Print Page | Close Window

reguli pentru parcare

Printed From: Incepator
Category: General
Forum Name: Intreaba instructorul
Forum Discription: Pentru orice intrebari catre instructor
URL: http://www.incepator.ro/forum/forum_posts.asp?TID=2216
Printed Date: 23/Octombrie/2014 at 05:59

Topic: reguli pentru parcare
Posted By: leuven
Subject: reguli pentru parcare
Date Posted: 08/Aprilie/2010 at 16:45
Poate cineva sa ma indrume, sa-mi spuna unde anume sa ma uit in legatura cu regulile de parcare (am o cunostinta care se confrunta cu situatia de a putea fi amendata pentru ca isi parcheaza masina in fata casei- in fata garajului cu numarul de inmatriculare marcat pe carosabil)...M-ar interesa exact care sunt reglementarile de parcare (daca exista astfle de reglementari, pentru ca m-am uitat prin ordonanta dar nu am gasit)

Replies:
Posted By: victor2007
Date Posted: 08/Aprilie/2010 at 17:13
Parcarea se face in locuri special amenajate cu marcaje sau indicator. Locul din fata garajului este domeniu public si nu are voie sa parceze.

-------------
"Zambeste, maine va fi mai rau!" http://www.instructorautobrasov.blogspot.com" rel="no follow - http://www.instructorautobrasov.blogspot.com

Posted By: aburilus
Date Posted: 08/Aprilie/2010 at 21:56
In plus fata de ce a spus Victor: locul de parcare inchiriat la primarie iti da dreptul sa parchezi acolo doar pe perioada noptii, nu si intimpul zilei deci, mai mult, e ilegal sa-ti pui "T"-uri si alte fieratanii care sa-ti dea dreptul asupra lui si sa nu mai lasi pe nimeni sa parcheze acolo pe timpul zilei.

-------------
6 octombrie 2010 - o zi magica
21 iulie 2009 - one big f*u*c*k*i*n*g day :)

Posted By: Marius
Date Posted: 09/Aprilie/2010 at 12:06
Originally posted by aburilus

In plus fata de ce a spus Victor: locul de parcare inchiriat la primarie iti da dreptul sa parchezi acolo doar pe perioada noptii, nu si intimpul zilei deci, mai mult, e ilegal sa-ti pui "T"-uri si alte fieratanii care sa-ti dea dreptul asupra lui si sa nu mai lasi pe nimeni sa parcheze acolo pe timpul zilei.
Depinde de oras... In republica lui Mazare poti sa-l ridici peste zi...Big%20smile

-------------
Nu fugi mai tare decat ingerul tau pazitor poate zbura!

Posted By: dan1972
Date Posted: 09/Aprilie/2010 at 12:30
Eu nu am loc platit, dar stiu urmatoarea chestiune, de la o matusa care are: treaba cu "in timpul zilei poate parca oricine" este o legenda urbana, ea mi-a zis ca in contract nu scrie asa ceva, ea a platit un loc de parcare, nu un loc intre orele...

Se pare ca multi sustin chestia ca locul e al proprietarului doar in timpul noptii, si eu stiam tot asa, ca pana la 18 poti parca pe al cui loc vrei, dar se pare ca e o prostie, locul platit e platit pe un an complet.

E usor sa ne interesam, dar mi se pare foarte logica chestia, adica daca platesc locul si vine sotia gravida mai devreme de la serviciu trebuie sa caute loc prin cartier ca pe timpul zilei e care apuca.

Din pacate legenda urbana se tot impanzeste. Si eu stiam la fel pana la discutia cu matusa.

-------------
http://camionagiu.blogspot.com" rel="no follow - ► Blog
http://www.incepator.ro/forum/forum_posts.asp?TID=1645&PID=33672#33672" rel="no follow - ► Perfectionare

Date Posted: 09/Aprilie/2010 at 15:21
E poate "legenda" pt ca in contract nu scrie dar daca te duci sa intrebi la primarie, o sa vezi ca asa zice. Si am auzit asta spus de cineva din primarie si la TV.
Mie nu mi se pare chiar aberant.
Adica eu vin si ma parchez acolo unde interzis cu toate ca locurile in parcare sunt libere doar ca ala a platit locul si el nu e acolo?
Logica e urmatoarea: primaria iti asigura un loc in care sa-ti parchezi masina pe timpul noptii. Se presupune ca in timpul zilei esti plecat la serviciu sau cu alte treburi deci in marea parte a zilei, locul va ramane gol asa ca pot beneficia si altii de el, avand in vedere ca locurile de parcare sunt si asa putine, sa beneficieze si altii de ele.

-------------

Date Posted: 09/Aprilie/2010 at 18:07
Chiar sunt curios cum este de fapt, daca este intr-un fel cu siguranta acoperit de lege sau iar e o chestie pur romaneasca, adica unii de la o primarie stiu o chestie si altii stiu alta chestie.
O sa intreb o prietena dintr-o primarie.

Legal vorbind, cand inchei orice contrac ce nu e trecut in contract nu exista. Nu merge cu lucruri incluse ca...asa i se pare cuiva logic. Mie logic mi se pare invers: daca in contract nu scrie ca am platit un anumit interval orar, atunci e pe tot anul, la toate orele. Nu ma intereseaza alte chestii, ca nu sunt locuri nu stiu unde ca nu stiu ce. Astea sunt la mica intelegere si daca vrei tii cont de ele, daca nu, nu. Poate esti freelancer si nu phoote pe nimeni grija de cate ori vin eu acasa pe zi, poate esti pensionar, sau casnica cu masina, ca sotul e instarit.

Dar, probabil ca e una romaneasca, adica nimeni nu stie tot adevarul, totul e negociabil. Trebuie vazut un contract si atunci e clar: daca e incheiat pentru un anumit loc de parcare de catre X si perioada e anul cutare-anul cutare, atunci nu e vorba de niciun interval orar.

-------------
http://www.incepator.ro/forum/forum_posts.asp?TID=1645&PID=33672#33672" rel="no follow - ► Perfectionare

Date Posted: 09/Aprilie/2010 at 18:44
Originally posted by dan1972

Chiar sunt curios cum este de fapt, daca este intr-un fel cu siguranta acoperit de lege sau iar e o chestie pur romaneasca, adica unii de la o primarie stiu o chestie si altii stiu alta chestie.
O sa intreb o prietena dintr-o primarie.

E o idee. Sunt si eu curios

Legal vorbind, cand inchei orice contrac ce nu e trecut in contract nu exista.

Dar, probabil ca e una romaneasca, adica nimeni nu stie tot adevarul, totul e negociabil. Trebuie vazut un contract si atunci e clar: daca e incheiat pentru un anumit loc de parcare de catre X si perioada e anul cutare-anul cutare, atunci nu e vorba de niciun interval orar.

Corect, asa e cu contractele.
Mda, cred ca adevarul e undeva la mijloc

Ca mi-am adus aminte: banuiesc ca ai vazut, mai ales in fata caselor de prin zonele astea rezidentiale sa zicem asa, in fata portii pe carosabil si/sau pe trotuar ori doar desenat si scris autorizatia nr x primaria sect y sau puse si diverse obstacole acolo.
Asta iar am vazut la TV tot atunci cand am vazut ca venise cei de la primarie sa taie T-urile si a zis ca nu exista asa ceva, ca primaria nu da autorizatii in fata portii ci doar in spatiile amenajate. Ca NU EXISTA ASA CEVA. Aia isi desenaza acolo si pun obstacole ca daca vine nea Ion nu poate sa-l contoleze pe ala ca intradevar are autorizatie sau nu.
Asta imi aduce aminte de acu vreo 3 ani cand ma duc la cineva in vizita si parchez masina lana trotuar, pe strada (strada cu sens unic si pe margini se puteau parca masinile). Si iese unu la balcon ca ce, ai parcat masina pe locul meu. Zic ce zici Frantz, ai autorizatie? De cand da primaria autorizatie langa bordura, pe strada? Ala: ca io parchez acolo ca o fi si-o pati. Zic: asta e altceva dar nu-mi spune mie ca ai autorizatie pe locul asta. Oricum, mai sunt destule locuri libere pe aici si oricum nu stau decat vreo 2 ore.....a intrat in casa bombanind.
Sau cum am vazut zilele trecute pe sos Nordului (cea de pe langa parcul Herastrau): acolo s-a pus indicator de parcare langa bordura pe anumite portiuni; bineinteles ca si prin fata trotuarului din fata vilelor de acolo. Si bineinteles ca au inceput aia sa-si puna diverse panouri acolo pe portiunile asta dar culmea, multi le aveau puse in dreptul gardului propriu zis nu in dreptul drumului de acces in curte cu masina. Adica nu vreau sa parchezi aici ca aici e casa mea dar poti sa parchezi in dreptul garajului ca sa nu mai pot sa intru. Diversi cretini! Si iti mai zic una de zilele trecute tot de pe Nordului dar mai tarziu ca trebe sa plec

-------------

Date Posted: 09/Aprilie/2010 at 19:37
Exact asa-i.
La mine in fata scarii, deci in buza scarii nene, unul pretinde ca are loc de la primarie, si-a pus in dreptul locului o tabla cu un numar de autorizatie. Dar eu am prea multe treburi ca sa duc razboaie de doi lei pt orgoliu si sa fac tulburare, asa ca mi-am gasit un loc misto, nu deranjez pe nimeni, ies direct in bulevard dintr-o miscare, cel mai tare. Nu ca n-as vrea sa platesc, dar nu mai e niciunul disponibil in zona.

Iar sa te apuci sa sudezi capcane pe strada e absolut ilegal si tipic mahalalelor.
:)

-------------

Posted By: antonia23
Date Posted: 09/Aprilie/2010 at 19:57
Tot uitandu-ma in dreapta si in stanga, unde cativa vecini fie isi marcasera cu vopsea perimetrul de parcare, fie montasera in gardul parcului din fata placute cu nr. de inmatriculare si (eventual) cu nr. autorizatiei, m-am gandit ca n-ar fi rau sa platesc o taxa la primarie, ca sa imi asigur si eu un loc. M-am dus la unul din vecini, taximetrist (si cel mai tare din parcare ) si l-am intrebat cum se procedeaza. Mi-a spus sa imi infig cu tupeu placuta cu nr de inmatriculare, pt ca nu da primaria nicio autorizatie acolo, fiind spatiul domeniului public, adica al parcului, desi de cel putin 10 ani, eu stiu ca e un loc unde locatarii isi tin masinile. L-am intrebat pe alt vecin, fost sofer de tir, care si-a montat si un T din metal: nici el n-are autorizatie, tot pe motiv ca nu da primaria acolo. Atunci am decis sa merg la voia hazardului: plec, imi ocupa altul locul, asta e, de-abia ca ma exersez la parcari si in alte spatii ; il gasesc liber, norocul meu, dar in niciun caz nu sunt sofer de tir sau de taxi, ca sa stau sa ma cert cu succes cu toti posibilii intrusi. In schimb, as cotiza oricand pt parcari civilizate, marcate si cu locuri trasate corespunzator, la care sa fie arondate cateva blocuri din preajma.

Posted By: Ameriknu
Date Posted: 09/Aprilie/2010 at 20:21
Problema este ca nu exista spatiu suficient pentru parcari.
Daca discutam pur si simplu teoretic, observam ca dam de un zid.
Blocul meu are 35 apartamente, daca toti ar avea o masina ar insemna 35 locuri pentru blocul nostru. Un loc de parcare cat de cat ar fi 2,5 metri x 5 metri, asta ar insemna ori un sir lung de 87,5 metri, ori un dreptunghi cu dimensiunile de 45 metri latime si 10 metri inaltime.
Si asta este pentru un singur bloc.

Sa nu uitam ca o mare parte din blocurile construite in perioada comunista au fost construite aproape unul de celalalt, sau chiar lipite iar infrastructura orasului este una pentru putine masini deoarece o parte a ideologiei comuniste era sa incurajeze transportul feroviar.

Asa ca o putem da pe toate partile si sa ne certam cu cine vrem, nu este spatiu ca sa ai un loc rezervat langa bloc sau spatiu suficient pentru ca toata lumea sa poata parca legal.
De aceea trotuarele sunt pline de masini, inclusiv banda 1 din majoritatea drumurilor. Nu este vina proprietarilor pentru ca parcheaza ilegal, este vina fostului regim.
Nu-mi sariti in cap acum ca vezi domne' primaria trebuie sa gaseasca o rezolvare... pentru ca nu are de unde sa creeze spatiu, poate doar sa darame blocurile si sa rearanjeze orasul cu totul.

EDIT:
Singura solutie la care ma pot gandi, sunt parcarile supraetajate. Singurele probleme sunt rezistenta in timp, deoarece presupun o constructie dificila din puncte de vedere structural pentru ca nu poate fi stalp langa stalp pentru ca trebuie sa ramana spatiu pentru masini, iar exemple de parcari prabusite din cauza vechimii sau a unei tamponari a unui stalp exista multe la americani. A doua problema ar fi costul de constructie si de intretinere... adica automat o taxa mai mare pe locul de parcare, precum si o metoda de a restrictiona accesul in incinta pentru straini si a-l permite doar platitorilor.

-------------
Categoria B din 10.06.2009

Posted By: Marius
Date Posted: 10/Aprilie/2010 at 02:44

Se pare ca multi sustin chestia ca locul e al proprietarului doar in timpul noptii, si eu stiam tot asa, ca pana la 18 poti parca pe al cui loc vrei, dar se pare ca e o prostie, locul platit e platit pe un an complet.

Asa si este... Nu are nimeni dispensa intre anumite ore...
Oricum in Bucuresti chestia aia cu asta-e-locul-meu-dar-e-nemarcat-ca-l-am-de-la-Burebista a atins cote alarmante... Am primit cadou doua stergatoare indoite pe chestia asta ca nu m-am conformat regulilor locului...Ouch

-------------
Nu fugi mai tare decat ingerul tau pazitor poate zbura!

Posted By: leuven
Date Posted: 12/Aprilie/2010 at 13:01
multumesc tuturor pt raspunsuri si participare

-------------

Print Page | Close Window