Print Page | Close Window

Examen redobindire permis de conducere

Printed From: Incepator
Category: General
Forum Name: Examenul
Forum Discription: Ce si cum a fost la examen ... Experiente, 'trick'-uri d'ale examinatorilor. Poti vorbi despre succes sau esec aici.
URL: http://www.incepator.ro/forum/forum_posts.asp?TID=954
Printed Date: 18/Septembrie/2014 at 02:35

Topic: Examen redobindire permis de conducere
Posted By: onu
Subject: Examen redobindire permis de conducere
Date Posted: 30/Septembrie/2007 at 12:56
am permis de conducere de 14 ani, nu am avut niciodata proleme cu politistii, acum am luat o masina mai puternica si m-au prins in trafic cu 105 Km in localitate,vorba vine, padure pe dreaptapadurepe stanga dar in lcalitate. am 90 de zile suspendare si nu ma lamureste nimeni daca dupa expirarea perioadei de suspendare mai trebuie sa sustin examen de verificare a cunostintelor. nu am facut cerere de micsorare a periodei de suspendare. poate cineva sa ma lamureasca?

Replies:
Posted By: aburilus
Date Posted: 30/Septembrie/2007 at 14:36
Eu zic ca legislatia ar trebui sa te lamureasca in primul rand
E simplu: nu trebuie sa dai examen daca nu s-a produs accident (cu avarii materiale sau......din-ala mai grav) dar vad ca nu e cazul.
Sau......poti sa te duci sa dai examen ca sa-ti micsoreze perioada de suspendare la 30 de zile. DAR vezi ca daca nu-l iei, se mai prelungeste perioada de suspendare cu 30 de zile.
Lamurit?

Posted By: 09sorin
Date Posted: 17/Octombrie/2007 at 14:57
am ramas fara permisam ramas fara permis

Posted By: 09sorin
Date Posted: 17/Octombrie/2007 at 14:58
si eu am patit la fel k tine..viteza

Posted By: aburilus
Date Posted: 17/Octombrie/2007 at 18:33
Se mai intampla

Posted By: nonubik
Date Posted: 25/Aprilie/2008 at 11:34
Lamp

Pentru cine are nevoie de info, postez aici cam tot ce e nevoie, in conformitate cu legislatia valabila azi, la momentul post-ului.

Exista 2 cazuri cind se da examen pentru redobindirea permisului de conducere suspendat:

1. obligatorie, cind s-a suspendat permisul conform articolului 106 din OUG (in general pt neacordare de prioritate, trecere pe rosu, cu sau fara accident soldat doar cu pagube materiale, nerespectare coloane oficiale, conducere sub influenta bauturii, etc.)

2. optionala, daca se doreste reducerea perioadei de suspendare la 30 de zile pt savirsirea altei fapte sanctionate la art.106 OUG

Testul trebuie dat in timpul perioadei de suspendare. Cei carora li se aplica punctul 1. de mai sus si nu trec examenul in perioada de suspendare sau nu se prezinta la examen, se trezesc cu inca 30 de zile adaugate la perioada de suspendare.

Testul se poate da intr-o zi anume a saptaminii (stabilita de politia locala unde-si are domiciliul contravenientul, nu unde s-a produs fapta dupa care s-a suspendat permisul). Se poate da de cite ori se poate in timpul perioadei de suspendare. Testul e grila, cu 15 intreabri, se considera trecut daca se raspunde bine la cel putin 13. Partea cea mai importanta e ca fiecare intrebare are 1 raspuns corect. Asta face testul mai usor decit cel initial de obtinere permis, care poate sa aiba niciun raspuns, 2 sau 3. In plus, intrebarile sint destul de usoare, orientate spre categoria permisului. Testul dureaza cam 20 de minute.

Partea cu reducerea perioadei de suspendare la 30 de zile:

a. dupa promovarea testului "13 din 15" se trece de catre militian "promovat" pe spatele dovezii inlocuitoare cu sau fara drept de circulatie, se mai pune si o stampila; asta la sediul unde s-a dat examenul, unde isi are domiciliul contravenientul

b. este nevoie de 5 acte:
i. copie act indentitate
ii. copie dovada inlocuitoare (cu "promovat")
iii. copie chitanta platire amenda
iv. copie proces verbal (se accepta si fara, daca ai chitanta de mai sus)
v. cerere 'tip' (merge si de mina) de reducere a perioadei
Cu toate astea se merge la shefu de militzie unde s-a produs fapta, nu unde ai domiciliul. Adica daca esti din Brasov si ai comis-o in Bucuresti, dai examen in Brasov, vii la Bucuresti (Udristei) sa faci cerere. Circ. Ti se da un numar si in citeva zile (o saptamina) se aproba cu anumite conditii legale:
i. sa ai permis mai mult de 2 ani
ii. sa nu mai fi beneficiat de reducere in ultimii 3 ani (sau invers cu anii, 3 sus, 2 aici, nu tin minte exact)
iii. sa fi promovat testu si sa ai hirtiile alea 5
c. te intorci iar unde ai domiciliul (ex. Brasov) si-ti iei permisul dupa ce s-a aprobat la punctul b.

Sper sa ajute pe cineva informatiile astea, eu le-am aflat pe pielea mea Big%20smile. Si daca le-as fi aflat din timp, obtineam permisul mai repede inapoi.

Posted By: balsanudan
Date Posted: 11/Mai/2008 at 21:05
sal
spune -mi si mie daca testele de pe site-ul asta se aseamana cu cele de la politie
se pot lua de undeva seturile de 15 intrebari

Posted By: lacra2110
Date Posted: 12/Mai/2008 at 09:51
nu seamana. cele pt. redobandirea permisului sunt mai usoare.
Testarea tine de politia rutiera si se axeaza pe reguli de trafic(prioritati, indicatoare,viteze).
Exista o carte pe la chioscuri si librarii dedicata acestei testari. 13 din 15 sau teste pt. redobandire.....ceva rosu cu galben.
Citeste , macar o data si legea si fa intrebarile de acolo. Daca nu o gasesti in comert incearca in librariile on-line.

Posted By: nonubik
Date Posted: 12/Mai/2008 at 10:21
ba exista o sectiune pe saitu' asta cu teste "13 din 15": http://www.incepator.ro/teste_auto_recuperare_permis.asp" rel="no follow - http://www.incepator.ro/teste_auto_recuperare_permis.asp ; e in genul a ce se da la examen.

btw, cartea care e pe la chioscuri, cu 13 din 15, are vreo 3-4 raspunsuri gresite.

Posted By: Marius
Date Posted: 12/Mai/2008 at 20:54
Originally posted by lacra2110

nu seamana. cele pt. redobandirea permisului sunt mai usoare.

Pai daca era invers era grav, nu?!Tongue

Posted By: alfred
Date Posted: 27/Iunie/2008 at 19:04
salut .
eu fac 15 din 15 la testele online.
sa imi fac griji ?

Date Posted: 27/Iunie/2008 at 19:08
imi raspunde cnva ?

Date Posted: 27/Iunie/2008 at 21:25
Originally posted by alfred

salut .
sa imi fac griji ?
Tu dai de recuperare permis?

Date Posted: 28/Iunie/2008 at 00:11

salut .
sa imi fac griji ?
La care teste faci 15 din 15? La cele de 26? Nu glumesc! Chiar nu am inteles si nu pot sa raspund!

Posted By: Qvadratvus
Date Posted: 28/Iunie/2008 at 09:27
Vezi că te întreabă și de mopede, căruțe, pietoni, ....etc. Așa că nu te baza că faci 15 din 15. Șansele de a rata sunt mai mari decît la examenul de permis auto

Date Posted: 28/Iunie/2008 at 12:05
dau pt redobandire permis.sunt intrebari si in testele online despre mopede pietoni carute.

Date Posted: 28/Iunie/2008 at 12:08
intrebarile de pe testele online sunt usoare si am avantajul ca este un singur raspuns corect

Date Posted: 28/Iunie/2008 at 17:08

intrebarile de pe testele online sunt usoare si am avantajul ca este un singur raspuns corect

Asa e cerinta oficiala... Fara "poze" si doar un raspuns corect...

Posted By: Razvan81
Date Posted: 09/August/2008 at 22:01
A dat careva examenul pr redobandirea permisului auto?
Eu mai am voie sa conduc pana pe 16 august 2008 si ma intereseaza daca este chiar atat de greu cum se aude si cam ce acte trebuie sa inscriere.
PS: se polateste vreo taxa?

Date Posted: 10/August/2008 at 12:14
Daca te incadrezi in categoria celor care pot da acest test sau a celor care sunt obligati sa-l dea........(deci verifica mai intai cele doua conditii)......si fa o cerere la ei.....nu se da implicit testul.....
Testu pt redobandire se da la Politia Rutiera , are 15 intrebari din care tb sa faci 13 si nu are legatura cu examinarea pt obtinerea permisului.
 Sunt alte chestionare, mai usoare (se verifica proritati, indicatoare, limite de viteza). Poti face chestionare de aici, dar astea cer mai mult de la cursanti.

-------------
http://www.scoala-de-soferi-brasov.ro" rel="no follow - Lacramioara

Print Page | Close Window