Print Page | Close Window

Sensul giratoriu

Printed From: Incepator
Category: General
Forum Name: Practica
Forum Discription: Mesaje despre practica, oras, garare, parcare laterala, etc.
URL: http://www.incepator.ro/forum/forum_posts.asp?TID=262
Printed Date: 28/Iulie/2014 at 15:20

Topic: Sensul giratoriu
Posted By: regulament
Subject: Sensul giratoriu
Date Posted: 25/Octombrie/2006 at 09:09
Cum se procedeaza exact la sensul giratoriu?Adica stiu f. bine ca trebuie sa dau prioritate celor aflati deja in interiorul intersectiei,dar cum fac exact pentru fiecare situatie(inainte,dreapta,stanga,etc).
M-am uitat pe site la explicatii,insa la mine in oras e intersectie cu sesn giratoru cu 3 benzi in giratie,nu 2 ca pe site.
Si am mai auzit pe aici de cineva care a picat la examen deoarece "nu s-a asigurat la iesirea din giratie".Presupun ca din moment ce circuli in giratie ai prioritate,deci la ce trebuie sa te mai asiguri cand iesi???
Si de ce in regulament nu scrie nicaieri cum se procedeaza in sensul giratoriu(in afara de prioritatea pe care o ai daca esti deja intrat)???
Repet,ma intereseaza exact ce fac intr-o giratie cu 3 benzi.

Replies:
Posted By: yull
Date Posted: 25/Octombrie/2006 at 10:48

Notiunea de "circuli in giratie" este cam stranie, eu personal nu am intalnit-o pana la tine. Dar nu-i nimic, limba se imbogateste.

Cel mai bine intreaba-l pe instructor. Daca nici atunci nu esti lamurit, reluam discutia cu mai multe explicatii.

Parerea mea este ca instructorul tau ar trebui sa te duca in acel sens giratoriu cu 3 benzi (locuiesti la New York ??) si sa-ti explice "pe viu" cum se procedeaza in cele trei situatii mentionate de tine.

Posted By: Marius
Date Posted: 25/Octombrie/2006 at 17:15
Originally posted by regulament

Cum se procedeaza exact la sensul giratoriu?Adica stiu f. bine ca trebuie sa dau prioritate celor aflati deja in interiorul intersectiei,dar cum fac exact pentru fiecare situatie(inainte,dreapta,stanga,etc).
M-am uitat pe site la explicatii,insa la mine in oras e intersectie cu sesn giratoru cu 3 benzi in giratie,nu 2 ca pe site.
Si am mai auzit pe aici de cineva care a picat la examen deoarece "nu s-a asigurat la iesirea din giratie".Presupun ca din moment ce circuli in giratie ai prioritate,deci la ce trebuie sa te mai asiguri cand iesi???
Si de ce in regulament nu scrie nicaieri cum se procedeaza in sensul giratoriu(in afara de prioritatea pe care o ai daca esti deja intrat)???
Repet,ma intereseaza exact ce fac intr-o giratie cu 3 benzi.

Nu vreau sa fiu carcotas dar orice curba implica o giratie...
Poate persoana picata de care vorbesti tu era pe banda a 2-a sau a 3-a si cand i-a venit ei bine a taiat niste fetze de masini ce mergeau pe banda 1... Ca alt fel nu ma duce capul la ce trebuia sa dea proritate...

Posted By: yull
Date Posted: 25/Octombrie/2006 at 18:25

GIRÁȚIE, girații, s.f. (Tehn.) Mișcare circulară, de rotație. – Din fr. giration.
Sursa:
DEX '98

asadar nu orice curba implica o giratie

Posted By: Babi
Date Posted: 25/Octombrie/2006 at 19:46

Am intilnit si eu aceeasi situatie in sensul giratoriu cu trei benzi din Iasi,sens care pune mari probleme unui incepator atit in incadrarea corecta cit si in iesirea catre unele directii ,situatie in care,intr-adevar,se acorda prioritate de dreapta.Si unde mai pui ca mai exista si tamvaie care circula in sens...cei care locuiesc in Iasi stiu despre ce intersectie e vorba si doar la cuvintele Podu Ros li se ridica parul pe ceafa...denumirea locului magic...si zona de examinare la ex pt permis.

Regulament,cel mai bine intelegi cind faci traseele ce includ intrarea si iesirea din sensul giratoriu impreuna cu instructorul tau.Si chestia asta sa o faci cind nu e trafic aglomerat.

-------------
Cu penele altuia te poti impodobi dar nu poti zbura.L.Blaga

Posted By: eubuerger
Date Posted: 14/Iulie/2007 at 12:20
 Cum se procedeaza intr-un sens giratoriu? In primul rand intrebarea nu este exacta. De fapt ar trebui sa se puna doua intrebari! Cum se procedeaza in Romania? Cum se procedeaza in Europa occidentala (exceptand Franta)? Sunt doua intrebari care trateaza aceeasi problema, dar care au doua raspunsuri total diferite.
 Raspunsul la prima intrebare este cat se poate de simplu : ca in codru!!! Nu vreau sa supar pe nimeni, dar acesta este tristul adevar. Daca ati vazut cumva pe net imagini cu intersectii din India, Afganistan, Irak,... cred ca imi dati dreptate. Singura diferenta este ca noi nu avem ricse (acele "taxiuri" pe doua roti trase cu bratele)! Ca sa nu ziceti ca aberez, urmati va rog linkul   http://www.diseara.ro/ro/fun/poza-zilei/poza-zilei-2006-02-01.html?top=1" rel="no follow - http://www.diseara.ro/ro/fun/poza-zilei/poza-zilei-2006-02-01.html?top=1  
 La a doua intrebare se poate raspunde serios. Un sens giratoriu nu este altceva decat un drum cu prioritate care incepe in A si se termina tot in A, si in care din dreapta patrund drumuri secundare! Prioritate au cei care se afla deja in sensul giratoriu, cu alte cuvinte cei care se afla pe drumul cu prioritate! Cel care urmeaza sa patrunda intr-un sens giratoriu trebuie doar sa le acorde prioritate celor care vin din stanga lui, adica celor aflati deja in sens. NU se semnalizeaza intrarea in sensul giratoriu (la fel cum nu se semnalizeaza in curbe). S.g. este un drum cu sens unic, asadar nu se poate patrunde in el decat spre dreapta. NU se semnalizeaza stanga atata timp cat se urmeaza s.g., ci doar dreapta la iesirea din el!
 Deci, incepand din Ungaria si pana in tarile scandinave (cum am spus, cu exceptia Frantei) asa se procedeaza intr-un sens giratoriu!
 Revin la Romania. Consider ca principal vinovat legiuitorul, pentru ca nu specifica exact ce si cum trebuie facut. In tot codul rutier gasim o singura fraza despre sensul giratoriu, si anume: Capitolul V, sectiunea a 2-a, paragraful 7, art. 57, lit. (4). In rest "drum bun si nervi de otel"!
 Va multumesc pentru rabdare, sper ca nu v-am plictisit !

Posted By: tomi_ms
Date Posted: 14/Iulie/2007 at 14:38
Undeva scria, sau asa se invata la scoala, nu mai stiu exact, ca daca nu iesi pe prima strada la dreapta, atunci trebuie sa te apropii de centrul sensului giratoriu, urmand sa revii pe banda 1 inainte de strada ta. Cred ca problema era ce faci daca ti-e frica (,) ca nu vei putea reveni, din cauza traficului, pe banda 1. Cred ca nu e mare dezastru daca ramai pe margine (cu exceptia faptului ca daca banda 1 e libera, atunci cei care vor sa intre in intersectie trebuie sa astepte mai putin). Dar nici daca ramai "blocat" in interior nu e sfarsitul lumii, mai faci o tura si se rezolva (nimeni nu te obliga sa iesi din sensul giratoriu, daca vrei, poti sa te invarti pana ametesti.)

-------------

Posted By: eubuerger
Date Posted: 14/Iulie/2007 at 16:45
 Problema este tocmai cu benzile!!! In afara de Franta (nu am fost la Roma, dar am auzit ca si acolo sunt), in toata Europa sensurile giratorii au ca scop fluidizarea traficului, dar pe o singura banda. Un sens giratoriu cu mai multe benzi duce la blocaje, ceea ce se si intampla zilnic, ora de ora! Unde? Pai, in Romania si in Franta! Ca noua ne place sa-i copiem pe francezi, dar avem prostul talent si obicei sa copiem tot ce e mai rau din occident.
 Cum sa reuseasca unul cu o Dacie din 80, intr-un sens giratoriu din Bucuresti, de pe banda 3 sa treaca pe banda 1 si sa iasa din s.g., cand in jurul lui roiesc zeci de BMW-uri, Porsche-uri,..., pentru care oricum codul rutier este maculatura? Pe ala saracul, nici forta centrifuga nu-l scoate afara!!!

Date Posted: 15/Iulie/2007 at 10:36
Sunt sensuri giratorii si la italieni, dar nu excesiv de multe. La ei functioneaza intersectiile cu semafoare, pentru ca ei stiu sa plece de la semafor.
In Romania daca cineva e primul la semafor nu il intereseaza deloc cei din spate, nu se grabeste sa plece, stie ca el oricum trece pe verde. Apoi ca in loc de 15 masini trec 4 la un verde e treaba lor, el e primul si face ce vrea.
In Italia, indiferent ca prima masina e o Panda din anii 80 cu motor de 750cmc, sau un Alfa nou nout de 200 de cai putere, cand s-a facut verde, ala a plecat ca din pusca.
In rest cam circula la intamplare, schimba benzile fara semnalizare, si chestii de genul, dar cu toate astea nu prea fac accidente, totul are un ritm natural, si au invatat si ei sa anticipeze ce o sa faca celalalt.
Am auzit ca lejeritatea asta se dezvolta si la Bucuresti Smile. Mergea cineva cu un taxi, un **** le-a taiat calea, cat pe ce sa faca accident, dar taximetristul nu a claxonat, nu s-a enervat, ci a zis zambind: "Ia uite-l si p-asta."
(scuze pt offtopic)

-------------

Date Posted: 15/Iulie/2007 at 13:13
Da' dar gandeste-te ca stilul asta "difuzeaza" prin tara si ramai consternat cand un bucurestean il implementaza in oras la tine...

Date Posted: 15/Iulie/2007 at 17:33
Eu vorbeam de taximetrist, nu de ala care i-a taiat calea. Aia nu e lejeritate ci nesimtire Thumbs%20Down

-------------

Date Posted: 15/Iulie/2007 at 18:28
Si eu tot de el vorbeam... Taximetristul l-a "mirosit", pe cand daca chestia asta se intampla intr-un oras linistit, unde lumea se asteapta sa primeasca prioritate atunci cand are si masinile nu opresc langa banda continua pentru a se asigura pentru sensul pe care tocmai l-au traversat, ala o punea de un accident...

Posted By: wizake
Date Posted: 18/Iulie/2007 at 20:19
Originally posted by Babi

Am intilnit si eu aceeasi situatie in sensul giratoriu cu trei benzi din Iasi,sens care pune mari probleme unui incepator atit in incadrarea corecta cit si in iesirea catre unele directii ,situatie in care,intr-adevar,se acorda prioritate de dreapta.Si unde mai pui ca mai exista si tamvaie care circula in sens...cei care locuiesc in Iasi stiu despre ce intersectie e vorba si doar la cuvintele Podu Ros li se ridica parul pe ceafa...denumirea locului magic...si zona de examinare la ex pt permis

ca o precizare: respectiva intersectie nu are sens giratoriu. E doar o intersectie dirijata. Rondul de flori din mijloc poate creea confuzie, dar NU este sens giratoriu :)

Posted By: regulament
Date Posted: 18/Iulie/2007 at 21:00
Nu e sens giratoriu,dar in interiorul lui circuli ca si intr-un sens giratoriu,si pot aparea probleme fiind mai multe benzi.Aici e problema:pe care te incadrezi in functie de directia in care vrei sa o iei,nu modul cum intri dand prioritate de sens giratoriu sau beneficiind de prioritate reglementata prin indicatoare

Posted By: BeaTHLeS
Date Posted: 20/Septembrie/2007 at 03:08
SALUT la toata lumea !!
sper s fie cnva online...
VA ROG !! spunetzi'mi sh mie cate sensuri giratorii sunt in iasi... si care sunt acestea???

Posted By: topi
Date Posted: 20/Septembrie/2007 at 09:07
Asta cu implementatul la tine in oras , este chiar tare faza. Am observat in ultimul timp in orasul nostru o astfel de implementare si ma refer aici la prostul obicei de a claxona la semafor atunci cand se face verde , de a opri pe trecerile de pietoni pentru a face mici cumparaturi si toate asta se intampla vinerea cand" bucurestenii " vin la origini , adica de unde au plecat ,la tara .Si toate astea se intampla pe un drum asa zis european E-70 , plin de masini scumpe , unde asa zisii bucuresteni cred ca au mai multe drepturi decat ceilalti ,doar ca masina lor este mai scumpa.
Dar nu ar trebui sa ne mai mire nimic din moment ce traficul se desfasoara pe aceleasi drumuri din anii 70 , drumurile europene trec prin sate si comune , iar biciclistii , carutasii si vacile sunt obligatorii pe drumurile europene . Ne mai surprinde ceva in Romania ???????

Posted By: wizake
Date Posted: 27/Septembrie/2007 at 16:13
in Iasi stiam ca sunt 2: "Rapa galbena" (care e mai mult o curba fara vizibilitate) si in fata la Teatrul National (asta e mai mult parcare decat sens giratoriu)

cat despre"sensul giratoriu" din Podu Ros.. mi se pare mai simplu decat un sens giratoriu. Ai 3 benzi de intrare, si tot atatea de iesire... in functie de directia in care vrei sa iesi, mentii banda pe care ai intrat si gata. Doar masinile care vin dinspre Palatul Culturii au prioritate.. toate celelalte au "cedeaza trecerea". Deci lasi pe toti cei din stanga sa treaca, si cand ai loc, intri si tu. Mentii banda, si gata. Nu e greu :)

Posted By: clarice
Date Posted: 17/August/2008 at 21:48
Am si eu o intrebare vis a vis de sensul giratoriu. Stiu regulile, le si aplic ok. Mi-e clar ce trebuie sa fac.
Dar mi-e neclar pe ce banda trebuie totusi sa ma incadrez pentru a merge inainte, daca sunt doar 2 benzi.
Aici pe site am citit ca ma incadrez pe banda din dreapta. Instructorul meu mi-a spus ca pentru a merge inainte trebuie sa ma incadrez pe banda din stanga si ca citesc prostii pe net.
Cum e de fapt?
Care e regula, daca exista vreuna?

Posted By: lacra2110
Date Posted: 17/August/2008 at 22:27
Si aici la noi au facut in ultimul an sensuri giratorii cu 2-3 benzi in interior si taaare ne-am mai batut capul!
In final am ajuns la urmatoarea concluzie (verificata si la rutiera si la examinari): singura regula aplicabila in interiorul giratiei este cea in care cel care schimba banda ii da prioritate celui care pastreaza banda.
Deci atunci cand iesi tb sa te asiguri daca nu cumva cel care este tot in interiorul giratoriului ca si tine, dar circula pe banda din dreapta ta, vrea sa continue rotatia in giratoriu. In acest caz el pastreaza banda iar tu care vrei sa iesi treci peste banda lui.
Intersectiile cu sens giratoriu au un exterior si un interior format din toate benzile, deci nu exista "mai in interior".....
Nu stiu daca am reusit sa ma exprim clar....eu asta o desenez la sala......daca nu ai inteles, revin!Wink

-------------
http://www.scoala-de-soferi-brasov.ro" rel="no follow - Lacramioara

Date Posted: 17/August/2008 at 22:46
E foarte logic ce spui tu, Lacra
Am inteles. Multumesc mult pentru risipirea cetii.

Date Posted: 17/August/2008 at 22:59
Originally posted by clarice

Dar mi-e neclar pe ce banda trebuie totusi sa ma incadrez pentru a merge inainte, daca sunt doar 2 benzi.
Aici pe site am citit ca ma incadrez pe banda din dreapta. Instructorul meu mi-a spus ca pentru a merge inainte trebuie sa ma incadrez pe banda din stanga si ca citesc prostii pe net.
Cum e de fapt?
Care e regula, daca exista vreuna?

In primul rand imi cer scuze...am raspuns aiurea la o postare veche de cand  e topicul!!!!!!!!!!!!!
Nu stiu ce ai citit tu....pentru prima strada la dreapta te incadrezi langa bordura din dreapta si faci dreapta.
Pentru oricare din urmatoarele strazi (inainte, a treia, ...) te incadrezi la axul drumului (adica la bordura scuarului, adica pe banda din stanga) ca si cum ai face viraj la stanga. Imagineaza-ti ca rupi covrigul (sensul giratoriu)-pt cei care au facut desen tehnic e mai usor- si tratezi girattoriul ca pe o intersectie cu doua benzi pe sens.

-------------

Date Posted: 17/August/2008 at 23:34
Cred ca n-am fost eu suficient de clara
Intrebarea mea principala e "Pe ce banda din interiorul giratiei circuli cand vrei sa mergi inainte?"
Dar acum s-a ami nascut una
In privinta incadrarii pentru directia "inainte", la intrarea in giratie, tu spui ca te incadrezi pe banda 2 ( cea din stanga ) iar pe http://incepator.ro/practice/sens_giratoriu.asp vad ca masinuta aia daca vrea sa o ia inainte, la intrarea in giratie se incadreaza pe banda 1 ( cea din dreapta ).
Imi scapa mie ceva, clar.

Posted By: alexbv3000
Date Posted: 17/August/2008 at 23:51

Intrebarea mea principala e "Pe ce banda din interiorul giratiei circuli cand vrei sa mergi inainte?"
In privinta incadrarii pentru directia "inainte", la intrarea in giratie, tu spui ca te incadrezi pe banda 2 ( cea din stanga ) iar pe http://incepator.ro/practice/sens_giratoriu.asp vad ca masinuta aia daca vrea sa o ia inainte, la intrarea in giratie se incadreaza pe banda 1 ( cea din dreapta ).
In primul rand, giratoriul acela nu este impartit pe benzi.Adica nu are trasata nicio linie.Nici eu nu stiu care e faza cu giratoriul acela.Confused

Posted By: exercitii
Date Posted: 17/August/2008 at 23:51
Dacă în intersecția cu sens giratoriu sunt trei benzi și vreți să mergeți pe direcția înainte este normal să vă încadrați pe banda 2, încă înainte de preselecția intersecției, indiferent dacă în preselecție sunt două sau trei benzi. Veți semnaliza la stânga până în dreptul centrului interzis circulației apoi veți semnaliza la dreapta până înainte de a ieși din intersecție. În intersecție veți merge tot pe banda 2. Banda 1 poate fi folosită numai înainte de ieșirea din intersecție.
Vă veți asigura în tot timpul parcurgerii intersecției atât în dreapta, cât și în stânga.

-------------
Ing. Ilie Ciolac
http://exercitii.ciolac.com" rel="no follow - exercitii.ciolac.com : Informatii despre cărțile "Exercițiile conducerii autoturismului" și "Ex. conducerii și mecanica autoturismului "

Date Posted: 18/August/2008 at 00:04
Originally posted by exercitii

Dacă în intersecția cu sens giratoriu sunt trei benzi și vreți să mergeți pe direcția înainte este normal să vă încadrați pe banda 2, încă înainte de preselecția intersecției, indiferent dacă în preselecție sunt două sau trei benzi. Veți semnaliza la stânga până în dreptul centrului interzis circulației apoi veți semnaliza la dreapta până înainte de a ieși din intersecție. În intersecție veți merge tot pe banda 2. Banda 1 poate fi folosită numai înainte de ieșirea din intersecție.
Vă veți asigura în tot timpul parcurgerii intersecției atât în dreapta, cât și în stânga.
Asta ne spunea si noua d-na lacra, la legislatie

Date Posted: 18/August/2008 at 00:13

Cazul de aici de pe site e unul particular si anume exista o strada inainte. In acest caz , aplicand tot preselectia la interesectii poti spune: pt inainte ma pot incadra pe oricare din randuri deci ceea ce face masinuta pe care o vedeti voi este legal.
Dar.....daca eu  nu vad intersectia de sus si  intru pt prima oara intr-un sens giratoriu nu am e unde sa vad care e inainte sau care e pe diagonala si atunci: raman cele doua variante expuse de mine: dreapta sau celelalte.
In plus, as mai avea un argument pt teoria mea (nu de alta dar daca am creat-o tb sa fiu convinsa de ea Wink) giratoriul este pus in primul rand pt fluentizarea traficului si deci daca tu circuli la axul drumului (pe stanga) mai poate intra si altul in giratoriu (sa zicem ca tu mergi inainte si cel din dreapta ta vrea sa intre pe aceeasi strada pe care vrei sa intri tu).
Insa nu exista nimic prevazut in lege in acest sens, deci mergi pe mana instructorului care stie ce vor examinatorii!

-------------

Date Posted: 18/August/2008 at 11:52
Lacra, exercitii, Alex....multumesc pentru lamuriri

Date Posted: 18/August/2008 at 14:01

n-ai pentru ceWink, de fiecare data cand ai nevoie de ajutor, sa apelezi cu incredere, la noi............

Posted By: Qvadratvus
Date Posted: 26/Septembrie/2008 at 10:56
Originally posted by eubuerger

NU se semnalizeaza stanga atata timp cat se urmeaza s.g.

Originally posted by exercitii

Veți semnaliza la stânga până în dreptul centrului interzis circulației

Eu cam asa inteleg:
- ajungi la sensul giratoriu care e un drum prioritar cu sens unic de la stinga spre dreapta, in care intra niste drumuri secundare. Esti obligat astfel sa faci viraj spre drepta. Ar trebui sa semnalizezi drapta, dar din moment ce toata lumea urmeaza acelasi drum semnalizarea este inutila si ar putea duce la confuzii (cum ca ai lua-o pe prima strada la dreapta, din sensul giratoriu), astfel ca nu semnaliezi.
- din momentul in care ai intrat pe prima banda a sensului giratoriu si nu ai luat-o spre prima iesire, se cheama ca trebuie sa schimbi banda spre stinga, astfel ca te apuci sa semnalizei stinga pina te-ai incadrat pe acea banda (2 sau 3). Odata incadrarea facuta opresti semnalizarea pina te angajezi spre iesire

Eu asa inteleg

P.S. Poate ar fi bine sa mai discutam cazurile in care sunt puse semafoare in interiorul sensului giratoriu.

Posted By: iliush
Date Posted: 13/Octombrie/2008 at 22:58
 Chiar daca s-a discutat de ceva timp,am gasit un sait canadian care zice exact contrariul teoriei create vizavi de prioritatea in interiorul sensului,desi si eu as adera la varianta propusa de voi...mai cu seama de Lacra...,  

http://www.transportation.alberta.ca/2013.htm#Traffic%20circle" rel="no follow - http://www.transportation.alberta.ca/2013.htm#Traffic%20circle

sa zicem totusi ca situatiile in care tu esti in interiorul sensului incadrat pe banda a 2-a,te apropii de iesirea dorita si pe banda 1 circula un auto care paraseste intersectia la urmatoarea iesire,iar tu nu stii daca sa acorzi prioritate,sau ai in acest caz prioritate,sunt rare.,ce ma framanta pe mine mai cu seama,este modalitatea de semnalizare la intrarea in sens in cazul mersului inainte? In cartea editata de National am gasit ca intersectia cu sens girator trebuie tratata ca o intersectie simpla...respectiv mergi la dreapta ,semnalizezi dreapta...mergi la stanga ,semnalizezi stanga si daca mergi inainte- nu semnalizezi....De ce totusi suntem invatati ca la intrare in sens girator(uneori chiar si la intrarea in intersectii simple mai "nonconformiste"),pentru directia inainte ,semnalizezi stanga....raspunsul instructorului:
-pentru ca cei de la intrarea urmatoare,vazandu-te incadrat pe banda  1 si cu semnalizare stanga,sa stie ca vrei sa mergi inainte...
  logic daca stau sa ma gandesc,dar oare n-ar trebui sa fie clar si in cazul in care sunt incadrat pe oricare dintre benzi(din cate inteleg eu,treaba cu incadratul pe banda 1 pentru directia inainte e doar recomandare) si nu semnalizez nimic???

Date Posted: 13/Octombrie/2008 at 23:03
Cand esti in interiorul sensului giratoriu si te deplasezi pe directia inainte semnalizezi dreapta cand vrei sa iesi din giratoriu

Date Posted: 14/Octombrie/2008 at 11:14
 Alex multam pentru raspuns :)...dar eu intrebam la intrare in sens pentru directia inainte,nu la iesire din sens...la iesire e cel mai simplu,indiferent ca faci la dreapta,mergi inainte,vrei sa ajungi pe una din strazile din stanga (in caz ca sunt mai multe) sau faci o intoarcere in sens,semnalizezi dreapta la apropierea de iesirea dorita...simplu,odata intrati in sens mai avem de semnalizat doar dreapta la iesire... oricum multumesc...

Date Posted: 14/Octombrie/2008 at 11:20
no bine, uite care e raspunsul meu pt tine: la intrare in sensul giratoriu nu trebuie sa semnalizezi.CAPISCI?Wink

Date Posted: 14/Octombrie/2008 at 22:57
@alex, te rog vorbeste frumos!
@ilushi (scuze daca am scris gresit user-ul), cam incalcit putin post-ul tau. Eu nu sunt DELOC de acord cu pozele din cartea de la National despre parcurgerea sensului giratoriu. Nu iese nici cu legea, nici cu geometria...nici cu nimic. AQm solicitat de la editura datele de contact ale autorului ca sa il intreb cum vede el problema....mi-a raspuns asa cum ti-a raspuns si tie!
1. Eu raman la semnalizare stanga la intrarea in giratoriu si recomand asta si elevilor. La examen nu se cere dar nici nu se penalizeaza.
2. Parcurgerea si incadrarea pe benzi....raman la ideea ca:
-nu ai de unde sa stii pe ce banda sa te incadrezi daca nu ai mai fost niciodata pe acolo
-scopul giratoriului este sa fluentizeze traficul deci nu e cazul sa stau la intrare pana se elibereaza banda pe care ar trebui sa intru! Intru pe care se poate si apoi.....

-------------

Date Posted: 15/Octombrie/2008 at 16:12
Lacra multumesc pentru ptomtitudineThumbs%20Up Astazi am luat traseul,la a doua incercare.Nu am avut de mers prin sens giaratorWinksper sa nu mai fie cazul sa mai dau si alte examene Smile 
  Intre timp am discutat cu colegi,prieteni....chiar daca nici unul dintre ei nu stia daca asa specifica legea,majoritatea folosesc metoda recomandata si de tine...
  Intriga mea a pornit de la examenul trecut cand la intrarea intr-un sens girator mai atipic,(un drum care se intersecta cu un altul doar la stanga,deci cu trei intrai respectiv trei iesiri) pentru directia inainte am semnalizat cum  am fost invatat,adica stanga...dupa ce am trecut de centrul sensului,la dreapta nu aveam nici un drum,am semnalizat dreapta,pentru cei care doreau sa intre in sens...la iesire din sens ,domnul examinator mi-a spus ca am semnalizat gresit(banuiesc la intrarea in sens)...din pacate nu am avut curajul sa-l intreb cum ar fi fost corect...
  Ca si fapt divers am mers din curiozitate in oras,Cluj ,la cateva sensuri giratorii si nu numai,sa vad cum semnalizeaza lumea....si m-am lamurit,fiecare semnalizeaza cum ii tuna prin cap,iar de incadrare si respect nici nu mai vorbesc...Va multumesc inca o data si succes...
SA NE SEMNALIZAM DE BINEWink             

Posted By: marian2dor
Date Posted: 02/Noiembrie/2008 at 21:27
La o intersectie,cu sens giratoriu, nu ai cum sa mergi inainte.
La intrarea in intersectia cu sens giratoriu ( aici dai prioritate) si in interiorul intersectiei vehiculul care vine din stanga are prioritate.
Puneti pariu ?

Date Posted: 02/Noiembrie/2008 at 21:30
Originally posted by marian2dor

La o intersectie,cu sens giratoriu, nu ai cum sa mergi inainte.
La intrarea in intersectie (aici acorzi prioritate) si in interiorul intersectiei cu sens giratoriu vehiculul care vine din stanga trece primul.
Puneti pariu ?

PUNEMEvil%20SmileTu ai idee ce-ai spus acolo?

Posted By: Victor21
Date Posted: 02/Noiembrie/2008 at 21:31
Nu cred ca are, atata timp cat chiar a spus-o :))

-------------
User is not using a car... YET ! =)

Date Posted: 02/Noiembrie/2008 at 21:34
cu ce am gresit?

Date Posted: 02/Noiembrie/2008 at 21:41
ce indicator spune ca o intersectie e cu sens giratoriu?

Date Posted: 02/Noiembrie/2008 at 21:44
In ce categorie,(de indicatoare) se afla acel indicator?

Date Posted: 02/Noiembrie/2008 at 21:47
Ce face indicatorul de obligare?   = OBLIGA sa....

Date Posted: 02/Noiembrie/2008 at 21:53
Care e "inainte" cand intr-un sens giratoriu intra mai mult de patru drumuri?

Date Posted: 02/Noiembrie/2008 at 23:18
Citind discuția precizez și eu următoarele:
Prioritatea:
În intersecțiile cu sens giratoriu, vehiculele care circulă în interiorul acestora au prioritate față de cele care urmeză să pătrundă în intersecție ( art. 57 (4) din OUG 195).
Semnalizarea:
1.     Se semnalizează la dreapta dacă virajul în intersecție va fi pe primul drum la dreapta sau
2.     se semnalizează la stânga dacă se va merge în oricare altă direcție. Apoi, înainte de a merge dinspre centru către drumul dorit, se va semnaliza la dreapta.
Poziționarea în zona de preselecție se face fie în banda 1 cât mai pe dreapta dacă se va vira în intersecție pe primul drum la dreapta sau, dacă intenția este de a merge spre oricare alt drum, se va poziționa în oricare bandă de pe sensul de mers.
Dacă se va vira pe primul drum la dreapta, se va înainta în intersecție cât mai pe dreapta, virând după ce se acordă prioritate vehiculelor care circulă deja în intersecție, dacă li se intersectează traseul. În cazul că se urmărește ieșirea pe oricare alt drum, după ce se va acorda prioritate vehiculelor care circulă în interiorul intersecției, se va îndrepta autoturismul spre centru, în dreapta rondoului nefolosit de vehicule, urmând a continua parcursul spre drumul ales pentru ieșire din intersecție.
Pentru a ieși pe oricare alt drum, decât primul drum la dreapta, se va îndrepta mai întâi autoturismul spre centrul intersecției și apoi se va semnaliza dreapta și se va ieși pe drumul ales, fără a acorda prioritate de dreapta altor vehicule.
Nu se poate generaliza care ar fi direcția înainte.

-------------
Ing. Ilie Ciolac
http://exercitii.ciolac.com" rel="no follow - exercitii.ciolac.com : Informatii despre cărțile "Exercițiile conducerii autoturismului" și "Ex. conducerii și mecanica autoturismului "

Posted By: Qvadratvus
Date Posted: 03/Noiembrie/2008 at 23:31
Editat (am zis o prostie si mi-am dat singur seama de ea...)

Date Posted: 05/Noiembrie/2008 at 00:04
Azi am vazut intrebarile referitoare la intersectia cu sens giratoriu din cartea de la national(502,503,504,506,510) si pot spune ca chiar nu mai inteleg nimic, mai ales, daca astea sunt intrebari care se dau la examen.
Sunt de acord cu explicatiile domnului Ciolac si rog, pe cei calificati, sau cei care au alte pareri, sa ajute la lamurirea acestei probleme,cu explicatii bazate pe OUG sau Regulament.

Am cateva

observatii;

-Daca intersectia de forma aceasta are semafoare, sau indicatoare ce acorda prioritate; nu este sens giratoriu.
-Conducătorul de vehicul este obligat să acorde prioritate de trecere, când urmează să pătrundă într-o intersecție cu circulație     în sens giratoriu celui care circulă în interiorul acesteia ,deci se acorda prioritate celui care circula din partea stanga.
- Regula prioritatii de dreapta nu este aplicabila in aceste intersectii.
-La intersectia cu sens giratoriu, din punctul de vedere al legii, nu exista, directia inainte.
-Intersectia cu sens giratoiru de la http://incepator.ro/practice/sens_giratoriu.asp este o intersectie din Anglia, care e asemanatoare cu cele de la noi, numai ca ei circula pe partea stanga.

si intrebari;

-Unde exista intersectii cu o astfel de configuratie? (intri in intersectie pe o banda iar in intersectie ai trei benzi)
-Marcajele din interiorul intersectiei, sunt marcaje longitudinale de delimitare a benzilor, sau sunt marcaje de ghidare?
-Este obligatorie reducerea vitezei, la intrarea in intersectie, daca nu virezi dreapta?
-Se poate spune ca in interiorul intersectiei se circula pe un sens unic?
-Se poate depasi prin dreapta un vehicul, in interiorul intersectiei?

pe care va rog sa le comentati.

Date Posted: 05/Noiembrie/2008 at 00:18
Am sa incep prin a-mi cere scuze ca nu am citit integral post-urile d-lui Ciolac si al lui marian2........
am vazut doar ca intrebarea se refera la intrebarile din "CARTEA" despre sensul giratoriu si as vrea sa subscriu ideii ca acele desene mi se par cel putin aberante.
Ar fi hazlii daca nu s-ar da examen......
La sala nu veti gasi asa ceva deci aveti incredere in ceea ce ati invatat , nu va luati dupa ei!

-------------

Date Posted: 05/Noiembrie/2008 at 01:11
Chiar se dau la examen acele intrebari?

Date Posted: 05/Noiembrie/2008 at 22:29
Originally posted by marian2dor

....
-Daca intersectia de forma aceasta are semafoare, sau indicatoare ce acorda prioritate; nu este sens giratoriu.
       ....

Sunt intersecții de forma celor cu sens giratoriu dar au semafoare; numai la intrare ori și în interiorul lor. Aceste intersecții sunt semnalizate cu indicatorul „Sens giratoriu” pe care vehiculele le respectă în cazul că semafoarele nu sunt în funcțiune. Intrând pe lumina verde a semaforului, în aceste intersecții semaforizate, nu întâlnim vehicule a căror traiectorie să o intersectăm.

-------------
Ing. Ilie Ciolac

Date Posted: 06/Noiembrie/2008 at 22:52
D-na Lacramioara chiar credeti ca parerea noastra nu conteaza si ca numai dumneavoastra aveti dreptate?
Gresiti....

Referitor la Intersectia cu sens giratoriu;
Aceasta nu are o forma standard. Sunt fel si fel de astfel de intersectii, in functie de numarul de drumuri care patrund, sau de directia din care acestea patrund, in functie de numarul de benzi din zona de preselectie sau din interiorul intersectiei, de aceea si regulile de circulatie se pot aplica in mod diferit, conform configuratiei intersectiei.

Eu ca sa inteleg am desfacut intersectia in bucati si am ajuns la concluzia ca reprezinta o succesiune de intersectii simple.

Circulatia in intersectia cu sens giratoriu poate fi descompusa in trei etape:

1.     Intrarea in SG (exclude virajul stanga)
2.     Circulatia in SG (asemanatoare cu circulatia pe un sens unic)
3.     Iesirea din SG (care se face numai prin viraj dreapta)
1
Preselectia se face la fel ca si la celelalte intersectii;
Virajul stanga nu este posibil (e ca si cum ai intersecta un drum cu sens unic).
Viraj dreapta inseamna virajul pe prima strada aflata imediat in dreapta celei pe care intram, in aceasta situatie folosim banda din dreapta si semnalizare dreapta.
Pentru intrarea in SG (asimiland asta cu mersul inainte) se poate folosi oricare din benzi, sau randuri, daca nu exista indicator sau marcaj care sa reglementeze acest lucru.
Referitor la semnalizarea intrarii in SG.
Nu semnalizam daca banda pe care circulam in SG este in continuarea celei pe care intram. Semnalizam stanga in cazul in care in SG vrem sa circulam pe o banda aflata mai aproape de rond decat cea pe care intram. (se da semnal stanga nu pentru intentia de a vira stanga ci pentru faptul ca se schimba banda)
2
La circulatia in SG sunt valabile regulile de circulatie ca si pe un drum obisnuit, daca vrei poti schimba banda in orice parte, cu conditia să semnalizezi din timp și să te asiguri că poti face aceasta manevra fără a perturba circulația sau periclita siguranța celorlalți participanți la trafic.. (Atentie! la schimbarea benzii de circulatie dpdv al legii nu “acorzi prioritate” celui care circula pe acea banda, poti sa intrii pe banda lui atat timp cat nu perturbi circulatia sau periclitezi siguranta sa)
3
Iesirea din SG se poate face numai prin viraj dreapta, deci se respecta reglementarile referitoare la aceasta manevra, adica incadrare pe prima banda si semnalizare dreapta.

Date Posted: 06/Noiembrie/2008 at 23:09
Si inca ceva, intrebarile referitoare la sensul giratoriu, din cartea de la National sunt in regula, au raspunsuri corecte.

Posted By: cristian23bv
Date Posted: 22/Februarie/2009 at 21:19
pana la new york tre sa  treci mai intai prin brasov k ai 3 SENSUSRI GIRATORII cu 3 benzi...deci mai umbla prin tara:))LOLLOLLOLLOLLOL

Posted By: mateimmm
Date Posted: 21/Martie/2009 at 19:27
Sens giratoriu nu poate fi decît daca are indicator de sens giratoriu.Altfel este giratie.Defapt este acelasi lucru dar nu are indicator de sens giratoriu.Regula este aceeasi.
Problema este ca in lege nu scrie cum se intra si cum se iese din aceasta intersectie cu rondou si atunci fiecare are alta parere.Toate sunt bune daca nu se intampla evenimente rutiere.

Print Page | Close Window