invat dupa care ma testez la chestionare si sper sa iau ms de ajutor...

ps: exercitii
     instructor

- "daca nu ai incredere in memoria proprie" daca stiam ce trebuie sa invat de la bun inceput nu cred ca picam de 5 ori :D......
am facut chestionare si m-am dus la sala :) si deaia
da acm invat ce mi ati zis :) ms oricum va zic ce am facut :D

Posted By: Marius
Date Posted: 05/Iulie/2009 at 15:35

dar mai am o nelamurire... unele intrebari de pe incepator.ro nu sunt in carte... .. si parca nu am citit ...despre ele...

In caz contrar eram de mult inchisi pe motive de "copyrights"...Wink Vad ca insist sa faci o colectie de intrebari in loc de a folosi intrebarile pentru a verifica legislatia invatata...

Date Posted: 05/Iulie/2009 at 16:37
1. Repet: cu intrebarile trebuie sa te verifici
Adica eu daca fac acum o intrebare cu 3 raspunsuri, tu trebuie sa stii care e corect fara ca ea sa semene cu una de pe incepator.ro sau din cartea National

2. Daca stiai ca trebuie sa inveti? La 18 ani, dupa ce dai cateva examene la viata ta, ar trebui sa stii ca trebuie sa inveti o teorie ca sa iei examenul ala.
Exact ca la matematica/fizica/chimie etc: inveti teoria si deci ar trebui sa poti sa rezolvi orice exercitiu, nu numai ala din manual (poate nu e cea mai buna comparatie dar oricum......)

Date Posted: 08/Iulie/2009 at 14:41

Posted By: umka
Date Posted: 08/Iulie/2009 at 15:16
daca poti si ai timp cauta brosura cu chestionare editia 2009 sunt 42 chestionare..sunt f bune si de acolo gasesti si intreb pe ex...baftaaaaaaaaa si ne auzimWinkeu asa am facut..

Date Posted: 10/Iulie/2009 at 15:56
umka zi mi exact de cine e scrisa sau ce coperta are!!!

Date Posted: 10/Iulie/2009 at 17:02
http://www.incepator.ro/forum/member_profile.asp?PF=69142&FID=7" rel="no follow - alexxandroboss o gasesti sigur la orice chiosc unde se vand ziare..editura national..sunt 40/42 chestionare editia 2009 (nu mai stiu autorul)..daca le faci de 2x..e ca si luat ex-sala..o spun din experienta..Thumbs%20Up

Date Posted: 11/Iulie/2009 at 00:58
ms asa o sa fac:D:d:d:D

Date Posted: 12/Iulie/2009 at 14:09
http://www.librarultau.ro/carte/intrebari-si-teste-pentru-obtinerea-permisului-de-conducere-auto--i10610

asta e?

dami un link unde sa vad ce coperta are .... ca sunt mai multe si sa nu iau altceva....
ms mult!.

Date Posted: 13/Iulie/2009 at 08:36
pt http://www.incepator.ro/forum/member_profile.asp?PF=69142&FID=7" rel="no follow - alexxandroboss
http://www.universulcartii.ro/carte/intrebari-si-teste-pentru-obtinerea-permisului-de-conducere-categoria-b---cd-gratuit---i17020-s4ecc88570ca55b132ebe41c42121b63a" rel="no follow - http://www.universulcartii.ro/carte/intrebari-si-teste-pentru-obtinerea-permisului-de-conducere-categoria-b---cd-gratuit---i17020-s4ecc88570ca55b132ebe41c42121b63a

Date Posted: 14/Iulie/2009 at 19:13
cartea asta o am ....am citit legislatia am facut chestionarele ....
am fost azi cu un prieten sa dea si nu sunt intrebarile din carte sunt grele.... 5 intrebarii au fost cu 3 raspunsurii

Date Posted: 16/Iulie/2009 at 18:54
pe 20.07,2009 luni... ma duk iar la sala am citit cartea ff bine
un sfat ...mai trb sa fac ceva inainte sa ajung acolo:D

Date Posted: 16/Iulie/2009 at 20:20
Sa treci pe la taxe si impozite sa platesti taxa

Date Posted: 17/Iulie/2009 at 01:12
am platit tot.... sunt la zi cu toate
cazier
taxa examen auto
taxa cec
dosar
fisha medicala
buletin
copie buletin

Date Posted: 17/Iulie/2009 at 01:21
Taxa pt examen o platesti de cate ori pici examenul deci taxa pe care ai platit-o pt examenul pe care l-ai picat...a papat-o statul.
Acum zice ca iar isi pierde vremea cu tine asa ca trebuie iar sa te duci sa dai 5 RON. Si ai grija ca daca-l pici de 3 ori......pt al patrulea platesti 72 RON mai nou.
So...take care!

Posted By: Irmutza
Date Posted: 17/Iulie/2009 at 07:08
Originally posted by aburilus

Si ai grija ca daca-l pici de 3 ori......pt al patrulea platesti 72 RON mai nou.
So...take care!

Inteleg din cate am citit ca Alexx a picat de 5 ori salaDead(ceea ce mie fara nici o suparare mi se pare inadmisibil, la sala nu mai ai pe cine sa dai vina ca ai fost respins)si taxa aceasta e foarte mare, dar desi nu sunt indragostita de taxele la stat,ma gandsc daca nu cumva pana la urma e...normal sa fie asa la un moment dat.Ai totusi 3 sanse inainte....
@alexxandriboss
Du-te dimineata si du-te odinhit, nu ezita sa folosesti butonul "raspund mai tarziu" si daca tu chiar ai invatat, o sa fie bine cu siguranta.Bafta!

-------------

Date Posted: 17/Iulie/2009 at 17:20
cred ca esti prost informat

72 ron doar ptr categoriile C,C1,D,D1,E, etc...

ptr Categoria B primele trei 5 ron
iar de la a patra 15 ron

intereseazate :)

Date Posted: 17/Iulie/2009 at 17:24
Tu esti prost informat, crede-ma
Daca vrei sa ma crezi, bine....nu sunt eu ala care da examen

Date Posted: 17/Iulie/2009 at 17:43

T  A  X  E      E  X  A M  I  N  A  R  E (examen auto ) - valabile in anul 2009

NR. Crt.

EXAMINAREA PERSOANELOR

C A T E G O R I A  ( S U B C A T E G O R I A ) – T A X A ( L E I )

A1

A

B1,B,B1E,BE

C1,D1,Tr

C,C1+E,D

C+E,D+E

1.

Care au absolvit o scoala de conducatori auto.

5

5

5

24

24

24

2.

Care au fost respinse de trei ori la examen (cu scoala).

72

72

72

72

72

72

3.

Carora le-a fost anulat permisul de conducere.

72

72

72

72

72

72

4.

Pentru persoanele care nu au absolvit o scoala de conducatori de autovehicule, cu exceptia
celor pentru categoriile B, B1, B+E

72

72

72

72

72

72

conform : Ordonanta de urgenta nr. 70 din 14/06/2009

-------------

Date Posted: 17/Iulie/2009 at 19:10
Alexx, citeste ce a scris "abrambu" aici:
http://www.incepator.ro/forum/forum_posts.asp?TID=1397&PN=61" rel="no follow - http://www.incepator.ro/forum/forum_posts.asp?TID=1397&PN=61

Deci: in cazul tau, care nu ai picat traseul niciodata ci doar sala, taxa este de 15 lei, asa cum zici tu sau eu asa deduc, din ce povesteste abrambu si am mai citit pe niste pagini.In ordonanta este adevarat ca se specifica, "taxe examinare traseu" acesti 72 lei.In orice caz, tu care esti in cauza trebuie sa te interesezi de la sursa direct si sa fii SIGUR ca ai dosarul complet.Sa ne anunti si pe noi cum a fost pana la urma.

-------------

Date Posted: 17/Iulie/2009 at 20:08
deci pana la urma taxa examen auto ramane 15 ron [daca nu ai ajuns niciodata la traseu:)]

si 72 ron daca ajungi la traseu:D sau cum ca numai inteleg m-ati zapacit de tot!!
fiecare zice in felul lui.....

Date Posted: 17/Iulie/2009 at 21:01
Da, eu zic ca asa e, daca ai picat doar sala, a 4a oara platesti 15 ron...tu dai a 6a oara....
Textul zice asa:
 Nr.                            Denumirea serviciului                                   Taxa
crt. (lei)
-------------------------------------------------------------------------------------------------
"2 Taxe pentru examinarea persoanelor carora le-a fost anulat permisul de 72"
conducere, pentru categoriile cuprinse in permisul anulat, precum si a
persoanelor care au fost respinse de trei ori la examenul pentru obtinerea
aceleiasi categorii a permisului de conducere, precum si pentru persoanele
care nu au absolvit o scoala de conducatori de autovehicule, cu exceptia
celor pentru categoriile B, B1, B+E
---------------------------------------------------------------------------------------

Este deja vineri, tu ai examen luni, regret sincer ca esti zapacit si scuza-ma ca ma documentam pentru tine,
mie chiar nu-mi mai trebuie.... Iarta-ma dar la ora asta trebuia sa stii foarte exact tot ce ai de platit si
de facut,"intereseazate" din timp pentru astfel de examene... Cum spuneam, e vineri.Vad ca esti din Bucuresti,
cred ca cel mai bine e sa te duci luni in Pipera ceva mai devreme decat ti-ai planuit (daca ai facut asta),
ia diferenta aia de bani la tine, pentru ca dupa cum stii poti plati si acolo la parter daca e vreo problema.
Si cand vii sa ne spui si noua ce ai facut si cat platesti cand dai a 6 a oara salaDead, ma intereseaza pentru
cultura mea generala.Multa bafta!

Date Posted: 20/Iulie/2009 at 20:11
72 ron ptr fiecare EXAMINARE!!! :| atat am platit :D da nu am mai apucat sa dau azi pt ca pana la ora 15.00 [este deschis] ma duk maine va tin la curent

Date Posted: 20/Iulie/2009 at 20:31
Inseamna ca e chiar o brambureala, daca unuia ii da banii inapoi pentru ca desi a picat nu a ajuns la traseu, iar altuia ii ia...nu prea poate fi in regula nici asa, dar ma rog.....bafta maine, poate scapi de data asta.

-------------

Date Posted: 22/Iulie/2009 at 21:26
desi am invatat , citit... am scos din nou 20 p = RESPINS!!!
este incredibil:( mi a zis un prieten sa iau fiecare capitol si sa fac rezumatul dupa ce l-am inteles si l-am invatat

Date Posted: 22/Iulie/2009 at 22:32
Probabil nu ai invatat nici acum asa cum trebuia....mai precis, nu ti-ai gasit metoda....prietenul tau are o idee buna....doar tu sa ai rabdare sa faci asa ceva.Incearca, oricum CEVA trebuie sa faci, e clar ca gresesti undeva si trebuie sa schimbi.

-------------

Posted By: Ameriknu
Date Posted: 22/Iulie/2009 at 22:34
Pot trage concluzia ca te grabesti.
Ai citit de cel putin 5 ori fiecare intrebare ?
De curiozitate, dupa cat timp ai terminat din cele 30 minute ?

Date Posted: 23/Iulie/2009 at 00:30
am raspuns prima data la ce am stiut
dupa care la ce nu eram sigur dadeam raspund mai tarziu si citeam intrebarea (de cateva ori ...5-6 ori ) si dadeam raspuns am stat 28:10 sec :D

ex :

o intrebare care nu am stiuto

-> cand nu ai voie sa mergi pe autostrada cu autovechi....?
a) cand scoate sunete si scoate fum peste limita admisa
b) cand ai faruri si portbagaj montate fara autorizatie (neomologate)
c) cand ai montat detector de radar

AM pus

A & B

= nu au fost bine .

next

Pe drum de noapte cand intalnesti un autovechicul ce trebuie sa faci?

a) reduci viteza si circuli mai aproape de carosabil
b) aprinzi farurile de intalnire
c) il avertizezi cu minim 100 m inainte

am pus

B

= nu a fost bine ....desi ma gandeam si la A

next

cine are prioritate dintr un drum judetean si un drum comunal?
a) acorzi prioritate de dreapta
b) drumul comunal are prioritate
c) drumul judetean

- am citit pe un site si de acolo am luat raspunsul
si am pus
B

= nu a fost bine

next

Pe drumurile expres national european (E) cu ce viteza ai voie sa circuli , daca ai o vechime mai mica de 1 an?
a) 100km\h
b) 90km\h
c) 80km\h

am pus 90km\h

si nema
:D

next

cand circuli pe un drum cu sens unic si in fata se afla un tranvai care opreste in statie(fara refugiu) ce faci

a) depasesti pe partea stanga
b) astepti pana se inchid usile dupa care iti reiei drumul
c) ===

si am pus a) nu a fost bine

[la c nu mai imi aduc aminte raspunsul]:D

Date Posted: 23/Iulie/2009 at 00:49
Cateva sunt banale in sensul ca nu sunt cu chichite; sunt de baza.
De ex:
Aia cu drumul judetean si comunal. Chiar daca n-ai invatat legea, te gandesti logic: ce e mai mare, mai important: comuna sau judetul? Normal ca judetul> Deci judetul are prioritate.

Aia cu drumul european. Aici e vb de limitele de viteza. Sunt de baza. Pe un E ai voie cu max 100km/h. Trebuie sa mai stii ca atunci cand ai sub un an de cand ai luat permisul circuli cu 20km/h mai putin decat limita maxima admisa (in cazul nostru 100). Un calcul rapid de clasa intai semestrul II zice ca raspunsul corect este 80

Aia cu tramvaiul. Nu stiu daca raspunsul b era exact asa formulat (imi dau seama ca le redai din memorie) dar aia era ideea deci raspunul era b.

Scuza-ma dar, cum ziceam, sunt niste intrebari banale, de baza. Nu te supara dar dupa parerea mea, inca nu meriti sa promovezi sala. E ok cate ai facut. Atata stii sau chiar mai putin avand in vedere ca pe astea simple nu le stii si probabil unele le-ai mai si nimerit.

-------------
6 octombrie 2010 - o zi magica
21 iulie 2009 - one big f*u*c*k*i*n*g day :)

Date Posted: 23/Iulie/2009 at 05:28
Alexx...citeste legea, lasa celelalte surse de informare....lasa intrebarile de oriunde ar fi ele si invata intai legea, altfel o s-o tii asa mult si bineDead

-------------

Date Posted: 23/Iulie/2009 at 17:42
oks

Date Posted: 23/Iulie/2009 at 20:16
Aduna-te si ia-o de la capat.Dar nu mai face chestionare, invata legea(nu stiu ce ai facut tu dar din ce am citit e clar ca n-ai invatat) si dupa aceea te apuci iar de ele.DUPA aceea.

-------------

Posted By: Myhai007
Date Posted: 24/Iulie/2009 at 14:15
Sincer , nu sunt expert in teorie dar pana acum am citit cam 30 pagini din regulament si am citit intrebarile din national asa de curiozitate si unele mi-au ramas in minte dar si ce am invatat in regulament.Si cand am vazut intrebarile care le-ai postat am stiut raspuns-urile , desi cred k s-a nimerit din ce stiam eu mai bn .Nu am citit tot si inca nu-s pregatit sa dau mai invat si eu pana sunt sigur ca fac fata .

Nu te grabi sa dai sala pana nu esti convins ca ai invatat si nu te grabi grabi sa dai raspunsul pana nu esti sigur ca acel raspuns este corect.

-------------
F-U-C-K    Y-O-U    R-O-M-A-N-I-A
             (Parazitii)

Date Posted: 24/Iulie/2009 at 16:12

Date Posted: 06/August/2009 at 11:34
am citit de 2 ori si am facut toate chestionarele din carte oks!! :) sa speram ca vineri-luni cand ma duk iau fara probleme :D

Posted By: simbia
Date Posted: 06/August/2009 at 13:04

Nu stiu daca te ajuta prea mult, dar eu am data sala azi si am reusit sa memorez cateva intrebari, iti pun aici nr. lor, sunt din cartea de la National:2, 175, 322, 437, 610, 642, 677, 691, 704, 770, 776, 1018, 1168, 1384, 1413, 1440, cam atat imi aduc aminte.Cert este ca au avut acelasi enunt ca cele din carte.Sfatul meu este sa citesti legislatia de cel putin 3 ori, subliniezi ce este mai important si apoi faci intrebarile pe capitole din carte, adica faci primul capitol te corectezi vezi care sunt intrebarile la care ai gresit si apoi faci din nou intrebarile pe care le-ai gresit.La mine a mers, am data sala de 2 ori, am luat 26 de fiecare data.Fii optimist si incearca sa fii atent, timp ai destul treci peste intrebarile peste care nu esti sigur(adica folosesti "raspund mai tarziu", emotiile incep sa treaca dupa primele 2 , 3 raspunsuri corecte ai sa vezi).Ai sa vezi ca o sa fie bine.Succes!

Date Posted: 09/August/2009 at 16:03
m-am uitat la fiecare intrebare din ce ai zis tu ca ti-a cazut...
si au fost usoare :D....

bv ca ai luat succes la traseu acm:p

-eu nus ce sa fac... s-a ma duk maine sau s-a mai astept sa mai citesc iar legilatia nu o stiu perfect dar in mare stiu ce trb...:) [da totus mi e , sa nu pic iar... ca nu prea am avut norok sa imi cada ceva gen tie...]

Date Posted: 09/August/2009 at 16:18
Si tu ai avut destule intrebari usoare din cate imi aduc aminte
Daca nu te simti pregatit, nu te duce
Pierzi timp si bani 

-------------

Date Posted: 10/August/2009 at 01:48
asta cam asa e... dar bine acm ma simt in forma:D

de asta zic ca e usor ...atunci nu erau asa... parca defiecare data cand m-am dus acolo am invatat cate ceva:)

Date Posted: 10/August/2009 at 20:05
BACK

am fost azi pe la 13.00 asa
fara probleme ... am zis intr una pe drum ca o sa iau sala
si am luato
aveam 17 corecte cu 1
19 corecte cu 2
21 corecte cu 3
22 corecte cu 3
end 23

X"X"X"X:X:X:X:X
thanks alll next traseu 18:D>:)

Date Posted: 10/August/2009 at 21:18
Felicitari, era si cazul.....bafta la traseu!

-------------

Date Posted: 10/August/2009 at 21:30

BACK

am fost azi pe la 13.00 asa
fara probleme ... am zis intr una pe drum ca o sa iau sala
si am luato
aveam 17 corecte cu 1
19 corecte cu 2
21 corecte cu 3
22 corecte cu 3
end 23

X"X"X"X:X:X:X:X
thanks alll next traseu 18:D>:)
Bine ca n-ai urmat sfatul lui aburilus.... Felicitari si bafta multa la traseu...Smile

Date Posted: 10/August/2009 at 23:19
ms mult

insa as avea nevoie de ceva informati ptr traseu acm.... adica cum trb sa fac ce sa fac ... daca fac vreo gresealal:(

:D.... un sfat ceva

Date Posted: 13/August/2009 at 11:29
nu imi zice nimeni nik:(

Date Posted: 13/August/2009 at 11:41
O sa incep eu cu cateva sfaturi pe care mi le dau si mie insumi, la mine nu prea merge, dar poate tii tu cont de ele.
In primul rand trebuie sa-ti controlezi emotiile, este f.important, trebuie sa fii stapan pe situatie, si daca incepi cu stangul nu te descuraja ai voie 20 de puncte de penalizare. Eu am dat traseul o data, am fost respinsa, si cred ca principalul motiv a fost ca am ratat o parcare la inceput si apoi nimic n-a mai mers, "s-a rupt firul" si a vazut si examinatorul asta.
Ai grija la viraje, de obicei la stanga, sa te incadrezi corect, sa ocolesti prin stanga centrul imaginar al intersectiei, astea cred ca le stii deja.
Parcarile sunt cel mai des intalnite, din cate am auzit si eu, parcarea laterala cred ca este la fiecare examen, dar si garare, eu le-am avut pe amandoua.Nu stiu altceva ce sa-ti mai spun, daca ai ceva intrebari te ajut cu placere, am si eu maine traseul, a 2 a oara , sper sa fie cu noroc.Bafta !

Date Posted: 13/August/2009 at 13:00
ms , o sa tin cont de ele :D

multa bafta maine;)

eu dau la ior

si nus exact ce trb sa fac imi zice el?
daca gresesc gta m-a picat? am auzit ca daca nu ii convine ceva imi baga picioru sub frana sau ....in caz de asta se uita pe foaia aia a vazut ca am picat sala de multe ori... am auzit ca ma pica...:|
asa e?

Date Posted: 13/August/2009 at 14:20
ms, la IOR dau si eu. Iti spune el ce sa faci, cand sa pornesti si apoi iti da indicatii: la prima intersectie stanga, apoi dreapta, aici intorci, parcheaza in spatele masinii nu stiu care, de astea, cum ai facut cu instructorul tau.
Am mai auzit variante cum ca te anunta prea tarziu, si nu ai timp sa te incadrezi, dar mie nu mi s-a intamplat, m-a anuntat din timp, am avut suficient timp sa ma incadrez.
Nu te mai gandi ca iti umbla la frana, nu e didactic sa faca asa ceva si stai linistit ca nu stie el de cate ori ai picat tu sala si nu e relevant deloc, eu am luat 26 si asta nu l-a impiedicat sa ma pice.

Date Posted: 13/August/2009 at 19:20
da dar eu am picat de 6 ori .... a 7 am luat ..nu se uita pe dosar...:(

daca imi zice din timp fac bine....:D

Date Posted: 14/August/2009 at 15:39
simbia simbia

ai luat traseul?:D

auzi explicami si mie te rog mult in ce zona trb sa fiu la IOR[parck] :| ca nu stiu ce parte....

Date Posted: 16/August/2009 at 22:36
NU IMI DA NIMENI NICI UN SFAT!!!:|:|:|:|: ...marti traseu ....:(

Date Posted: 18/August/2009 at 10:33
md3a... respins 21 p :(

o iau de la capat cu sala..... interesant... :(

Date Posted: 18/August/2009 at 10:51

Pai spune-ne si noua cum a fost, ce ai gresit...aici:
file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CAdmin%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml" rel="no follow -

forum_posts.asp?TID=1397&PN=72" rel="no follow - http://www.incepator.ro/forum/forum_posts.asp?TID=1397&PN=72

forum_posts.asp?TID=1397&PN=72" rel="no follow -

-------------

Date Posted: 20/Septembrie/2009 at 14:34
spuneti mi si mie vechea carte cu 1471 intrebarimai este buna? am inteles ca a aparut una cu 3mi si ceva de intrebari...:|:|

Posted By: marevna
Date Posted: 20/Septembrie/2009 at 19:38
Alex, la unele dintre intrebarile redate ai raspuns corect!!!! Doar la 3 ai gresit. Asa zisii destepti de pe forumul asta, au subliniat in mod convenabil pt ei doar cele 3 intrebari la care gresisesi, tinand sa evidentieze si cat de "nepregatit" esti, etc. Au uitat complet intrebarile la care raspunsesesi corect pt ca nici ei nu stiau de ce ti le cotase programul de la politie drept gresite. Stii cum se spune despre combinatia prostie si aroganta... Nu ii baga in seama ca nu merita. Oricine poate gresi, e normal si nu e nici o tragedie!
Bafta!!!!!Tongue

Date Posted: 20/Septembrie/2009 at 20:45
Daca citesti din 3 in 14 te rog sa-ti tii parerile pt tine
1. Intrebarile alea pe care le-a expus si care erau din aduceri aminte erau din unul din examenele pe care le-a picat si deci in care gresise mai mult de 3 si nu erau din penultimul pe care l-a luat cu 23 de puncte
2. Eu unu, imi rezerv dreptul de a nu da raspunsuri la intrebari incomplete, care se termina cu puncte de suspensie sau care sunt expuse prost din cauza ca nu isi mai aduce aminte exact formularea
3. Imi mentin parerea ca a fost nepregatit avand in vedere ca a picat de 6 ori sala. Prima data e ghinion, a doua oara te grabesti dar pana la 6.......mi se pare ca tratezi cu mult prea multa superficialitate un examen foarte important, din pct meu de vedere mai important decat cel de BAC sau licenta.
Intre timp cred ca s-au facut 7
4. O trebui omu incurajat, nu zic nu dar dupa examene picate carora nu le mai tii numarul cred ca trebuie sa ti se spuna ca nu, asta nu e ghinion.
Stii cum se zice: prieten nu e ala care iti zice in fiecare zi cat de bine arati ci  ala care iti spune ca azi chiar nu iti sta bine cu bluza asta.
5. Bineinteles ca nu e nicio tragedie si o sa vada si el pe pielea lui ca 6 sau 7 examene la sala picate (ca nu mai stiu exact cate sunt) si unul la traseu (pana acum ca nu stim cate vor mai fii) nu e capat de tara si ca pana la urma se ia permisul; conteaza cel mai mult ceea ce faci in continuare sa il tii cat mai mult in buzunar, sa nu sifonezi masini si sa nu iei vieti omenesti

-------------

Posted By: lacra2110
Date Posted: 20/Septembrie/2009 at 23:21
Originally posted by marevna

Alex, la unele dintre intrebarile redate ai raspuns corect!!!! Doar la 3 ai gresit. Asa zisii destepti de pe forumul asta, au subliniat in mod convenabil pt ei doar cele 3 intrebari la care gresisesi, tinand sa evidentieze si cat de "nepregatit" esti, etc. Au uitat complet intrebarile la care raspunsesesi corect pt ca nici ei nu stiau de ce ti le cotase programul de la politie drept gresite. Stii cum se spune despre combinatia prostie si aroganta... Nu ii baga in seama ca nu merita. Oricine poate gresi, e normal si nu e nici o tragedie!
Bafta!!!!!Tongue

@marevna: Plecam capul cu umilinta si respectam intotdeauna cele 21 raspunsuri corecte. Nu prea ne derananjeaza pe noi "despteptii astia aroganti" ca nu ies 22 ca sa fii ADMIS, deoarece noi avem permis.

@alex: Programul de la Politie nu greseste. Sunt poate intrebari la care raspunsul e discutabil (pe la conduita prev sau mecanica) dar cam atat.
Incearca sa fii putin mai la obiect, pune intrebari concrete despre ce nu ai inteles si va fi bine.
S-au trecut multe examene dupa discutiile de aici.

-------------
http://www.scoala-de-soferi-brasov.ro" rel="no follow - Lacramioara

Date Posted: 07/Octombrie/2009 at 19:43
maine ma duk sa dau sala iar...:D:D sper sa o iau ...

Posted By: danny120669
Date Posted: 07/Octombrie/2009 at 20:40
speri ? deci iar n-ai invatat ... :):):)

Posted By: exercitii
Date Posted: 07/Octombrie/2009 at 23:46

maine ma duk sa dau sala iar... sper sa o iau ...

ÎȚI URĂM SUCCES DEPLIN! . . .

-------------
Ing. Ilie Ciolac
http://exercitii.ciolac.com" rel="no follow - exercitii.ciolac.com : Informatii despre cărțile "Exercițiile conducerii autoturismului" și "Ex. conducerii și mecanica autoturismului "

Date Posted: 08/Octombrie/2009 at 10:15
http://www.incepator.ro/forum/member_profile.asp?PF=69142&FID=7" rel="no follow - alexxandroboss ..cum a fost??ai luat sala??Big%20smile

Date Posted: 09/Octombrie/2009 at 10:22
dap am luat sala ;x;x;x;x;x;x

pe 19 traseu:D:D

Posted By: Rehab
Date Posted: 14/Octombrie/2009 at 20:07
Felicitari alexx. Sunt curioasa tie ti-a picat macar o intrebare identica de cand ai dat prima oara pana acum ? Cate ai avut de mecanica ?

Oameni buni eu dau sala luni. Am ambitie si sper sa nu intalnesc mari dificultati, nu sunt emotiva si sper sa fac minim 22 puncte.

Eu invat din cartea National anul 2008. Este ok? Mai merita sa ma duc sa-mi cumpar National 2009 ?
< id="gwProxy" ="">< ="jsCall();" id="jsProxy" ="">

Date Posted: 14/Octombrie/2009 at 20:40
Dupa ce ai invatat legea, fa-le pe cele de pe drpciv
O sa iei aproape sigur....pt ca mai depinde si de fiecare

-------------

Posted By: sasha
Date Posted: 14/Octombrie/2009 at 20:56
Confirm cele spuse de aburilus, intrebarile de la sala sunt aceleasi ca cele de pe site-ul drpciv.
Rehab, bafta multa! Tongue

-------------
8 octombrie 2009...o zi frumoasa de toamna...

Date Posted: 14/Octombrie/2009 at 22:43
Va multumesc mult. O sa va mai bazai eu pe aici cand am nelamuriri dar majoritatea intrebarilor am vazut c-au fost puse si le-ati raspuns foarte frumos. nu stiu de site-ul drpciv. O sa dau pe google. Ar fi super daca sunt intrebarile de la sala postate pe site-u acela, mai usor de atat nu cred ca poate fii.< id="gwProxy" ="">< ="jsCall();" id="jsProxy" ="">

Date Posted: 15/Octombrie/2009 at 08:03
www.drpciv.ro ... iti faci cont acolo, vezi ca-ti vine mail de confirmare apoi poti face teste

Date Posted: 15/Octombrie/2009 at 16:31

De unde invatati mecanica? Eu in cartea National 2008 nu am capitolul acesta dar in schimb am testele de mecanica. Sunt confuza.

Posted By: xenya
Date Posted: 15/Octombrie/2009 at 16:53
Originally posted by Rehab

De unde invatati mecanica? Eu in cartea National 2008 nu am capitoul acesta dar in schimb am testele de mecanica sunt. Sunt confuza.< id="gwProxy" =""><!--Session -->< ="jsCall();" id="jsProxy" =""><div id="ref">

eu am facut intrebarile de mecanica din cartea de la National 2009... unele sunt logice, altele nu chiar (deh, fetele si tehnica, mecanica & co .... ) dar am incercat sa le retin ca atare.   

Date Posted: 15/Octombrie/2009 at 17:05

Pai si nu exista vreo carte unde gasesti capitol de mecanica ? Mi se pare o prostie sa inveti mecanica din intrebari, eu vreau sa inteleg logic...astia nu s-au gandit sa explice mecanica in carte daca tot au implementat-o?

Posted By: xenya
Date Posted: 15/Octombrie/2009 at 17:18

Pai si nu exista vreo carte unde gasesti capitol de mecanica ? Mi se pare o prostie sa inveti mecanica din intrebari, eu vreau sa inteleg logic...astia nu s-au gandit sa explice mecanica in carte daca tot au implementat-o? < id="gwProxy" =""><!--Session -->< ="jsCall();" id="jsProxy" =""><div id="ref">

in regulament n-ai nici partile despre conducere preventiva, conducere ecologica si primul ajutor.

eu am gasit pe net vreo 5 pagini despre mecanica, dar, sincer, chiar nu m-a pasionat. am preferat sa invat raspunsurile. daca vrei da-mi un PM cu o adresa de mail si ti le trimit.

in schimb la partea de primul ajutor mi-a placut sa citesc (cred ca chiar aici, pe site, am gasit ceva despre asta).

in rest, in mod normal scolile de soferi ar trebui sa ofere materiale pentru a invata partile acestea, necuprinse in lege + regulament... insa asta e teoretic, practic.....

Date Posted: 15/Octombrie/2009 at 19:39

De unde invatati mecanica? Eu in cartea National 2008 nu am capitoul acesta dar in schimb am testele de mecanica sunt. Sunt confuza.< id="gwProxy" ="">< ="jsCall();" id="jsProxy" ="">

D-aia exista scoli, sa inveti mecanica pt cat B, prim ajutor, conduita preventiva etc
Mai mult, te ajuta sa-ti fixezi unele chestii care iti vin mai greu atunci cand inveti singura si te ajuta sa intelegi, sa interpretezi si iti arara cum sa gandesti intrebarileWink

-------------

Date Posted: 15/Octombrie/2009 at 20:38

Eu sunt mai 'norocoasa' de fel si-am facut scoala de pomana, cel putin cand m-am prezentat la cursurile de legislatie ne-a dat sa facem niste teste si apoi ne-a explicat fiecare intrebare pe rand. Nu ne-a spus nimic de mecanica si primul ajutor. E ok la notiunea de primul ajutor ca nu sunt asa tuta si ma mai duce capu (cu toate ca n-am citit NIMIC despre capitolul asta intr-o cauza de accident) . Mi se pare prost organizata cartea de la National din moment ce nu te informeaza cu lucrurile astea "banale" de mecanica. E floare la ureche si s-au gandit ca nu-si mai are rostul explicatia logica?

Posted By: victor2007
Date Posted: 16/Octombrie/2009 at 10:34
National are si un curs in care explica toate notiunile, alti bani alta distractie.

-------------
"Zambeste, maine va fi mai rau!" http://www.instructorautobrasov.blogspot.com" rel="no follow - http://www.instructorautobrasov.blogspot.com

Date Posted: 16/Octombrie/2009 at 13:52
Azi mi-am cumparat alta carte "National 2009" . La prima vedere nu vad nimic schimbat (compar cu 2008). Testele sunt la fel, mecanica lipseste cu desavarsire ...

O s-o rasfoiesc totusi poate la capitolul regulament au schimbat ceva major.

Date Posted: 16/Octombrie/2009 at 14:32
http://www.incepator.ro/forum/member_profile.asp?PF=74360&FID=7" rel="no follow - Rehab foarte bune sunt chestionarele de la editura national editia 2009 sunt 40..recomand cu incredere si http://www.drpciv.ro/" rel="no follow - http://www.drpciv.ro/

Date Posted: 16/Octombrie/2009 at 14:32
nu are rost sa faci toata cartea 1400 intrebari keep in touchSmile

Date Posted: 18/Octombrie/2009 at 02:23
Am zis ca nu are rost sa deschid un nou topic asa ca voi posta aici. Luni (19) voi sustine examenul. Intrebarea mea este daca mai e cineva pe aici care s-a gandit sa mearga tot lunea asta. Poate ne intalnim, mai vorbim, ne scuipam norocu-n san ...etc

Date Posted: 18/Octombrie/2009 at 11:51
Iti urez inca o data sa ai bafta! Wink
Nu te grabi sa raspunzi la intrebari (ai 30 min la dispozitie), citeste-le cu atentie, fii atenta la pozele de la intrebari deoarece orice mic detaliu poate conta.
Am observat ca daca te duci dimineata sa dai sala ai sanse mai mari sa te programeze mai repede la traseu.

-------------

Date Posted: 18/Octombrie/2009 at 12:22
Eu am fost vineri dimineata, e mai liber, luni cred ca o sa fie aglomeratie. Treaba e cam asa: te duci la ghiseu intai sa te bage pe calculator, iti face poze si iti spune si cand dai traseul. Apoi te duci la sala 17 (sala 18 e pentru Ilfov) - e chiar langa scari si-ti iei bon de ordine. Apoi prezinti la politist bonul de ordine si dosarul (vezi ca-ti cere si permisul daca ai) si-ti va da un biletel cu un cod de bare. Cand se elibereaza un loc in sala poti intra, e o politista care supravegheaza, si pui codul de bare sub monitor, o sa vezi o linie rosie de citire automata, ala e scannerul. NU ai voie in sala cu telefon mobil si capul acoperit, pe monitor e o camera care iti face poze in timpul examinarii. NU te grabi, timp e suficient, foloseste cu incredere butonul "Raspund mai tarziu" daca nu esti sigur de intrebare. Mult succes.

Date Posted: 18/Octombrie/2009 at 13:38
Multumesc mult de sfaturi ...uite ca nu stiam faza cu telefonul si direct cu el intram. O sa-i specific lui 'tanti' ca vreau traseu la o saptamana. Sper sa am timp sa-mi caut instructor + o alta masina. Conteaza acum sa iau sala si apoi ma gandesc si la ce va urma

Ma duc sa mai arunc un ochi peste teste. Am observat ca atunci cand sunt obosita si raspund mai repede neavand asa mare rabdare sunt mult mai sigura pe mine....ciudata treaba. Banuiesc ca sunt prea relaxata in conditile astea.

Date Posted: 18/Octombrie/2009 at 13:46
Ai voie sa intri cu telefonul mobil, ideea e sa-l tii in geanta si sa fie dat pe silentios Smile

-------------

Date Posted: 19/Octombrie/2009 at 09:50
http://www.incepator.ro/forum/member_profile.asp?PF=74360&FID=7" rel="no follow - Rehab daca nu te-ai hotarat inca eu tot pe instructorul de la 'autovip' il recomandTongueazi e luni..bafta la sala si te asteptam cu nerabdare..aiciEmbarrassed

Date Posted: 19/Octombrie/2009 at 12:09
Cu parere de rau pot sa zic ca nu sunt blonda degeaba. Ca un rezumat scurt vreau sa precizez ca examenul e usor ...chiar nu ma asteptam, dar mi-au picat multe intrebari capcana. 21 de puncte = respins ...si am stat doar 7-8 minute maxim. M-am grabit, citeam intrebarea repede si asta m-a costat mult
Cand am iesit dupa cateva minute cei ce ma asteptau au ramas surprinsi crezand ca m-au dat aia naibii afara s-au ca s-a intamplat ceva. M-am simtit foarte prost cand mi-au zis ca sunt dezamagiti de mine si e prostie curata. Of

Date Posted: 19/Octombrie/2009 at 12:13
Exact, multi prima oara se grabesc
Deci fara graba si butonul "raspund mai tarziu" mai des

O sa iei data viitoare
Succes!

-------------

Date Posted: 19/Octombrie/2009 at 12:36

imi pare rau http://www.incepator.ro/forum/member_profile.asp?PF=74360&FID=7" rel="no follow - Rehab Confused te-ai grabit..o sa iei next timeApprove

Date Posted: 19/Octombrie/2009 at 12:37
Confused Of, mai Rehab, trebuia sa fii mai atenta la detalii si sa nu te grabesti...
Acuma asta e, ai timp sa inveti mai mult in astea 2 saptamani pana poti da din nou sala.
Citeste legislatia (care o gasesti si pe acest site la sectiunea Teoretice) si apoi fa chestionare de pe acest site si de pe http://www.drpciv.ro" rel="no follow - www.drpciv.ro .

-------------

Date Posted: 19/Octombrie/2009 at 15:02
Multumesc pentru sustinere . Cand am iesit de acolo eram toata numai intr-un zambet si nu realizam de prostia facuta. Acum in schimb o simt ...mi-e si rusine sa zic c-am picat la doar 1 punct diferenta.
Site-u drpciv nu a mers in ultima saptamana exact cand sa dau si eu examenul ...deci nu prea am avut ocazia sa fac "cunostiinta" cu el , cred ca au facut astia expres ..hehe.
Nu imi place de loc organizatia lor. Muzica in sala, lumea intra si vorbeste, politista de la intrare se credea la ea acasa si radea la o barfa cu femeile pe acolo ...urat, scade si concentratia participantilor. Nu ca as fi avut eu o problema...nu ma plang ca eu oricum invat cu muzica deschisa, dar totusi macar bunul simt sa-l aibe. of of Romanica asta

Date Posted: 19/Octombrie/2009 at 16:23
Vezi ca mi se pare ca nu mere cu Firefox.

-------------

Date Posted: 19/Octombrie/2009 at 16:40

Scrie si la ei pe site ca trebuie sa utilizezi Internet Explorer, sigur nu merge cu Firefox. Approve

-------------

Date Posted: 19/Octombrie/2009 at 18:03
Merge cu Opera ... se seteaza Tools>Quick Preferences>Edit site preferences>Network>Browser identification>Mask as Internet Explorer.

Si da, site-ul nu a mers o saptamana in reteaua RDS, probabil li s-au busit iar dns-urile, ca de obicei ...

Date Posted: 19/Octombrie/2009 at 22:20
respins traseu, back sala iar:(:((((X(X(X(X(

Date Posted: 20/Octombrie/2009 at 08:33
http://www.incepator.ro/forum/member_profile.asp?PF=69142&FID=7" rel="no follow - alexxandroboss stai linistit si eu respins binenteles..cu cine ai avut?eu cu iulicaPinch

Date Posted: 20/Octombrie/2009 at 10:21
Originally posted by danny120669

Merge cu Opera ... se seteaza Tools>Quick Preferences>Edit site preferences>Network>Browser identification>Mask as Internet Explorer.

Si da, site-ul nu a mers o saptamana in reteaua RDS, probabil li s-au busit iar dns-urile, ca de obicei ...
Este o pacaleala care nu functioneaza... Adica browserul se va lauda catre site cu semnatura de "Internet Explorer" dar nu va avea capabilitatile Explorerului... Butoanele nu vor fi la fel (degrade-ul este obtinut printr-o functie tipica Microsoft) si probabil alte cateva functii sunt invocate in stil Microsoft, fara suport pentru alte browsere...

Date Posted: 20/Octombrie/2009 at 10:24
Merge, eu numai cu el am facut chestionare ... chiar daca nu se vad butoanele la fel. Foloseam masiv mouse gestures de la opera ca sa dau back la pagina pentru a revedea intrebarile gresite.

Date Posted: 20/Octombrie/2009 at 12:11
cu tudor.....

Date Posted: 20/Octombrie/2009 at 12:22
hm..nu am auzit de elLOLsi cum a fost?

Print Page | Close Window